FCSB a picat pe ultimul loc in clasamentul Casa Liga 1 dupa 7 etape I Cronica Sportiva

1. US Open 2019 (se vede pe Eurosport)
Ieri
Ana Bogdan (147 WTA) – Harriet Dart (Anglia, 140 WTA): 6-3, 6-1, într-o oră şi 11 minute. A na va juca in turul 2 cu croata Petra Martic, numărul 22 WTA.
Monica Niculescu (105 WTA) – Daiana Iastremska (Ucraina, 33 WTA): 4-6, 6-1, 2-6

Azi:
ora 17.00: Marius Copil, locul 96 ATP, şi francezul Ugo Humbert, locul 62 ATP
ora 18.00: Mihaela Buzărnescu, locul 136 WTA, va evolua împotriva germanei Andrea Petkovic, locul 9 WTA
ora 20.00: Simona Halep, locul 4 WTA – Nicole Gibbs (SUA), locul 135 WTA
* orele sunt aproximative
În noaptea de marţi spre miercuri, Sorana Cîrstea, locul 106 WTA, va juca în prima manşă cu Katerina Siniakova din Cehia, locul 38 WTA.

“Derbyul” turului I, Serena Williams (8 WTA) – Maria Şarapova (87 WTA): 6-1, 6-1

2. Casa Liga 1 a bifat o premiera: FCSB pe ultimul loc! Dupa victoria de ieri, 3-0 cu Hermannstadt, Dinamo a urcat pe 9. Rezumat video: https://youtu.be/xiFim1KpOdI

3. Italianul Gianluca Rocchi va conduce la centru meciul Slavia Praga – CFR Cluj, programat MAINE de la ora 22.00, în returul play-off-ului Ligii Campionilor. In tur, cehii s-au impus cu 1-0. Meciul se vede pe Look si Digi.

4. Gazişehir Gaziantep, antrenată de Marius Şumudică şi cu Alin Toşca integralist, a învins cu 4-1, echipa lui Bogdan Stancu, Genclerbirligi. Golurile învingătorilor au fost marcate de Kayode ’32, ’40 (penalti), Vural ’56 şi Ceylan ’72. Pentru Genclerbirligi a înscris Ozdemir, în minutul 69. Oaspeţii au avut doi jucători eliminaţi în prima repriză: pe Oguz ’27 şi Polomat ’38. Stancu a fost rezervă la oaspeţi.

5. Antrenorul echipei Olympique Lyon, Sylvinho, l-a lăudat, luni, pe Ciprian Tătăruşanu, însă a precizat că românul este portarul numărul doi al formaţiei din Ligue 1. Tătă nu a jucat in acest debut de sezon si acest lucru poate conbsitui o problema pentru Cosmnin Contra la meciurile din septembrie, cu Spania (5.09 ora 21:45 – Arena Nationala) si Malta (8.09 ora 19:00 – Ploiesti / „Ilie Oana”, din prel. CM 2020.

6. Cotidianul Hurriyet anunta ca Budescu s-a inteles cu Goztepe, iar duminica va fi prezentat la noua sa echipa. Astra anuntatse saptamana trecuta ca mijocasul de 30 de ani va evolua sub comanda lui Alexa.

7. Victor Piturca, de la 1 septembrie manager general U Craiova, ii doreste in Banie pe Matel (Hermannstadt) si Ghita (Viitorul). El vrea sa-i repatrieze si pe Valerica Gaman (30 ani / Al Shabab), Gabi Torje (29 ani / Chennaiyin – India) si pe Alexandru Maxim (29 ani / SV Mainz).

8. România va avea arbitri în ambele competiţii intercluburi din aceasta saptamana:

Ovidiu Haţegan a fost delegat la partida de Liga Campionilor dintre Rosenborg şi Dinamo Zagreb, care se va disputa azi, la Trondheim. În tur, la Zagreb, croaţii s-au impus cu scorul de 2-0. El îi va avea ca asistenţi pe Octavian Şovre şi Sebastian Gheorghe, în timp ce al patrulea oficial desemnat a fost Sebastian Colţescu.

Joi, Radu Petrescu va conduce partida Zoria şi Espanol, din Liga Europa. În tur, la Barcelona, spaniolii s-au impus cu 3-1. Asistenţi vor fi Radu Ghinguleac şi Mircea Grigoriu, iar al patrulea oficial delegat este Marcel Bîrsan.

U Cluj – Gloria Buzău 0-2
Au marcat: V Alexandru (pen), Huiban (pen)

Farul – Petrolul

Azi, ultimul meci al etapei:
ora 19:00 CS Mioveni – FC Argeş

România va găzdui Campionatul European de Fotbal U19 din 2025 – Cronica sportivă