Farul Constanța joacă manșa decisivă cu Sheriff Tiraspol, din turul I preliminar al Ligii Campionilor – Cronica Sportivă

1. Farul Constanța joacă marți, de la ora 20:00, pe terenul celor de la Sheriff Tiraspol, în al doilea meci din turul I preliminar al Ligii Campionilor. Campioana României s-a impus în tur, cu 1-0.

2. Universitatea Craiova a câştigat în deplasare, cu cei de la Dinamo Bucureşti scor 2-0, în prima etapă a Superligii. Ahmed Bani a ratat un penalty pentru ”câini”. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

3. FC Voluntari a învins pe teren propriu, scor 2-1, formaţia FC Botoşani, într-un meci din prima etapă a Superligii. Nemec a ratat un penalty pentru ilfoveni, la 0-0, în finalul primei reprize. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

4. FCU Craiova a anunțat că noul antrenor al echipei este Nicolae Dică.

5. Componenţii lotului olimpic masculin de gimnastică susţin un cantonament comun, la Tokyo, cu echipa Japoniei, ca etapă de pregătire a Campionatului Mondial de la Antwerp. News.ro

6. Fundaşul francez Wesley Fofana s-a accidentat şi nu a făcut deplasarea la turneul din Statele Unite cu Chelsea Londra.

7. Marcus Rashford (25 de ani) și-a prelungit contractul cu Manchester United pe încă cinci sezoane.

8. Antrenorul sârb Stevan Ljubičić va antrena campioana Volei Alba Blaj şi în sezonul viitor, al treilea consecutiv la gruparea ardeleană.

9. Turneul din această vară, din Japonia al echipei Paris Saint-Germain, va aduce în conturile grupării franceze peste 20 de milioane de euro. News.ro

10. O brigadă din Portugalia, cu Miguel Nogueira la centru, va arbitra meciul Sheriff Tiraspol – Farul Constanţa, care se va disputa marţi, în turul I preliminar al Ligii Campionilor.

11. Pe ploaie, dar în euforie, Inter Miami l-a prezentat pe Lionel Messi, de şapte ori câştigător al Balonului de Aur şi campion Mondial cu Argentina. News.ro

12. Spaniolul Carlos Alcaraz, care a câştigat duminică turneul de grand slam de la Wimbledon, s-a calificat la Turneul Campionilor pentru al doilea an consecutiv.

13. Arcada Galaţi a anunţat că a obţinut serviciile internaţionalului iranian de volei Javad Karimisouchelmaei.

14. Clubul american Inter Miami a anunţat că Sergio Busquets a semnat un contract până la finalul sezonului 2025.

15. Marketa Vondrousova, câştigătoarea turneului de la Wimbledon, a urcat 32 de poziţii în clasamentul WTA şi de luni este pe locul 10, cu 3106 puncte. Dintre jucătoarele din România, cel mai bine clasată este Irina Begu, locul 31, cu 1382 puncte. News.ro

16. CFR Cluj a anunţat că fundaşul Andrei Burcă a fost transferat în Arabia Saudită, la Al-Akhdoud.

17. Reprezentativa Mexicului a câştigat pentru a noua oară CONCACAF Gold Cup, după ce a învins în finală Panama, scor 1-0.

18. Programul transmisiunilor de marți:

• 12:00 – Tenis WTA – Budapesta – Digi Sport 2
  • 14:00 – Ciclism – Turul Franței – Euro Sport 1
  • 14:30 – Tenis ATP – Nordea Open – Prima Sport 3
  • 17:00 – Tenis WTA – Palermo – Digi Sport 3
Ți-ar mai putea plăcea
România va fi în urna a doua sau a treia la tragerea la sorți pentru EURO 2024 – Cronica Sportivă
Azi: finala masculina Roland Garros (ora 16:00), baraj Liga 1 (ora 18:00) si cursa F1 (ora 21:00) – Cronica Sportiva