Djokovic a egalat recordul de turnee de mare șlem câștigate, după triumful de la Australian Open – Cronica Sportivă

1. Novak Djokovic a câştigat turneul Australian Open pentru a zecea oară, după ce l-a învins pe Stefanos Tsitsipas, şi l-a egalat pe spaniolul Rafael Nadal la numărul de titluri de grand slam: 22.

2. Danemarca a devenit prima națională care câștigă de trei ori la rând Campionatul Mondial de Handbal masculin. Nordici au triumfat în competiția găzduită de Suedia și Polonia, după ce au trecut în finală de Franța, cu scorul de 34-29. Medalia de bronz a fost cucerită de Spania.

3. Farul a câștigat în deplasare, scor 3-2, cu formaţia FCSB, după un meci în care gazdele au condus până în minutul 90+4 cu 2-1. Constănţenii au înscris golurile victoriei în numai două minute. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

4. Portarul român Ionuţ Radu a debutat la noua sa echipă, Auxerre, cu o înfrângere suferită pe teren propriu în faţa lui Montpellier, scor 0-2.

5. Borussia Dortmund a învins în deplasare, scor 2-0, formaţia Bayer Leverkusen şi a ajuns pe locul patru în Bundesliga.

6. Echipa masculină de sabie cadeţi a României a cucerit duminică medalia de aur la Cupa Riposta, competiţie desfăşurată la Bucureşti. Amalia Covaliu a câştigat medalia de argint în competiţia feminină individuală. News.ro

7. Secretarul general al Ligii Profesioniste de Fotbal, Justin Ştefan a declarat că decizia finală în cazul meciului întrerupt duminică la Sfântu Gheorghe, dintre Sepsi şi FCU Craiova, va fi luată de Comisia de Discplină a FRF. News.ro

8. Juventus Torino a fost învinsă pe teren propriu, scor 0-2, de formaţia Monza, într-un meci contând pentru etapa a 20-a din Serie A.

9. Meciul Sepsi – FCU Craiova a fost întrerupt, după aproximativ 25 de minute de la start, din cauza scandărilor rasiste şi xenofobe ale suporterilor. Iniţial, arbitrul Andrei Chivulete a cerut să se facă un anunţ la staţia de amplificare, ca avertisment, însă după foarte scurt timp el a oprit partida şi a trimis echipele la vestiare.

10. AC Milan, cu portarul Ciprian Tătăruşanu integralist, a fost învinsă la scor pe teren propriu, cu scorul de 5-2, de Sassuolo, în etapa a XX-a din campionatul Italiei.

11. FC Botoşani a învins în deplasare, cu scorul de 2-0, echipa FC Argeş, în etapa a XXIII-a din Superligă. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

12. Fundaşul dreapta Malo Gusto a fost transferat de la Olympique Lyon la Chelsea pentru 30 de milioane de euro.

13. Arbitrul Adrian Cojocaru va conduce la centru meciul FC Voluntari – CFR Cluj, care va avea loc luni, în etapa a XXIII-a, din Superligă. News.ro

14. Patinatoarea Julia Sauter s-a clasat pe locul 10 în proba feminină de la Campionatul European de patinaj artistic. Aceasta este cea mai bună clasare din istorie pentru România.

15. Gruparea scoţiană Aberdeen s-a despărţit de managerul Jim Goodwin la doar 19 minute după înfrângerea de sâmbătă, scor 6-0, în deplasare, cu Hibernian. News.ro

16. Jucătoarele cehe de tenis Barbora Krejcikova şi Katerina Siniakova şi-au apărat cu succes titlul la dublu feminin la Australian Open, după ce le-au învins pe japonezele Shuko Aoyama şi Ena Shibahara.

17. FC Porto a câştigat Cupa Ligii Portugaliei pentru prima dată în istoria sa, după ce a învins, la Leiria, echipa Sporting Lisabona, scor 2-0.

18. Olympique Marseille a încheiat la egalitate pe teren propriu, scor 1-1, partida din etapa a 20-a disputată în compania formaţiei AS Monaco.

19. Programul transmisiunilor de luni:

• 19:00 – Turcia – Fenerbahce – Kasimpasa – Prima Sport 2
  • 20:00 – SuperLiga – Voluntari – CFR Cluj – Digi Sport 1, Prima Sport 1, Orange Sport 1
  • 21:45 – Serie A – Udinese – Verona – Digi Sport 3, Prima Sport 3, Orange Sport 3
  • 22:00 – LaLiga 2 – Zaragoza – Ponferradina – Digi Sport 4, Prima Sport 4
  • 22:00 – LaLiga – Villareal -Rayo Vallecano – Digi Sport 2, Prima Sport 2, Orange Sport 2
Max Verstappen a câștigat prima etapă a sezonului din Formula 1 – Cronica Sportivă
Ana Bogdan joacă sâmbătă în semifinalele turneului WTA de la Parma – Cronica Sportivă