Dinamo câștigă meciul tur al sferturilor de finală din European League la handbal masculin – Cronica Sportivă

1. Dinamo a fost învinsă în prelungiri, 2-1, de echipa FC Botoşani, în etapa a şasea din play-out-ul Superligii. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

2. FC Voluntari a încheiat la egalitate cu FCU Craiova, 0-0, în etapa a şasea din play-out-ul Superligii. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

3. Juventus s-a calificat în finala Cupei Italiei, după ce a fost învinsă cu 2-1 de Lazio în retur. Torinezii au câștigat prima manșă, 2-0.

4. Arsenal a învins la scor pe teren propriu, cu 5-0, pe Chelsea, în meci restanţă din etapa a 29-a a campionatului Angliei.

5. Irina Begu (128 WTA) s-a calificat în turul doi al turneului de la Madrid, după ce a trecut de cehoaica Linda Fruhvirtova (146 WTA), cu 6-4, 7-6.

6. Dinamo Bucureşti a câștigat pe teren propriu, într-o atmosferă electrizantă, cu formaţia daneză Skjern Handbold, scor 28-27 (14-15), în turul sferturilor de finală din European League la handbal masculin.

7. CSM Constanţa a câştigat primul titlul de campioană din istoria sa la bashet feminin, la doar doi ani de la înfiinţare. Dobrogencele au câștigat finala cu UAV Arad.

8. Evan Ndicka de la AS Roma, care s-a prăbuşit în timpul unui meci din etapa a 32-a din Serie A, a primit undă verde din partea medicilor pentru a-şi relua activitatea fizică. News.ro

9. Aston Villa a anunţat prelungirea contractului managerului Unai Emery până în iunie 2027. News.ro

10. Ralf Ragnick şi Lucien Favre sunt doriţi ca antrenori la Bayern Munchen.

11. Comisia de Arbitri UEFA a anunţat oficialii de joc pentru partidele de la Campionatul European 2024 din Germania. Printre ei se află Istvan Kovacs şi brigada sa.

12. Thiago Silva se pregăteşte să plece la Chelsea la finalul sezonului. News.ro

13. Sebastien Haller continuă să aibă probleme cu glezna stângă. Abia recuperat după o accidentare suferită în finala Cupei Africii pe Naţiuni, jucătorul Borussiei Dortmund nu poate fi refăcut deocamdată.

14. După ce a ratat turneul de la Madrid, numărul unu mondial în tenis, Novak Djokovic, a declarat că obiectivul său este de a juca la Mastersul 1000 de la Roma (6-15 mai). News.ro

Bayer Leverkusen a câștigat în premieră titlul în Bundesliga – Cronica Sportivă
Bayern Munchen şi Juventus Torino sunt primele echipe calificate în optimile de finală ale UEFA Champions League – Cronica Sportivă