Franța și Anglia se vor înfrunta în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar – Cronica Sportivă

1. Naționala Angliei a câștigat cu scorul de 3-0, contra echipei Senegalului în ”optimile” Cupei Mondiale. Englezii vor întâlni Franţa în sferturile de finală.

2. Franța a învins Polonia, cu scorul de 3-1, în optimile de finală ale Campionatului Mondial. Lewandowski a marcat golul de onoare în prelungiri, dintr-un penalty repetat, dictat cu ajutorul VAR.

3. Partidele de luni de la Campionatul Mondial din Qatar:

• Japonia – Croația, ora 17:00
  • Brazilia – Coreea de Sud, ora 21:00

4. FC Argeș și Rapid București au terminat la egalitate, scor 1-1, într-un meci al etapei a 19-a din Superligă. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

5. Istvan Kovacs a fost delegat în calitate de arbitru de rezervă, la partida Portugalia – Elveția, din optimile de finală ale Cupei Mondiale din Qatar.

6. CSM Bucureşti a învins pe teren propriu, formaţia ungară FTC Budapesta, scor 30-24 (10-11), în etapa a şaptea din grupa A a Ligii Campionilor. Cristina Neagu a marcat de 13 ori.

7. Echipa italiană Genoa, cu Radu Drăguşin şi George Puşcaş titulari, a pierdut duminică, pe teren propriu, scor 0-1, meciul cu formaţia Cittadella, în etapa a 15-a din Serie B. Pisa a făcut doar egal la Bari, iar Adrian Rus a luat un cartonaş roşu. News.ro

8. SCM Râmnicu Vâlcea a învins  în deplasare, formaţia suedeză H 65 Hoors HK, scor 31-24 (12-12), în prima manşă din turul 3 al European League la handbal feminin.

9. CFR Cluj a învins pe teren propriu, formaţia Chindia Târgovişte, scor 2-0, în etapa a 19-a din Superligă. Kolinger a deschis scorul cu o lovitură de cap în minutul 16. Rezultatul final a fost stabilit de Cristian Manea, din penalty, în minutul 80. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

10. Legenda fotbalului brazilian Pelé, internat marţi în Sao Paulo cu o infecţie respiratorie, a declarat că se simte „puternic şi plin de speranţă”, în timp ce continuă tratamentul pentru cancerul de colon.

11. CSM Știința Baia Mare este campioana Ligii Naționale de Rugby pentru a patra oară la rând, după ce a învins pe CSA Steaua, cu scorul de 22-15.

12. Farul Constanţa a învins de o manieră zdrobitoare, pe teren propriu, cu scorul de 8-0, formaţia FC Botoşani, în etapa a 19-a din Superligă. Denis Alibec a marcat de trei ori. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

13. BT Arena din Cluj-Napoca va găzdui, în 10 decembrie, prima ediţie a Cupei României la gimnastică artistică şi aerobică. Tragerea la sorţi a echipelor mixte participante a fost făcută de Larisa Iordache, Cristina Nedelcu şi Marian Drăgulescu.

14. Vicecampioana CSM Bucureşti a anunţat prelungirea pe trei ani a contractului cu Mihaela Mihai, ”mezina” lotului antrenat de Adrian Vasile. News.ro

15. Pugilistul britanic Tyson Fury şi-a păstrat centura WBC la categoria grea, învingându-l pe compatriotul său Derek Chisora, prin KO în runda a 10-a, la Londra. News.ro