FCSB a fost eliminată din Cupa României Betano – Cronica Sportivă

1. Naţionala de handbal feminin a României a fost învinsă de reprezentativa Germaniei, scor 24-22 (9-12), în prima partidă din grupa principală III a Campionatului Mondial.

2. FCU Craiova a învins pe teren propriu, scor 2-0, formaţia FCSB, în cadrul grupei C a Cupei României Betano, şi s-a calificat în sferturile de finală. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

3. Oțelul Galați merge în ”sferturile” Cupei României, după 3-3 în deplasare, cu Dinamo București. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

4. Divizionara secundă Corvinul Hunedoara s-a calificat în ”sferturile” Cupei României Betano, după ce a făcut recital cu Progresul Pecica, din Liga 3, 6-0. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

5. Hermannstadt a învins-o pe Chindia Târgoviște, 1-0, în ultima etapă din grupele Cupei României Betano. Sibienii au marcat în minutul 90+6 și s-au calificat în sferturile de finală. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

6. Petrolul și Sepsi Sfântu Gheorghe au terminat la egalitate, scor 2-2, în ultima etapă din grupele Cupei României Betano. Ambele formații au fost eliminate din competiție. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

7. Vlad Stancu s-a clasat pe locul 6 cu record național, în proba de 1.500 de metri liber din cadrul Campionatului European de înot în bazin scurt, la Otopeni. News.ro

8. Grupul american de capital privat Arctos Partners a achiziţionat un pachet minoritar de acţiuni la Paris Saint-Germain, campioana Franţei. News.ro

9. Monica Niculescu/Cristina Bucşa (România/Spania), cap de serie numărul 1, s-a calificat în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului de categorie WTA 125 de la Angers. Ele au trecut de echipa Oksana Kalashnikova/Maia Lumsden (Georgia/Marea Britanie), scor 6-4, 6-1.

10. Formaţia Gaziantep FK, antrenată de Marius Şumudică, s-a calificat în turul cinci al Cupei Turciei, trecând în runda a patra de Etimesgut Belediyespor, 2-1, după prelungiri.

11. Andreea Mitu, locul 225 WTA, a ratat calificarea în sferturile de finală ale turneului de tenis de categorie WTA 125 de la Angers. Ea a fost învinsă de jucătoarea rusă Erika Andreeva, locul 122 WTA, scor 6-2, 7-5, într-o oră şi 37 de minute.

12. Echipa U17 a României va face parte dintr-o grupă alături de Ţara Galilor, Bulgaria şi Suedia, la Turul de Elită, care se va disputa în martie 2024 şi va fi găzduit de ţara noastră.

13. Santos FC, clubul legendar al lui Pele şi Neymar, a retrogradat pentru prima dată în istoria sa, în divizia secundă. Evenimentul a provocat incidente la Sao Paulo.

14. Parchetul antidoping italian a cerut o suspendare de patru ani pentru jucătorul formaţiei Juverntus Torino, Paul Pogba, care a fost depistat pozitiv la testosteron în luna august. News.ro

15. Naţionala U19 a României va face parte dintr-o grupă alături de Turcia, Germania şi Croaţia, la Turul de Elită

16. Jucătoarea britanică de tenis Emma Răducanu a acceptat un wildcard pentru a participa la turneul de la Auckland de la începutul anului 2024. News.ro

17. Mijlocaşul belgian al echipei Manchester City, Kevin De Bruyne, absent din cauza unei accidentări din luna august, a fost inclus pe lista jucătorilor pentru a participa la Cupa Mondială a cluburilor din Arabia Saudită. News.ro

18. Arbitrul Marcel Bîrsan va conduce la centru meciul Poli Iaşi – UTA Arad, care va avea loc vineri, de la ora 19.00, în etapa a 19-a din Superligă.

19. Fiorentina a învins pe teren propriu, după lovituri de departajare, scor 4-1, formaţia Parma, în ”optimile” Cupei Italiei. Man a ratat un penalty pentru învinși, iar după 120 de minute a fost egal, 2-2.

• 22:00 – Ligue 1 – Montpellier – Lens  – Digi Sport 3, Prima Sport 3, Orange Sport 3
Farul Constanța a fost eliminată de Sheriff Tiraspol în turul I preliminar al Ligii Campionilor – Cronica Sportivă
Ansu Fati este convocat la 16 ani in lotul preliminar al Spaniei pentru meciurie cu Norvegia si Suedia I Cronica Sportiva