Echipajul de dublu rame masculin, format din Ciprian Tudosă şi Marius Cozmiuc, a câştigat medalia de argint la Jocurile Olimpice de la Tokyo – Cronica Sportiva

1. Echipajul de dublu rame masculin, format din Ciprian Tudosă şi Marius Cozmiuc, a câştigat medalia de argint la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Locul 1 a revenit Croaţiei, iar pe trei s-a clasat Danemarca. Este a patra medalie obţinută de România la Tokyo, după cele de aur la dublu vâsle feminin, argint la patru rame masculin şi argint la spadă. (News.ro)

2. Ieri dimineață a fost o zi senzațională pentru canotajul românesc la Jocurile Olimpice:

-Simona Radiș și Ancuța Bodnar s-au impus impresionant în proba de dublu vâsle feminin, obținând și un record olimpic. Declarațiile lor pe Lead.ro

-Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Semciuc, Ştefan Berariu și Cosmin Pascari au câștigat medaliile de argint la patru rame masculin;

-alte trei echipaje s-au calificat în finalele pentru medalii: dublu vâsle feminin – categorie uşoară, dublu rame masculin și echipajul de opt plus unu feminin (News.ro).

3. David Popovici a realizat ieri o nouă cursă remarcabilă în Tokyo Aquatics Centre, calificându-se în finala probei de 100 de metri liber cu al 5-lea timp. David Popovici a izbutit astfel să prindă a doua finală la Jocurile Olimpice de la Tokyo (după un senzațional loc 4 în proba de 200 de metri liber). În  finală, David s-a clasat pe locul șapte. (Eurosport)

Maria Claudia Nechita a ratat calificarea în semifinalele turneului de box din cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo, la categoria -57 kilograme. Ea a fost învinsă în sferturile de finală pe japoneza Sena Irie, decizie 3-2, după o luptă în care nipona a avut o viteză de reacție mai bună și a punctat mai bine în toate cele trei reprize. (News.ro)

4. Naționala de fotbal a României a ratat calificarea în sferturile de finală de la Jocurile Olimpice după remiza, scor 0-0, cu Noua Zeelandă, din ultimul meci al grupei B. O victorie, un egal și o înfrângere (drastică) este bilanțul României U23 la turneul olimpic de fotbal din Japonia. (Lead.ro)

Bonus: Sportivii români vor concura astăzi la doar două sporturi la Jocurile Olimpice, canotaj și înot, iar mare parte dintre aceste evenimente vor avea loc dis-de-dimineață. Tot astăzi vor avea loc semifinalele turneului feminin de tenis (Bencic vs Rybakina și Svitolina vs Vondrousova) și sferturile de finală ale celui masculin de tenis (Khachanov – Humbert, Carreno Busta – Medvedev, Djokovic – Nishikori și Zverev – Chardy). (Eurosport)

6. CFR Cluj s-a calificat în turul 3 al preliminariilor din Champions League, după ce a învins-o pe Lincoln Red Imps (Gibraltar) cu 2-0, calificându-se cu scorul general de 4-1. Golurile au fost marcate de Cestor, în min. 18, și de Sigurjonsson, în min. 58. Prin această dublă victorie, CFR Cluj își asigură cel puțin locul în grupele Conference League. În turul următor, formația clujeană va juca împotriva elvețienilor de la Young Boys Berna. (LookSport)

7. Cele trei echipe românești din Conference League vor juca astăzi meciurile retur din turul doi preliminar:

-FCSB va juca în deplasare cu Şahtior Karagandy, de la ora 16.00, dar nu în Kazahstan, ci în Armenia, la Erevan. În tur, scorul a fost 1-0 pentru FCSB (News.ro);

-Sepsi Sfântu Gheorghe – Spartak Trnava va avea loc de la ora 19.30, iar meciul pleacă de la 0-0, după un tur în care formația din România a avut mai mult inițiativa (News.ro);

-CSU Craiova se află înaintea unui retur complicat cu Laci, formația albaneză câștigând turul cu 1-0, pe stadionul propriu. Meciul de la Craiova începe la ora 21.30 (Gsp.ro)

8. Ieri, Simone Biles a anunțat că nu-și va apăra titlul olimpic nici în finala de individual compus (concurs pe care nu l-a pierdut din 2013), pentru că simte nevoia să-și prioritizeze sănătatea psihică. După Michael Phelps și Naomi Osaka, Biles e una dintre cele mai cunoscute sportive de pe planetă care vorbește despre presiunea psihică de a performa la un astfel de nivel, de a fi mereu în centrul atenției, de a trebui să pari mereu puternic. (Lead.ro)

9. Ambele jucătoare din România au fost învinse ieri în cadrul turneului de tenis de la Belgrad: Jaqueline Cristian, locul 148 WTA, a fost învinsă de sportiva din Slovacia Rebecca Sramkova, numărul 203 mondial, scor 6-3, 3-6, 6-4 (News.ro); Irina Bara, locul 123 WTA şi cap de serie numărul 7, a fost învinsă în 75 de minute, cu scorul de 6-3, 6-1, de croata de 18 ani Tara Wurth, locul 671 WTA, venită din calificări (News.ro).

10. Simone Tempestini este principalul favorit să câștige a șaptea etapă a Campionatului Național de Raliuri, care va avea loc în acest weekend la Sibiu. La ediția de anul trecut, clujeanul a câștigat toate cele 9 probe speciale desfășurate exclusiv pe macadam. (ProSport)