FCSB se impune la scor cu UTA Arad și se distanțează la 11 puncte în fruntea Superligii – Cronica Sportivă

1. FCSB a câștigat clar pe teren propriu, scor 4-0, cu UTA Arad, în ultimul meci din etapa a 22-a a Superligii. Echipa bucureşteană s-a distanţat la 11 puncte de ocupanta locului secund în clasamentul Superligii. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

2. Oţelul Galaţi a încheiat la egalitate în deplasare, scor 1-1, cu formaţia FC Voluntari, într-un meci contând pentru etapa a 22-a din Superligă. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

3. Inter Milano a câştigat, la Riad, Supercupa Italiei pentru a opta oară, după ce a învins în finală pe Napoli, 1-0.

4. Luigi „Gigi” Riva, cel mai bun marcator din toate timpurile al Italiei, a murit luni la vârsta de 79 de ani. News.ro

5. Echipele naţionale din Guineea Ecuatorială şi Nigeria s-au calificat luni în optimile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni, după victoriile obţinute în meciurile din cadrul grupei A, cu echipele din Coasta de Fildeş (4-0), respectiv Guineea-Bissau (1-0). News.ro

6. Universitatea Cluj l-a transferat pe atacantul argentinian Federico Anselmo, jucător cu peste 130 de meciuri în primele două ligi din țara sa.

7. Adrian Mazilu şi-a finalizat transferul la Brighton & Hove Albion, iar ulterior s-a alăturat echipei olandeze Vitesse Arnhem sub formă de împrumut pentru restul sezonului.

8. Sepsi OSK a perfectat un nou transfer, clubul ajungând la un acord cu extrema stângă Varga Kevin (în vârstă de 27 de ani), care ultima oară a jucat la Apollon Limassol (Cipru).

9. Situaţia lui Karim Benzema (36 de ani) în Arabia Saudită este atent monitorizată de clubul la care s-a format, Olympique Lyon, care încearcă să-l readucă pe atacant. News.ro

10. Perechea Elena Ruxandra Bertea/Mika Buchnik (România/Israel) a fost eliminată în primul tur al probei de dublu junioare de la Australian Open. Ele au fost învinse de Rose Marie Nijkamp/Vendula Valdmannova (Ţările de Jos/Cehia), scor 6-0, 6-2.

11. Germanul Alexander Zverev, numărul 6 mondial, s-a calificat în sferturile de finală ale Openului Australiei, învingându-l pe britanicul Cameron Norrie, locul 22 mondial, scor 7-5, 3-6, 6-3, 4-6, 7-6 (10/3)

• Lecce – Juventus 0-3

16. Rusul Daniil Medvedev, favorit numărul 3, şi polonezul Hubert Hurkacz, cap de serie numărul 9, s-au calificat în ”sferturi” la Australian Open.

17. Mihaela Alexia Anton a câştigat medalia de bronz la monobob, la Jocurile Olimpice de Tineret Gangwon 2024. News.ro

18. Jucătoarea de tenis ucraineană Daiana Iastremska, locul 93 mondial şi venită din calificări, a acces în sferturile de finală de la Australian Open. Ea a trecut de Victoria Azarenka din Belarus, locul 22 mondial şi cap de serie 18, scor 7-6 (8/6), 6-4, după un meci care a durat două ore şi 7 minute.

19. Atacantul egiptean Mohamed Salah va reveni la Liverpool pentru a se trata în urma accidentării la picior suferită în timpul Cupei Africii pe Naţiuni. News.ro

20. Girona a trecut clar pe teren propriu, scor 5-1, de gruparea FC Sevilla, în etapa a 21-a din La Liga.

• 21:30 – CE Handbal masculin – Norvegia – Suedia – Digi Sport 1, Prima Sport 1
Miercuri începe audierea Simonei Halep la Tribunalul de Arbitraj Sportiv – Cronica Sportivă