Dinamo – Sporting pentru optimile Ligii Campionilor (17:30) si Real – Barca (22:00) I Cronica Sportiva

1. Important la TV in week-end:
13:30 FC Arges – FC Mioveni DIGI, TELEKOM, LOOK Plus

16:00: Metz – CSM Bucureşti (Handbal feminin – Liga Campionilor) – Telekom Sport 3,DigiSport, Look
16:00: Everton – Man U EuroSport

17:00: Espanyol – Atletico Madrid (La Liga) – Telekom Sport 2,DigiSport, Look
👉17:30: Dinamo – Sporting Lisabona (Handbal masculin  – Liga Campionilor) – Telekom Sport 3,DigiSport, Look

👉22:00: Real Madrid – Barcelona (La Liga) – Telekom Sport 1,DigiSport, Look
22:30: Los Angeles Clippers – Philadelphia 76ers (NBA) – Telekom Sport 2

2. Dinamo o va întâlni duminică pe Sporting Lisabona (ora 17:30, Digi, Telekom, Look), într-un meci decisiv pentru calificarea în „optimile” Ligii Campionilor. Campioana României a învins în Portugalia, 26-25, în prima manșă a play-off-ului.

3. Doua din handbalul feminin:
CSM București s-a calificat matematic în „sferturile” Ligii Campionilor la handbal feminin dupa ce Kristiansand, formația care ar fi putut să le detroneze pe „tigroaice”, a pierdut cu Rostov, scor 29-32. CSM joaca azi la Metz, de la ora 16:00.

Campioana en-titre a României la handbal feminin, SCM Râmnicu Vâlcea, s-a calificat sâmbătă, pe teren propriu, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins formaţia suedeză IK Savehof, scor 28-20 (16-10), în penultima partidă din grupa principală II.

4. BBC trece in revista cifrele derbyului Real – Barca de azi, ora 22:00:
Real n-a invins in ultimele 7 meciuri din La Liga jucate impotriva Barcelonei (3 egaluri si 4 infringeri)

Barcelona a castigat ultimele 4 derbyuri pe Bernabeu in La Liga, devenind singura echipa cu 4 victorii consecutive pe terenul Realului

Cu 42 de derbyuri, Lionel Messi va deveni jucatorul catalanilor cu cele mai multe prezente in Clasico, depasindu-l Xavi.

5. Bayern Munchen a învins cu 6-0 la Hoffenheim, dar meciul a fost întrerupt minute bune din cauza unor bannere jignitoare la adresa preşedintelui grupării gazdă, Dietmar Hopp, afişate în sectorul rezervat oaspeţilor. În ultimele 13 minute, când jocul s-a reluat, fotbaliştii s-au rezumat să îşi paseze mingea, fără să mai atace.

6. Liderul ATP Novak Djokovici a câştigat, sâmbătă, turneul de la Dubai, învingându-l în finală pe Stefanos Tsitsipas, scor 6-3, 6-4. Pentru sârb este al cincilea trofeu la Dubai, după cele obţinute în 2009, 2010, 2011 şi 2013.

7. Coronavirus in sport:
Meciul Juventus – Inter, programat, duminică, a fost amânat din cauza coronavirusului. Iniţial meciul ar fi trebuit să se dispute fără spectatori

Patru jucători şi un angajat ai grupării Pianese, din Serie C, au fost infectaţi cu coronavirus, astfel că toată echipa se află acum în carantină, relatează L’Equipe.

Semimaratonul de la Paris, care ar fi trebuit să aibă loc azi, a fost anulat în cadrul măsurilor luate de autorităţi în contextul epidemiei

8. Liverpool a înregistrat primul eşec în Premier League după mai mult de un an: scor 0-3 cu Watford. Echipa Liverpool era neînvinsă în Premier League de mai mult de un an (44 de meciuri), din data de 3 ianuarie 2019 (scor 1-2 cu Manchester City).

9. Ai nostri p-„afara”:
Antwerp, antrenată de Ladislau Boloni, a învins cu 3-1 pe Oostende si s-a calificat in play-off-ul campionatului Belgiei. In prezent este pe locul 3.

George Puşcaş a înscris un gol la meciul câştigat de Reading sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, în faţa formaţiei Barnsley

Lucan Goian a înscris un gol în meciul câştigat de echipa Chennaiyin FC, pe teren propriu, cu scorul de 4-1, în faţa formaţiei Goa, în semifinalele campionatului Indiei

Lazio Roma, cu Ştefan Radu titular, a învins ieri acasa cu 2-0 pe Bologna

Eric Bicfalvi a înscris un gol în meciul terminat la egalitate de Ural, 1-1, la Moscova, cu ŢSKA

10. Casa Liga 1 – Etapa 1, play-off 2019-2020, programări şi televizări
FC Botoșani – FCSB 2-2
Universitatea Craiova – Gaz Metan Mediaș duminică, 1 martie, Digi Sport 1, 19:15

SCM Gloria Buzău – Universitatea Cluj 17:00

Glasgow Rangers a învins-o pe Celtic cu 1-0, după o repriză foarte bună a lui Ianis Hagi – Cronica sportivă