Irina Begu s-a calificat în turul doi la Indian Wells – Cronica sportivă

1. Reprezentativa Spaniei a învins aseară la Milano, cu scorul de 2-1, selecţionata Italiei, şi s-a calificat în finala Ligii Naţiunilor. Învingătorii au marcat prin Ferran Torres, în minutele 17 şi 45+2. Pentru Italia a înscris Pellegrini, în minutul 83. (Video)

2. Astăzi, de la ora 21.45, se joacă a doua semifinală a Ligii Națiunilor la fotbal, între Belgia și Franța, care se va disputa la Torino, pe Allianz Stadium. Câștigătoarea acestui meci va întâlni Spania în finala pentru trofeul Nations League, care se va disputa duminică, de la ora 21:45.

3. Flavius Stoican (44 de ani) este noul antrenor al celor de la FCU Craiova și îl va înlocui pe Adrian Mutu. Fostul fundaș dreapta al naționalei României și jucător al Universității Craiova, în perioada 1995-2002, a semnat un contract valabil pentru acest sezon. (Gsp.ro)

4. Jucătoarea Irina Begu, numărul 61 mondial, s-a calificat în turul doi al turneului de categorie WTA 1000 de la Indian Wells, după ce a învins-o în primul tur pe sportiva franceză Fiona Ferro, locul 83 WTA, scor 6-2, 7-6 (2), în două ore şi 15 minute. (News.ro)

5. În schimb, Gabriela Ruse, numărul 92 WTA, a pierdut meciul din turul întâi de la Indian Wells, în fața  jucătoarei din Franța, Alize Cornet. Scorul a fost 3-6 6-7 (5), după o partidă de 2 ore și 10 minute.

6. Simona Halep (nr. 17 WTA) va participa și în proba de dublu de la Indian Wells, urmând să facă pereche cu Gabriela Ruse (92 WTA). Ele au primit un wild-card și vor juca în primul tur împotriva perechii formate din Darija Jurak și Andreja Klepac (Croația/Slovenia). (Gsp.ro)

7. Competiția masculină de tenis de la Indian Wells va avea parte de o premieră după 21 de ani: nu-i va avea la start pe niciunul dintre Roger Federer, Rafael Nadal și Novak Djokovic. În absența acestora, Zverev vs Tsitsipas este semifinala așteptată pe jumătatea inferioară, iar locul 2 mondial, Daniil Medvedev, pare a fi adversarul probabil în finală. (Eurosport)

8. Naţionala de handbal feminin a României a învins miercuri, la Mioveni, reprezentativa Insulelor Feroe, scor 26-19 (15-14), în primul meci din grupa 2, faza a doua a calificărilor la Campionatul European din 2022. România va juca al doilea meci din grupă duminică, la Viena, cu reprezentativa Austriei. Din această grupă mai face parte Danemarca. (News.ro)

9. Campioana României la volei masculin, Arcada Galaţi, a învins, pe teren propriu, formaţia cehă CEZ Karlovarsko, scor 3-2, în prima manşă din turul inaugural al Ligii Campionilor. Meciul retur va avea loc peste o săptămână, în Cehia, iar câştigătoarea din dubla manşă va obţine calificarea în turul secund. (News.ro)

10. Schioarea elveţiană Wendy Holdener, vicecampioană olimpică la slalom în 2018, s-a rănit luni în timpul unui antrenament, suferind fracturi la încheieturile ambelor mâini, care necesită o lună de pauză. Holdener, care are 41 de podiumuri în Cupa Mondială, va rata astfel slalomul uriaş programat pe 23 octombrie la Soelden (Austria), în deschiderea sezonului 2021-2022 al Cupei Mondiale de schi alpin. (Eurosport)