FC Sevilla și AS Roma joacă miercuri finala Europa League – Cronica Sportivă

1. FC Sevilla și AS Roma se vor întâlni miercuri, de la ora 22:00, în finala Europa League. Partida are loc pe stadionul ”Puskas Arena”, din Budapesta.

2. Universitatea Cluj a ajuns la o înțelegere cu mijlocașul Doru Popadiuc. Acesta a jucat în actuala stagiune la Chindia Târgoviște.

3. B.J. Callaghan, care a fost antrenor secund la echipa naţională a SUA în ultimii patru ani, a fost numit selecţioner interimar, după plecarea lui Anthony Hudson.

4. Barbora Krejcikova din Cehia, campioana din 2021 de la Roland Garros, a fost eliminată în primul tur al turneului din 2023, de ucraineanca Lesia Tsurenko (locul 66), scor 6-2, 6-4.

5. Liverpool l-a înlocuit pe directorul sportiv Julian Ward cu germanul Jorg Schmadtke, care a fost la Wolfsburg în ultimele cinci sezoane. Acesta va lucra îndeaproape cu compatriotul său Jürgen Klopp. News.ro

6. Rusul Daniil Medvedev, locul 2 ATP, a fost eliminat surprinzător, în primul tur la Roland Garros, de brazilianul Thiago Seyboth Wild, locul 172 ATP, scor 7-6(5), 6-7(6), 2-6, 6-3, 6-4.

7. Jucătoarea de tenis Sorana Cîrstea, locul 32 mondial şi favorită 30, a fost eliminată în primul tur la Roland Garros. Ea a fost învinsă de de italianca Jasmine Paolini, locul 53 mondial, scor 7-5, 2-6, 6-2.

8. Universitatea Cluj continuă campania de transferuri pentru sezonul 2023-2024 cu fundaşul central Bogdan Mitrea. Jucătorul revine astfel la clubul la care şi-a făcut junioratul.

9. Portarul echipei PSG, Sergio Rico rămâne la terapie intensivă, la două zile după ce a suferit un grav traumatism cranian într-un accident de călărie. News.ro

10. Ioan Ovidiu Sabău a anunţat că se retrage din funcţia de antrenor principal al Universităţii Cluj. El ar putea continua colaborarea ca tehnician al echipei secunde, unde ar asigura tranziţia juniorilor spre prima echipă.

11. Naţionala României U21 va participa în luna iunie la Campionatul European, turneu găzduit de România şi Georgia. ”Tricolorii” fac parte din Grupa B, alături de Spania, Ucraina şi Croaţia. Lista jucătorilor convocați poate fi văzută aici.

12. Eintracht Frankfurt a anunţat că a activat opţiunea de cumpărare a lui Eric Junior Dina Ebimbe, mijlocaşul împrumutat de la PSG în acest sezon.

13. Ajax Amsterdam a anunţat că Edwin Van der Sar a demisionat din funcţia de manager general al clubului. News.ro

14. Juventus Torino, care a fost deja sancţionată pentru fraudă contabilă, a ajuns la un acord cu Federaţia Italiană de Fotbal în ceea ce priveşte neregulile contabile legate de salarii. Clubul a acceptat să pledeze vinovat.

15. Atacantul echipei Espanyol Barcelona, Joselu Mato (33 de ani), ar urma să semneze cu Real Madrid. News.ro

16. Dominic Thiem, dublu finalist în 2018 şi 2019, a fost eliminat în primul tur al Roland Garros, în cinci seturi şi aproape patru ore, scor 6-3, 6-2, 6-7 (1/7), 4-6, 6-2, de argentinianul Pedro Cachin (64 ATP), aflat la al doilea său turneu major pe zgură.

17. Progrmaul transmisiunilor de miercuri:

• 12:00 – Tenis – Roland-Garros – Euro Sport 1 și 2
  • 22:00 – Finala Europa League – FC Sevilla – AS Roma – Pro Arena
Jocurile Olimpice: David Popovici (16 ani) a fost la două sutimi de secundă de medalie la 200 m liber – Cronica Sportivă
Simona Halep va juca cu Iga Swiatek în semifinalele turneului de la Indian Wells – Cronica Sportivă