Echipa nationala U17 s-a calificat la Turneul de Elita I In Cupa, o mica surpriza: Clinceni – Botosani 2-0

1. Simona Halep a pierdut, miercuri, meciul cu Elina Svitolina de la Turneul Campioanelor, dar nu a renunţat la ideea de a se califica în semifinale. Svitolina s-a calificat deja în semifinale, de pe primul loc al grupei. Pentru al doilea loc în penultimul act vor lupta, vineri (va incepe dupa ora 14:00), Halep şi Kvitova, ambele cu câte o victorie până acum. Învingătoarea va merge mai departe.

2. Bianca Andreescu a abandonat meciul de miercuri cu sportiva cehă Karolina Pliskova, locul 2 WTA, din etapa a II-a a Grupei Violet de la Turneul Campioanelor, la scorul de 6-3 pentru adversară. Andreescu s-a accidentat la genunchiul stâng în ghemul al treilea, când conducea cu 2-0, şi s-a retas după un set care a durat 50 de minute de joc. Andreescu va lua decizia de a renunta la turneu dupa ce va vedea rezultatele RMN, iar daca se va retrage va fi înlocuită de rezerva Sofia Kenin din SUA, locul 12 WTA..

4. Echipa naţională U17 a învins, miercuri, cu scorul de 6-0 (5-0), reprezentativa statului San Marino, în ultima partidă din grupa de calificare la Turul de Elită al preliminariilor Campionatului European, informează FRF. Deşi au învins câştigătoarea grupei, Rusia, tricolorii au încheiat pe locul 3, dar merg la Turul de Elită din primăvara anului viitor. (Detalii)

5. Campioana României la handbal masculin, Dinamo Bucureşti, a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 29-20 (13-10), formaţia poloneză Wisla Plock, în cea de-a şasea etapă din Grupa D a Ligii Campionilor. Dinamo conduce în clasamentul grupei, cu 10 puncte … urmată de GOG – 8 puncte (un meci mai puţin) … si va evolua în etapa viitoare, pe teren propriu, cu Kadetten, în 6 octombrie.

6. Romani in Belgia:
Antwerp, antrenată de Ladislau Boloni, a terminat la egalitate, în deplasare, 2-2 (1-0), meciul cu formaţia Genk, la care Ianis Hagi a rămas pe banca de rezerve.

Într-un alt meci, Standard Liege, fără Denis Drăguş în lot, a învins, cu 2-0, pe Waasland-Beveren.

7. Juventus – Genoa, scor 2-1, după un gol marcat de Ronaldo din penalty, în ’90+6. Ionuţ Radu a greşit la primul gol, dar a avut alte intervenţii salvatoare. Video: https://www.youtube.com/watch?v=Qqg52OHoOW8

8. Liverpool a învins, miercuri, pe teren propriu, după excutarea loviturilor de departajare, pe Arsenal Londra, în optimile de finală ale Cupa Ligii Angliei.

Evolutia scorului a avut aspecte dramatice: 1-0, după autogolul lui Mustafi (6), 1-3, după ce au marcat Torreira ’19, Martinelli ’26 şi ’36, 2-3 la pauză, Milner a redus din diferenţă (43 penalty), 2-4 (gol Maitland-Niles în minutul 54), 4-4 Oxlade-Chamberlain ’58 şi Origi ’62. Willock, în minutul 70, a dus scorul la 5-4 pentru oaspeţi, dar Origi a egalat, în minutul 90+4. La penaltiuri, a ratat doar Dani Ceballos şi astfel Liverpool s-a impus cu 5-4.
Alte meciuri:
Manchester United – Chelsea 2-1
Aston Villa – Wolverhampton 2-1

9. 16-imi Cupa Romaniei. Se vede pe Look, Digi, Telekom.
Azi
Metalul Buzău – CSM Politehnica Iaşi, ora 14:30, stadion Cornel Negoescu (Buzău);
Sepsi OSK Sf. Gheorghe – Astra, ora 18:15, stadion Municipal (Sf. Gheorghe);
FC Voluntari – Universitatea Craiova, ora 21:00, stadion ”Anghel Iordănescu” (Voluntari)

Ora 18.00 Astra Giurgiu – Politehnica Iași
Ora 20.30 Universitatea Craiova – Dinamo București, stadion Municipal – Turnu Severin. OBSERVATOR: Ion Cățoi (București).

Sorana Cîrstea și Simona Halep s-au calificat în semifinalele turneului WTA de la Birmingham
România debutează, la PrimaTV, în noul sezon din Liga Națiunilor – Cronica Sportivă