FRF s-a despartit oficial de Contra, iar azi aflam primul adversar pentru locul la Euro I Cronica Sportiva

1. Federaţia Română de Fotbal a anunţat oficial despărţirea de selecţionerul Cosmin Contra, căruia i-a mulţumit pentru toată activitatea lui la conducerea staff-ului tehnic al echipei naţionale. Bilanţul lui Cosmin Contra ca selecţioner al României (17 septembrie 2017) înseamnă 13 victorii, 6 egaluri şi doar 5 înfrângeri în acest total de 24 de partide, dintre care 18 cu caracter oficial (golaveraj 39-26). Naţionala României a ratat califcarea la turneul final al Campionatului European din 2020, după ce a ocupat locul 4 în Grupa F a prelimianriilor Euro-2020. „Tricolorii” mai au o şansă de calificare la Euro-2020 din play-off-ul Ligii Naţiunilor.

2. Azi, la Nyon, de la 13:00, vom afla primul adversar din drumul ocolit catre Euro. Posibil sa jucam cu Scotia sau cu Islanda. Tragerea se vede la ProTV.

3. Niciodata sa nu zici niciodata. Dele Alli si Mourinho s-au lovit de aceasta vorba. În 2012, internaționalul englez transmitea într-un tweet: „Sigur, nu sunt singurul care crede că Mourinho este supraevaluat și prea arogant. Din fericire, nu va trebui niciodată să lucrez cu el”. Si Mourinho spunea cândva că nu va antrena niciodată la Tottenham, din respect pentru fanii lui Chelsea. Iata ca Dele Alli si Mou vor face acum echipa, iar prima partida lor partida impreuna va fi sambata, de la ora 14:30, West Ham – Tottenham.

4. Italianul Jorginho de la Chelsea a dezvăluit că în copilărie l-a avut idol pe românul Gheorghe Hagi. „Să nu râdeți, dar în copilărie prietenii îmi spuneau «Haginho»”, a declarat jucătorul lui Chelsea pentru site-ul oficial al clubului londonez. Jorginho s-a născut în Brazilia și a început fotbalul la Verona. A mai fost împrumutat la Sambonifacese și a mai evoluat pentru Napoli înainte să ajungă la Chelsea, pentru care a jucat 11 meciuri in acest sezon. Cota lui de piata este de 65 milioane euro.

5. CM de Handbal se va disputa în perioada 30 noiembrie – 15 decembrie, în Japonia, iar România va juca 5 meciuri în grupe: cu Spania (30 noiembrie), Senegal (1 decembrie), Kazahstan (3 decembrie), Muntenegru (4 decembrie) și Ungaria (6 decembrie). Dacă se clasează în primele 3 ale grupei, România intră într-una din cele două grupe principale, unde va mai juca 3 meciuri. În cazul în care se va clasa în primele două echipe ale grupei principale, România ajunge în semifinale.

Pivoți: Pintea, Băcăoanu, Ostase

6. Ciprian Stoica, fost jucător la Concordia Chiajna, Ștefănești, Popești Leordeni sau Viitorul Axintele, și-a creat un canal de YouTube, intitulat „Improved Football”, pentru a le oferi copiilor sfaturi de care și el ar fi avut nevoie în perioada junioratului.

7. UEFA a anunţat, miercuri, că a deschis proceduri disciplinare care vizează FRF după meciul România – Suedia, din 15 noiembrie, scor 0-2, din preliminariile Euro-2020. Federaţia riscă sancţiuni pentru un banner interzis, pentru scandări interzise, folosirea de obiecte pirotehnice şi aruncarea de obiecte. Cazul va fi analizat la 12 decembrie de Corpul de Control, Etică şi Disciplină al UEFA. În plus, UEFA a anunţat că s-a deschis o anchetă disciplinară după “presupusele incidente rasiste” semnalate la meciul de la Bucureşti.

8. CSU Sibiu a învins în deplasare, cu 91-69, pe Fribourg Olympic, într-un meci din grupa D a FIBA Europe Cup. Tot miercuri, CSM Oradea a pierdut confruntarea de acasă cu Bahceşehir, scor 77-88. În grupa G, U BT Cluj-Napoca a învins, în deplasare, cu scorul de 86-76, formaţia BC Balkan.

9. Un protest inedit faţă de rasismul de pe stadioane va avea loc în acest week-end, la toate meciurile din prima şi a doua ligă olandeză, informează lequipe.fr. Astfel, jucătorii vor rămâne imobili pe toate stadioanele, timp de un minut, în prima repriză. Pe ecranele arenelor va fi proiectat un mesaj antirasism. Repriza va fi prelungită cu un minut.