FCSB și CFR Cluj s-au calificat în grupele Conference League – Cronica Sportivă

1. FCSB s-a calificat în grupele Conference League. Vicecampioana României a întors eșecul din tur cu Viking și a câștigat în Norvegia, cu scorul de 3-1. Edjouma a deschis scorul în minutul 2 pentru FCSB, lovitură de cap la centrarea lui Florinel Coman. În minutul 25 portarul Târnovanu l-a agăţat în careu pe Karlsbakk şi Tripic a transformat penalti-ul acordat de arbitru. Cordea a marcat cu un şut de la distanţă în minutul 53, iar în minutul 90+4 Radunovic a transformat un penalty, calificând echipa pregătită de Nicolae Dică. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

2 . CFR Cluj va juca pentru al doilea an consecutiv în grupele UEFA Conference League, după ce a trecut de NK Maribor, scor 1-0, în manşa retur a play-off-ului. Singurul gol al partidei a venit chiar în minutul 90, când croatul Lovro Cvek a inventat o execuţie superbă şi l-a învins pe Bergsen. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

3. Universitatea Craiova a fost eliminată dramatic, la loviturile departajare, în play-off-ul Conference League de către israelienii de la Hapoel Beer Sheva, după 2-2 la general şi 4-3 după loviturile de departajare. Echipa lui Mirel Rădoi ratează dramatic calificarea în grupele. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

4. Ana Bogdan a fost eliminată în turul II al calificărilor de la US Open. Românca a pierdut, scor 6-2, 4-6, 3-6, meciul disputat în compania Fernandei Contreras Gomez (Mexic, nr 201 WTA).

5. Alexandra Cadanţu-Ignatik, locul 158 WTA, a fost eliminată în turul doi al calificărilor de la turneul de grand slam US Open. Românca a fost învinsă de japoneza Misaki Doi, locul 94 WTA şi favorită 7, scor 6-3, 6-1.

6. Naţionala de baschet masculin a României a fost învinsă, la Ploieşti, de reprezentativa Portugaliei, scor 75-59 (42-30), în primul meci din grupa F, care contează pentru faza a doua a precalificărilor Campionatului European din 2025. News.ro

7. Sârbul Novak Djokovici, locul 6 ATP, nevaccinat împotriva covid-19, a anunţat că nu va participa la turneul US Open. În SUA nu mai este obligatorie prezentarea unui test covid cu rezultat negativ de către călătorii vaccinaţi care vor să intre în ţară. Însă ei trebuie să prezinte un certificat de vaccinare care să dovedească faptul că au fost imunizați cu schemă completă. News.ro

8. Se ştiu meciurile din primul tur al tabloului principal de la US Open, ultimul turneu de Mare Şlem al anului. Daniil Medvedev îşi va apăra trofeul şi va debuta cu americanul Stefan Kozlov.

9. Francezul Karim Benzema (Real Madrid) a primit premiul UEFA pentru Jucătorul Anului, în cadrul ceremoniei de la Istanbul care a fost prilejuită de tragerea la sorţi a grupelor Ligii Campionilor. News.ro

10. George Puşcaş este noul jucător al clubului Genoa FC, fiind împrumutat de Reading FC pentru un an. El va fi coleg cu un alt jucător român, Radu Drăguşin.

11. Joi s-a tras la sorţi tabloul principal al turneului feminin de la US Open. România are cinci jucătoare calificate şi alte trei în turul al doilea preliminar. În primul tur de pe tablou, Simona Halep va înfrunta o jucătoare venită din calificări, iar Jaqueline Cristian va juca împotriva favoritei nr. 2, estoniana Anett Kontaveit.

12. Australianul Alex De Minaur, locul 20 ATP şi americanul John Isner, numărul 48 mondial completează Echipa Lumii, care va înfrunta Echipa Europei la ediţia din acest an a Laver Cup, în perioada 23-25 septembrie, la Londra. News.ro

13. Naţionala României ocupă locul 54 în clasamentul FIFA dat publicităţii, cu un total de 1.427,84 puncte. Este aceeaşi poziţie ca în ierarhia anunţată precedent, în iunie.

14. Eugen Neagoe este noul antrenor al celor de la Universitatea Cluj. Tehnicianul în vârstă de 55 de ani va debuta pe banca echipei la duelul din etapa a şaptea a Superligii cu FC Voluntari, programat vineri, la ora 18.45.

15. Portarul Kevin Trapp a anunţat că rămâne la Eintracht Frankfurt, el refuzând o ofertă a clubului Manchester United. News.ro

16. Mijlocaşul central Gorka Larrucea, ultima oară la SD Amorebieta, în liga secundă a campionatului spaniol, a semnat un contract cu Dinamo.

17. Irina Bara, locul 127 WTA şi cap de serie 23, a fost eliminată, noaptea trecută, în primul tur al calificărilor de la turneul de grand slam US Open. Românca a fost învinsă de Kayla Day (SUA, 212 WTA), scor 6-1, 6-1, într-o oră şi patru minute.

• 23:00 – LaLiga – Betis – Osasuna – Prima Sport 4
Azi, România-Irlanda de Nord și Finlanda-România, la tineret | Sorana Cîrstea, în turul 3 la US Open – Cronica Sportivă
Echipa nationala U17 s-a calificat la Turneul de Elita I In Cupa, o mica surpriza: Clinceni – Botosani 2-0