Irina Begu a rămas singura jucătoare din România la Australian Open – Cronica Sportivă

1. Irina Begu, favorită 27 şi locul 30 WTA, s-a calificat în turul doi la turneul de grand slam Australian Open. Ea a învins-o în primul tur pe americanca Elizabeth Mandlik, locul 129 WTA, scor 3-6, 7-6 (1), 6-2, în două ore şi 38 de minute. Ea va evolua joi dimineața în faza următoare, cu Laura Siegemund (Germania, 158 WTA).

2. ”U” Banca Transilvania Cluj a obţinut prima victorie în deplasare din 7 Days EuroCup, cu Cedevita Olimpija Ljubljana, scor 88-80, în etapa a XI-a din grupa A.

3. Inter Milano a învins în Arabia Saudită, formaţia AC Milan, scor 3-0, în Supercupa Italiei. ”Nerazzurri” au câștigat trofeul pentru a şaptea oară.

4. PAOK Salonic, antrenată de Răzvan Lucescu, a învins pe teren propriu, cu scorul de 2-0, echipa Panathinaikos, în prima manşă a sferturilor de finală ale Cupei Greciei.

5. Campioana la volei feminin Volei Alba Blaj a fost învinsă miercuri, în deplasare, de formaţia Vero Volley Milano, scor 3-0, în etapa a IV-a din grupa B a Ligii Campionilor. News.ro

6. CSM Târgovişte a fost învinsă în deplasare, de formaţia poloneză Chemik Police, scor 3-2, în al patrulea meci din grupa E a Ligii Campionilor.

7. CSM Lugoj a învins formaţia portugheză Kairos Ponta Delgada, pe teren propriu, şi în manşa retur din optimile Challenge Cup la volei feminin şi s-a calificat în ”sferturile” competiţiei.

8. Echipa de volei feminin Rapid Bucureşti a ratat pe teren propriu, calificarea în sferturile de finală ale Challenge Cup, deşi a învins în returul optimilor AJM FC Porto.

9. Legendarul portar Dumitru ”Ţeţe” Moraru s-a alăturat Academiei de fotbal CS Dinamo, el urnând să facă echipă cu Marius Niculae şi Ionel Dănciulescu la grupele de copii şi juniori ale clubulu sportiv.

10. Comisia de Disciplină din cadrul FRF întrunită miercuri, a decis ca grupările Petrolul Ploieşti şi U Craiova 1948 să fie penalizate ca urmare a incidentelor de la meciul din 18 decembrie, din Superligă, scor 1-1. News.ro

11. Federaţia galeză de fotbal a ajuns miercuri la un acord cu echipele sale naţionale de fotbal feminin şi masculin, privind egalizarea primelor de joc. News.ro

12. Gianluca Ferrero, om de afaceri în vârstă de 60 de ani, a devenit preşedintele clubului Juventus Torino. News.ro

13. Fotbal Club Universitatea Craiova a anunţat că fundaşul central Danny Henriques, cu dublă cetăţenie (olandeză şi portugheză), a semnat cu gruparea alb-albastră un contract valabil până în vara anului 2024, cu opţiune de prelungire pentru încă un sezon.

14. Patricia Ţig, locul 777 WTA, a fost eliminată de favorita 23, sportiva chineză Shuai Zhang (22 WTA), în primul tur al turneului de grand slam Australian Open, cu scorul de 6-1, 4-6, 6-0, în două ore şi 11 minute. Meciul a fost perturbat de ploaie.

15. Chindia Târgovişte a anunţat că a obţinut serviciile fotbalistului Marco Dulca. El a mai jucat la dâmbovițeni în perioada august 2020 – august 2022.

16. Jucătoarea spaniolă Cristina Bucsa, locul 100 WTA, venită din calificări, a eliminat-o, miercuri, pe sportiva canadiană Bianca Andreescu, numărul 43 mondial, în turul doi al turneului Australian Open. News.ro

17. Două brigăzi de arbitri din România vor oficia în cea mai importantă competiţie internaţională organizată de forul european, Rugby Europe Championship. News.ro

18. Daria Kasatkina, cap de serie numărul 8, a fost eliminată în primul tur al turneului de grand slam Australian Open. Ea a fost învinsă de Varvara Gracheva, scor 6-1, 6-1.

19. Rafael Nadal, cap de serie numărul 1 şi deţinătorul trofeului, a fost eliminat în turul doi al primului turneu de grand slam al anului, Australian Open, de către americanul Mackenzie Mcdonald, locul 63 ATP, scor 6-4, 6-4, 7-5, în două ore şi 32 de minute.

20. Cremonese s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Italiei, după ce a învins, cu scorul de 5-4, după prelungiri şi lovituri de departajare, formaţia Napoli, liderul din Serie A.

21. Liverpool a învins în deplasare, cu scorul de 1-0, echipa Wolverhampton, şi s-a calificat în turul patru al Cupei Angliei. Meciul s-a rejucat după ce, la 7 ianuarie, cele două echipe au remizat, scor 2-2.

22. FC Sevilla s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Spaniei, după ce a învins în deplasare, cu scorul de 1-0, pe Deportivo Alaves.

• 22:00 – Premier League – Manchester City – Tottenham – Digi Sport 1, Prima Sport 1, Orange Sport 1
Real Madrid și AC Milan sunt primele echipe calificate în semifinalele Ligii Campionilor – Cronica Sportivă
România a obținut două medalii de aur la Mondialul de canotaj pentru juniori – Cronica sportivă