Iulian Teodosiu, medaliat cu bronz la Campionatul Mondial de Scrimă, în proba de sabie – Cronica Sportivă

1. FC Voluntari s-a impus pe terenul celor de la Petrolul Ploiești, cu scorul de 1-0, în ultima partidă a primei etape din Superliga. Singurul gol a venit în al doilea minut de prelungiri, după ce Daniel Florea a transformat un penalty dictat ca urmare a unui fault al lui Tamaş la Armaş. Cele mai importante faze video se văd aici.

2. Iulian Teodosiu a câştigat medalia de bronz în proba individuală de sabie masculin, la Campionatul Mondial de scrimă pentru seniori, de la Cairo. Teodosiu a pierdut în semifinale confruntarea cu francezul Maxime Pianfetti, dar a avut o revenire senzaţională, punctând de şapte ori consecutiv.

3. Irina Begu, locul 45 WTA şi cap de serie 6, s-a calificat în optimile de finală ale turneului de categorie WTA 250 de la Palermo. Românca a învins-o pe spaniola Marina Bassols Ribera (211 WTA), venită din calificări, scor 6-3, 4-6, 6-3.

4. FC Botoșani s-a impus cu scorul de 3-2, pe teren propriu, contra celor de la Chindia Târgoviște, în prima etapă din Superliga. În minutul 62, Chindia a rămas în zece după eliminarea lui Căpuşă pentru un faul la Mateus, jucătorul târgoviştean primind direct cartonaşul roşu. Şase minute mai tîrziu Mateus a echilibrat balanţa – a primit al doilea galben şi a fost eliminat. Cele mai importante faze video se văd aici.

5. Mijlocaşul Leon Goretzka a suferit o intervenţie chirurgicală la genunchiul stâng şi va rata debutul de sezon în Bundesliga, a anunţat clubul Bayern Munchen.

6. Ana Bogdan, locul 110 WTA, a fost eliminată, în primul tur al turneului de categorie WTA 250 de la Palermo. Românca a pierdut cu iberica Sara Sorribes Tormo, numărul 41 mondial şi favorită 4, scor 2-6, 6-4, 6-2.

7. Aron Szilagyi şi Sera Song au câştigat, luni, medalii de aur la Campionatul Mondial de scrimă pentru seniori, de la Cairo. News.ro

8. Zlatan Ibrahimovic și-a prelungit contractul cu AC Milan. Noul acord al lui suedezului este valabil până la 30 iunie 2023. Suedezul va purta în continuare tricoul cu numărul 11.

9. Echipa de handbal feminin SCM Craiova a anunţat, luni, că prezentarea lotului pentru sezonul 2022-2023 va avea loc în cadrul unui turneu la care au mai fost invitate formaţii de top din România şi Ungaria. Au fost invitate campioana en-titre Rapid Bucureşti, SCM Râmnicu Vâlcea şi echipa ungară Alba Fehervar. News.ro

10. Alexandra Cadanţu-Igantik a obţinut la Hamburg prima victorie pe tabloul principal al unui turneu WTA, după 5 ani. Ea a trecut de în primul tur pe sportiva japoneză Nao Hibino, numărul 259 WTA, scor 6-3, 2-6, 6-2. În runda următoare o va întâlni pe jucătoarea din Belgia Maryna Zanevska, locul 72 WTA.

11. Echipele românești și-au aflat posibilele adversare din turul III preliminar al Conference League. Pentru a accede în această faze, cele patru reprezentante ale Superligii vor trebui să treacă de turul II preliminar.

• Shakhtyor Soligorsk (Belarus) – CFR Cluj / Inter Club d’Escaldes (Andorra)
  • Zorya Luhansk (Ucraina) – Vllaznia (Albania) / Universitatea Craiova
  • Víkingur (Insulele Feroe) / Dunajská Streda (Slovacia) – Saburtalo (Georgia) / FCSB
  • Sepsi Sfantu Gheorghe / Olimpija Ljubljana (Slovenia) – Rijeka (Croaţia) / Djurgården (Suedia)

12. Preşedintele Klaus Iohannis îi va decora miercuri, ora 18.00, pe sportivul David Popovici şi pe antrenorul Adrian Rădulescu, în cadrul unei ceremonii care va avea loc la Palatul Cotroceni, informează Administraţia Prezidenţială. News.ro

13. Liber de contract după despărţirea de Juventus Torino, Paulo Dybala va semna cu AS Roma, susţine Sky Sports, potrivit L’Equipe.

14. Clubul Steaua Bucureşti a anunţat, luni, că începând din această vară noul antrenor principal al echipei de polo este Bogdan Rath. Rath a preluat în iunie şi conducerea naţionalei de polo seniori. News.ro

15. Sportiva jamaicană Shelly-Ann Fraser-Pryce a câştigat pentru a cincea oară titlul mondial la 100 m, ea reuşind performanţa la Eugene. Podiumul a fost completat de două atlete tot din Jamaica: Shericka Jackson (10.73) şi Elaine Thompson-Herah (10.81).

16. Clubul Bayern Munchen a ajuns la un acord verbal cu Juventus Torino pentru transferul lui Matthijs de Ligt pentru o sumă care ar putea ajunge la 80 de milioane de euro.

17. Sportivul Alin Firfirică, s-a calificat în finala probei de aruncarea discului din cadrul Campionatelor Mondiale de atletism, la Eugene, în SUA. News.ro

18. Simona Halep se menţine pe locul 16 în clasamentul WTA, ierarhia fiind anunţată luni de forul mondial.  Sorana Cîrstea a urcat o poziţie şi este pe 33, cu 1330 de puncte. Irina Begu, acum pe locul 45, a urcat patru locuri şi are 1134 de puncte. Celelalte două românce din top 100 au înregistrat de asemenea urcări: Jaqueline Cristian – locul 62, cu 898 de puncte, după ce a urcat trei poziţii; Gabriela Ruse – locul 69, cu 838 de puncte, după ce a urcat trei poziţii.