Dinamo va da piept cu PSG in optimile Ligii Campionilor la handbal masculin I Cronica Sportiva

1. Campioana en-titre a României la handbal masculin s-a calificat, în premieră, duminică, pe teren propriu, în optimile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins formaţia portugheză Sporting Lisabona, scor 26-24 (14-12), în manşa retur din barajul pentru optimi (in tur 26-25 pentru romani). În optimi, Dinamo se va duela cu echipa de pe locul 2 în grupa principală A, Paris Saint-Germain HB, cu meciuri eliminatorii, programate între 18-22 martie (turul) şi 25-29 martie (returul). În sezonul 2019-2020, Dinamo este a patra echipă românească ce trece de grupe în cupele europene, după cele feminine SCM Râmnicu Vâlcea şi CSM Bucureşti (sferturile Ligii Campionilor) şi Gloria Bistriţa (sferturile Cupei EHF).

2. Real Madrid – Barcelona (La Liga)

3. Atacantul Florin Andone a revenit pe teren după o lungă perioadă în care a fost accidentat. El a intrat în minutul 79 al meciului pe care echipa lui, Galatasaray Istanbul, l-a câştigat duminică, pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (2-0), cu Genclerbirligi.

4. Manchester City a câştigat ieri al şaptelea trofeu al Cupei Ligii Angliei (al treilea consecutiv), după ce a învins cu 2-1 pe Astona Villa. Pentru Guardiola, acesta este al 8-lea trofeu ca antrenor al echipei Man City, după două campionate, două ediţii ale Supercupei Angliei, o cupă a Angliei şi alte două cupe ale ligii.

5. Doua din handbalul feminin:
Gloria Bistriţa – Ikast Handbold 26-29 (13-10), în sferturile de finală ale Cupei EHF la handbal feminin. Manşa retur a sferturilor va avea loc în 8 martie, în deplasare, iar câştigătoarea din dubla manşă se va califica în semifinalele Cupei EHF. Adversară va fi învingătoarea din dubla Podravka/Thuringer, cu meciuri programate în 4-5 şi 11-12 aprilie.

Echipa de handbal feminin CSM Bucureşti a fost învinsă duminică, în deplasare, de formaţia franceză Metz, scor 28-26 (14-13), în penultimul meci din grupa principală I a Ligii Campionilor, însă va continua competiţia în sferturile de finală.

6. Coronavirusul in sport:
Atalanta a învins, duminică, în deplasare, cu 7-2 (2-2) pe Lecce. Puţinii spectatori care s-au aflat în tribunele Stadionului Via del Mare au fost testaţi cu teroscannere înainte de a intra pe arenă.

Etiopianul Birhanu Legese a câştiigat maratonul de la Tokyo. La competiţie au participat doar câteva sute de sportivi, din cauza coronavirusului. De obicei, participau peste 30.000 de alergători amatori.

7. Kylian Mbappe, a fost preselecţionat de antrenorul echipei olimpice a Franţei, Sylvain Ripoll, pentru JO de la Tokyo, notează Le Figaro. Pentru ca Mbappe să participe la Jocurile Olimpice, mai trebuie ca lista fotbaliştilor preselecţionaţi să fie validată de Comitetul Olimpic Francez şi ca PSG să îşi dea acordul.

8. Spaniolul Rafael Nadal a câştigat, sâmbătă, turneul de la Acapulco, învingându-l în finală pe americanul Taylor Fritz, scor 6-3, 6-2. Este al 85-lea trofeu la simplu din cariera spaniolului şi primul din acest sezon. Nadal s-a mai impus la Acapulco în 2005 şi în 2013.

9. Declaratie halucinanta a lui Gigi Becali, patrolul FCSB. „Dacă voiam să fiu campion trebuia să fac un singur lucru. Trebuia să dau 200.000 de euro când am jucat cu Iaşiul ca să câştig meciul. Atâta mi s-a propus. Mi s-a zis «Domnule, îmi dai 200.000 şi îţi dăm meciul». S-a întâmplat anul trecut, când jucam la Iaşi. Când nu mai au nevoie, fac aranjamente. Dar acum e play-off-ul, iar noi tragem la titlu”, a spus Becali. Acesta se referă însă la un meci din sezonul 2017-2018, atunci când FCSB a pierdut cu Poli Iași, 0-1, gol Andrei Cristea în minutul 89, și a ieșit din calcule pentru câștigarea campionatului, care a fost luat de CFR Cluj, la 4 puncte de echipa lui Becali. Preşedintele de la acel moment era Adrian Ambrosie, acum manager la Poli. Antrenorul echipei era Flavius Stoican, secondat de Eugen Trică.

CSM Reşiţa a stat

Cinci medalii de aur pentru România la Campionatul European de Canotaj – Cronica Sportivă
Simona Halep și Sorana Cîrstea s-au calificat în turul trei la Australian Open – Cronica sportivă