Iga Swiatek a câstigat US Open – Cronica Sportivă

1. Iga Swiatek a câstigat US Open învingând-o în finala pe Ons Jabeur cu 6-2, 7-6(5). Meciul a durat o oră din 50 de minute. Jabeur este la a doua finală consecutivă de Grand Slam pierdută, după cea de la Wimbledon.

2. FCU Craiova a învins cu scorul de 1-0, pe teren propriu, formaţia Rapid Bucureşti, într-un meci contând pentru etapa a zecea din Superligă. Sidibe a înscris din pasa lui Gabi Iancu. Golul a fost anulat pentru offside, dar a fost validat de arbitrul Marian Barbu după consultarea VAR. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

3. Meciul Cadiz – FC Barcelona, din etapa a cincea a campionatului Spaniei, a fost întrerupt o oră, din cauza unei urgenţe medicale în tribună. Portarul gazdelor, Jeremias Ledesma a alergat cu un defibrilator pentru a-l trimite în tribună la medici. Partida s-a terminat 4-0 pentru catalani.

4. Campioana en-titre la handbal feminin, Rapid Bucureşti a învins în deplasare, formaţia croată Lokomotiva Zagreb, scor 31-27 (16-12), în primul meci din grupa B a Ligii Campionilor.

5. Naţionala de polo a Croaţiei a câştigat medalia de aur la Campionatul European, competiţie încheiată de România pe locul 10 din 16 participante.

6. PSG a trecut de Brest, scor 1-0, într-un meci disputat pe teren propriu şi contând pentru etapa a şaptea din Ligue 1. Lionel Messi a dat pasa decisivă pentru Neymar, în minutul 29, iar brazilianul a marcat unicul gol al meciului. News.ro

7. Stadionul Lusail, din Qatar, arena unde se va disputa finala Cupei Mondiale 2022, a găzduit finala ”Lusail Cup”, primul meci de fotbal desfăşurat pe această arenă. News.ro

8. Bayern Munchen a încheiat la egalitate pe teren propriu, meciul din etapa a şasea a Bundesligii, disputat împotriva formaţiei VfB Stuttgart, scor 2-2. Într-un alt meci, RB Leipzig a dispus cu scorul de 3-0 de Borussia Dortmund. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

9. Charles Leclerc (Ferrari) a terminat pe primul loc calificările Marelui Premiu al Italiei la Formula 1, de la Monza.  Un număr de nouă piloţi au fost penalizaţi: Lewis Hamilton, Carlos Sainz şi Yuki Tsunoda vor pleca de pe ultima linie de start, Valtteri Bottas, Kevin Magnussen şi Mick Schumacher au fost sancționați cu 15 poziţii mai jos pe grila de start, Sergio Perez cu zece locuri, iar Max Verstappen şi Esteban Ocon cu câte cinci poziţii.

10. FC Hermannstadt a învins formaţia Petrolul Ploieşti, scor 2-1, cu un gol marcat la ultima fază a meciului din etapa zecea a Superligii. Takayuki Seto a deschis scorul pentru sibieni, cu un autogol imparabil, în minutul 10. Prahovenii au egalat în minutul 28, prin Irobiso. Ardelenii au câştigat prin golul lui Stoica, din minutul 90+3. Hermannstadt este singura echipă neînvinsă din Superligă. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

11. Parma a fost învinsă sâmbătă pe teren propriu, scor 2-3, de către echipa Ternana, într-un meci din etapa a cincea din Serie B. Man şi Mihăilă au fost titulari la formația pierzătoare, iar Mihăilă a ieșit accidentat în minutul 12.

12. Sepsi OSK a învins cu scorul de 2-1, echipa Chindia Târgovişte, în etapa a X-a din Superliga de fotbal. Pentru gazde a marcat Cooper ’43, iar pentru covăsneni au punctat Rondon ’37 (penalty) şi I. Gheorghe ’81 (penalty). Cele mai importante faze se pot vedea aici.

13. Tehnicianul italo-brazilian Thiago Motta este noul antrenor al echipei Bologna, el înlocuindu-l în funcţie pe Sinişa Mihajlovic.

14. Rezultate înregistrate în partidele disputate, sâmbătă, în etapa a şasea din Liga 2 Casa Pariurilor:

• Fotbal Club Braşov – Metaloglobus Bucureşti  1-0
  • CSM Slatina – Ripensia Timişoara  3-0
  • CSC Dumbrăviţa – Unirea Slobozia  2-4
  • Politehnica Iaşi – Gloria Buzău 1-0
  • Unirea Constanţa – Concordia Chiajna  0-3
  • CSC 1599 Şelimbăr – Unirea Dej  1-1

15. Echipa de volei masculin Steaua Bucureşti a câştigat sâmbătă, Cupa Arcada 2022, turneu amical organizat de campioana en-titre Arcada Galaţi. News.ro

16. Arbitrul Andrei Chivulete va conduce la centru meciul CFR Cluj – Universitatea Craiova, programat, duminică, de la ora 21.30, din etapa a X-a din Superliga. News.ro

17. Handbaliştii Ante Kuduz şi Saeid Heidarirad au depus jurământul şi au primit certificatele de cetăţeni români. News.ro

18. Spaniolul Carlos Alcaraz, locul 4 mondial, s-a calificat în finala US Open, unde îl va avea ca adversar pe norvegianul Casper Ruud, locul 7 mondial. Învingătorul din acest meci va deveni noul lider ATP, în locul rusului Daniil Medvedev.

19. Fotbalistul echipei Standard Liege, Denis Drăguş, a înscris un gol în meciul câştigat, în deplasare, cu scorul de 2-1, în faţa formaţiei St. Truiden, în etapa a opta a campionatului Belgiei.