Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Madrid – Cronica Sportivă

1. Rapid a învins pe teren propriu, cu scorul de 3-1, pe cei de la CFR Cluj, în etapa a şasea din play-off-ul Superligii. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

2. Universitatea Cluj a fost învinsă pe teren propriu, cu scorul de 3-2, de echipa FC Voluntari, în etapa a şasea din play-out-ul Superligii. Ardelenii au condus în inferioritate numerică până în minutul 87. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

3. Irina Begu, locul 35 WTA şi favorită 31, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de categorie 1000 de la Madrid. Ea s-a impus în faţa rusoaicei Liudmila Samsonova, locul 18 WTA şi cap de serie 14, scor 6-4, 6-4, după ce în primul set a fost condusă cu 3-0.

4. Tehnicianul Mircea Lucescu a fost operat la picior de coxartroză, a anunţat clubul Dinamo Kiev, care a precizat că intervenţia chirugicală a fost un succes, iar antrenorul este „într-o dispoziţie excelentă”. News.ro

5. Căpitanul echipei Paris Saint-Germain, Marquinhos a semnat un nou contract pentru încă trei sezoane, până în 2027. News.ro

6. Dinamo a remizat în deplasare, scor 2-2, cu formaţia Gloria Buzău, în etapa a şasea din play-off-ul Ligii a II-a.

7. Ralph Boston, campion olimpic la Jocurile Olimpice de la Roma din 1960, la săritura în lungime, a murit la vârsta de 83 de ani, în urma unui atac cerebral.

8. Arcada Galaţi a câştigat și al doilea meci din finala Diviziei A la volei masculin, în deplasare, cu Steaua Bucureşti, scor 3-1.

9. Dennis Man a marcat un gol pentru cei de la Parma, în meciul cu Benevento, scor 2-2, din etapa a 35-a din a doua ligă italiană.

10. Federaţia ucraineană de judo nu va trimite niciun reprezentant la Campionatul Mondial din Qatar, din cauza reincluderii în competiţie a sportivilor ruşi şi belaruşi. News.ro

11. Japonezul Daisuke Takahashi, care a devenit primul campion mondial de patinaj artistic masculin din Asia în 2010 şi-a anunţat retragerea din acest sport.

12. Arbitrul Viorel Flueran va conduce la centru meciul UTA Arad – FC Hermannstadt, care va avea loc marţi, de la ora 20.00, în etapa a şasea din play-out-ul Superligii. News.ro

• Marseille – Auxerre 2-1

18. Victoria cu 3-0 a Barcelonei în faţa echipei Huelva, în etapa a 27-a din La Liga de fotbal feminin, a adus formaţiei catalane al optulea titlu de campioană a Spaniei, al patrulea consecutiv, în ziua în care Alexia Putellas, de două ori câştigătoare a Balonului de Aur, a revenit pe teren.

19. Preşedintele Federaţiei de Rugby din Australia, Andy Marinos şi-a anunţat demisia cu patru luni înainte de Cupa Mondială, afirmând că şi-a încheiat misiunea după ce a reuşit o redresare financiară a forului. News.ro

20. Jucătoarea croată de handbal Katarina Pavlovic va evolua din vară la echipa CS Minaur Baia Mare.

21. Stephen Curry a marcat 50 de puncte în victoria înregistrată de Golden State Warriors, campioana în exerciţiu din NBA, scor 120-100, cu Sacramento Kings. News.ro

22. Olympique Marseille a învins pe teren propriu, scor 2-1, formaţia Auxerre, la care portarul român Ionuţ Radu integralist.

23. Formaţia Young Boys Berna a câştigat pentru a 16-a oară campionatul Elveţiei.

• 23:00 – La Liga – Real Sociedad – Real Madrid – Digi Sport 2,  Prima Sport 2, Orange Sport 2
Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Stuttgart – Cronica sportivă
FCSB a învins-o pe Astra cu 3-0 și s-a distanțat la 3 puncte de CFR Cluj – Cronica sportivă