Jannik Sinner a câștigat Australian Open, primul său turneu de mare șlem din carieră – Cronica Sportivă

1. FCSB s-a impus clar, în deplasare, 3-0, cu formaţia Universitatea Craiova, într-un meci din etapa a 23-a a Superligii. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

2. Poli Iaşi a învins pe teren propriu, scor 1-0, formaţia ”U” Cluj, în etapa a 23-a din Superligă. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

3. Hermannstadt s-a impus acasă, în fața celor de la FC Botoșani, cu 2-0, într-un meci din etapa cu numărul 23 din Superliga. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

4. Jucătorul italian de tenis Jannik Sinner, cap de serie numărul 4, a câştigat primul grand slam din carieră, după ce s-a impus, la Australian Open, în faţa rusului Daniil Medvedev, favorit 3, cu 3-6, 3-6, 6-4, 6-4, 6-3.

5. PAOK Salonic, antrenată de tehnicianul român Răzvan Lucescu, a învins pe teren propriu, scor 2-1, formaţia Panathinaikos, în etapa 20 din campionatul Greciei.

6. Naţionala Franţei a câştigat pentru a patra oară Campionatul European de Handbal masculin, după ce a învins în finală reprezentativa Danemarcei, 33-31 (14-14, 27-27).

7. Borussia Dortmund a învins pe teren propriu, cu 3-1, gruparea VfL Bochum, în etapa a 19-a din Bundesliga.

8. Elena Zaharia a încheiat Campionatul European U21 de tenis de masă cu titlul de vicecampioană europeană în proba de simplu şi cu un total de trei medalii cucerite. News.ro

9. Liverpool s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Angliei, trecând în turul 4 de Norwich City, cu 5-2.

10. Monza a învins pe teren propriu, scor 1-0, formaţia Sassuolo, în etapa a 22-a din Serie A. Daniel Boloca a fost titular la învinși.

11. Bianca Mei-Roşu şi Elena Zaharia au câştigat medalia de aur la dublu feminin la Campionatul European U21 de tenis de masă.

12. Piotul belgian Thierry Neuville (Hyundai) a câştigat, duminică, Raliul Monte Carlo, prima etapă a Campionatului Mondial de Raliu (WRC). News.ro

13. Fundaşul francez Sacha Boey a semnat un contract cu Bayern Munchen, el fiind achiziţionat de la Galatasaray Istanbul.

14. Constantin Popovici a câştigat etapa finală din sezonul 2023 a circuitului mondial Red Bull Cliff Diving (sărituri în apă de la 27 metri), din Noua Zeelandă, şi, totodată, a ocupat locul întâi în clasamentul general al competiției. News.ro

15. Arbitrul George Vidican va conduce la centru meciul CFR Cluj – FC Voluntari, programat, luni, de la ora 20.00, în etapa a 23-a din Superligă.

16. Atacantul echipei Bayern Munchen, Kingsley Coman va fi indisponibil două luni, după ce s-a accidentat la ligamentul medial al genunchiului stâng. News.ro

17. LeBron James şi Los Angeles Lakers au învins, scor 145-144, echipa Golden State Warriors a lui Stephen Curry, într-un duel de excepţie între cele două vedete din NBA, decis după două reprize de prelungiri.

• 21:45 – Serie A – Salernitana – AS Roma – Digi Sport 3, Prima Sport 4, Orange Sport 3
Cronica Sportiva – Bianca Andreescu in finala la Indians Wells, azi puteti face fotografii cu trofeul Euro2020 in Bucuresti
Barcelona – PSG și Dortmund – Atletico Madrid se joacă marți, în returul sferturilor Ligii Campionilor – Cronica Sportivă