Irina Bara, Jaqueline Cristian și Emma Răducanu s-au calificat în turul al doilea de la Transylvania Open – Cronica sportivă

1. Ieri s-au disputat primele trei meciuri din optimile de finală ale Cupei României, respectiv:

-CSO Filiași, formație din al treilea eșalon, s-a calificat în sferturile de finală, după ce a trecut de Hermannstadt, 2-2 în timpul regulamentar, 4-3 la loviturile de departajare. Au marcat: Rogoveanu 44, Crețu 118/ Sîntean 3, C. Popescu 107;

-Chindia Târgoviște a trecut la limită de Gaz Metan Mediaș, scor 1-0. A marcat: V. Morar 29 (autogol);

-FC Argeş a eliminat-o pe Dinamo din Cupa Românei. Piteştenii au fost conduşi cu 1-0, dar s-au impus cu 2-1, printr-un gol marcat în minutul 90+3. Au marcat: C. Țîră 49 / Ișfan 77, Cr. Dumitru 90+3.

2. Astăzi se va disputa un singur meci în Cupa României, respectiv Minaur Baia Mare – Universitatea Craiova, de ora 18:00. Celălalt meci care trebuia să se dispute azi, FC Voluntari – FCSB, nu va mai juca, după ce FCSB a anunțat că nu are suficienți jucători valizi.

3. Irina Bara a învins-o pe Irina Begu în primul tur de la Transylvania Open. Ocupanta locului 138 WTA a învins-o pe Irina în trei seturi după un meci maraton ce a durat două ore și 27 de minute, cu 7-6 (2), 0-6, 6-4. Pentru Irina Bara urmează un meci în turul 2 cu Rebecca Peterson. (Spotmedia)

4. Jaqueline Cristian, locul 105 WTA, beneficiară a unui wildcard, s-a calificat în optimile de finală ale turneului Transylvania Open, după ce a învins-o, cu scorul de 3-6, 7-6 (8), 7-6 (3), pe Kaja Juvan din Slovenia, locul 98 WTA, după un meci care a durat două ore şi 45 de minute. Jaqueline Cristian va juca mai departe cu Ajla Tomljanovic (favorită 5). (News.ro)

5. Emma Răducanu, locul 23 WTA şi cap de serie numărul 3, s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Cluj-Napoca. Ea a învins-o, marţi, cu scorul de 4-6 7-5, 6-1, pe Polona Hercog din Slovenia, locul 124 WTA, după o partidă care a durat două ore şi 27 de minute, și va juca mai departe cu Ana Bogdan. (News.ro)

6. Simona Halep a primit un wild-card pentru turneul de la Linz (Austria), au anunţat organizatorii. Turneul va avea loc în perioada 6-12 noiembrie și va fi ultimul turneu al Simonei din 2021. (News.ro)

7. Naţionala de handbal masculin a României va disputa trei meciuri amicale în următoarea perioadă: primul meci este pe 2 noiembrie, cu Georgia, iar alte două partide test, mult mai puternice, se vor juca în deplasare, cu selecţionata Spaniei, în 4 şi 6 noiembrie. (News.ro)

8. Alexander Zverev (4 ATP) nu va participa la ediția din acesst an a Cupei Davis, după ce jucătorul din Germania nu a participat nici la ediția din 2019. Acesta nu este fanul noului format al Cupei Davis, care propune un sistem asemănător unei Cupe Mondiale, cu echipele disputând partidele într-o singură locație. Ediția din acest an se va desfășura însă în trei orașe din Europa: Innsbruck (Austria), Torino (Italia) și Madrid (Spania). (Eurosport)

9. Ronnie O’Sullivan, de șase ori campion mondial, a fost învins de Hossein Vafaei (Iran), care a câștigat cu 5-0 în primul tur al calificărilor pentru Masters Germania. Întâlnirea s-a încheiat în doar 54 de minute. Cei mai buni 32 de jucători se califică în fazele finale turneului, organizat în perioada 26-30 ianuarie 2022. (Eurosport)

10. Acțiunile naționalelor de juniori ale României au fost anulate din cauza pandemiei de coronavirus: naționalele de juniori nu vor mai disputa partidele amicale programate în luna noiembrie. Naționala sub 15 ani avea programate două partide amicale cu naționala similară a Moldovei, în timp ce România U16 urma să plece pentru două partide amicale în Belgia. Nici naționala sub 17 ani nu va mai pleca în Macedonia de Nord. (Gsp.ro)

Transmisiuni din sport, azi la TV:

-ora 12.00 – Transylvania Open, tenis feminin – Digi Sport 2, Look Sport+

-ora 18.00 – Minaur Baia Mare – Universitatea Craiova, Cupa României – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+

-ora 19.30 – Juventus – Sassuolo, Seria A – Digi Sport 4, Telekom Sport 3, Look Sport 2

-ora 20.00 – Rayo Vallecano – Barcelona, La Liga – Digi Sport 2, Telekom Sport 2, Look Sport 3

-ora 21.45 – West Ham – Manchester City, Cupa Ligii Angliei – Digi Sport 3

-ora 21.45 – Lazio – Fiorentina, Seria A – Telekom Sport 3, Look Sport 2

-ora 21.45 – Cagliari – Roma, Seria A – Digi Sport 4

-ora 22.00 – Nice – Marseille, Ligue 1 – Look Sport 3

-ora 22.30 – Real Madrid – Osasuna, La Liga – Digi Sport 2, Telekom Sport 2, Look Sport

Jonas Vingegaard a câştigat ediţia 2023 a Turului Franţei – Cronica Sportivă
România întâlnește diseară Israelul. Un egal ne califică la EURO 2024 – Cronica Sportivă