Jocurile Olimpice: David Popovici (16 ani) a fost la două sutimi de secundă de medalie la 200 m liber – Cronica Sportivă

1. David Popovici a fost la două sutimi de secundă de medalie la 200 m liber, în prima sa finală de la Jocurile Olimpice. Robert Glință s-a clasat pe locul opt în finală.

David Popovici și Robert Glință s-au calificat luni dimineață în finalele probelor de 200 de metri liber, respectiv 100 de metri spate. Popovici, la doar 16 ani, a impresionat în calificările de la Tokyo și a terminat pe locul 2 în prima semifinală, după rusul Martin Malyutin, având al  șaptelea timp pentru calificarea în finală. Robert Glință a mers în finală cu ultimul timp, calificându-se cu 53:20 secunde, cu o sutime mai repede decât alți doi adversari. (Eurosport)

2. Toate reprezentantele României în proba de tenis de la Jocurile Olimpice au fost eliminate în turul al doilea al competiției: la dublu, Monica Niculescu și Raluca Olaru au scăpat o victorie care părea a lor la un moment dat, fiind învinse de perechea Samantha Stosur/Ellen Perez din Australia, scor 7-6, 7-5 (după ce jucătoarele noastre au avut șapte mingi de set în prima parte); Mihaela Buzărnescu n-a avut soluții cu Marketa Vondrousova, fiind învinsă cu 6-1, 6-2, într-o oră și opt minute. (Treizecizero)

3. Maria Claudia Nechita a scris istorie ieri la Jocurile Olimpice, obținând calificarea în sferturile de finală ale competiției de box, categoria 52 de kg, după ce a învins-o la puncte pe Ramla Ali (Somalia). În lupta pentru un loc în semifinalele competiției (calificare care i-ar aduce o medalie), Claudia Nechita o va înfrunta mâine pe japoneza Sena Irie. (Eurosport)

4. Performanță foarte bună pentru debutantul Vlad Dascălu (23 de ani), care a încheiat pe locul 7 proba de mountain bike, pe un traseu de 28,25 de km. cross-country masculin. Sportivul din România a sosit la 49 de secunde distanță față de campionul Thomas Pidcock, din Marea Britanie. Podiumul a fost completat de Mathias Flückiger (Elveția) și de David Valero (Spania). (Eurosport)

5. Sportivii români vor evolua astăzi la Jocurile Olimpice de la Tokyo în trei discipline sportive: baschet feminin 3×3, înot şi tenis de masă. Pe lângă finalele din această dimineață de la înot, debutează și Bernadette Szocs la tenis de masă simplu feminin, împotriva lui Juan Liu (SUA). În turneul de tenis feminin, vom avea meciuri precum Naomi Osaka – Marketa Voundrousova și Maria Sakkari – Elina Svitolina. (Spotmedia)

6. Ieri, au avut loc ultimele două meciuri din etapa a doua din Liga 1 Casa Pariurilor, respectiv:

-Chindia Târgoviște şi Sepsi Sfântu Gheorghe au remizat, scor 1-1, la Buzău, echipa pregătită de către Emil Săndoi egalând pe final de meci şi câștigând primul punct din acest sezon. Au înscris: Cherchez 87′ / Askovski 52′ (Video);

-FC U Craiova a învins Dinamo, scor 1-0, în ultimul meci al etapei a doua. Unicul gol al meciului a fost marcat de Hugo Vieira, în minutul 66, dintr-o centrare superbă a lui Bauza (Video).

În clasament, după două etape, Rapid București și CFR Cluj au câte 6 puncte după 2 etape, fiind urmate de FCSB, Sepsi, Farul, FC Botoșani și UTA Arad, cu 4 puncte fiecare.

7. Laurențiu Reghecampf (46 de ani) a fost anunțat oficial în funcția de antrenor al celor de la CS Universitatea Craiova, semnând un contract valabil două sezoane. Laurențiu Reghecampf era liber de contract de la finalul lunii iunie, iar ultima dată a antrenat-o pe Al Ahli, în Arabia Saudită. (Gsp.ro)

8. Vicecampioana en-titre a României la baschet masculin, CSM Oradea, a fost acceptată direct în grupele FIBA Europe Cup, competiţie în care a câştigat medaliile de bronz în stagiunea trecută. CSO Voluntari va juca în preliminariile competiţiei. În FIBA Europe Cup, 14 echipe vor intra direct în grupe, iar celelalte 19 vor evolua în turnee preliminare, programate între 27 septembrie şi 1 octombrie. (News.ro)

9. Simona Halep se menţine pe locul 10 din lume, cu 4.115 puncte, în clasamentul WTA dat publicităţii ieri, în vreme ce Elena-Gabriela Ruse a urcat de pe locul 137 pe locul 105, după ce a jucat finala turneului de la Palermo. (News.ro)

10. Câte medalii poate câștiga România, realist, la Jocurile Olimpice? La această întrebare răspund, pe Lead.ro, Elisabeta Lipă, președinta Federației Române de Canotaj, Viorel Filimon, antrenorul lotului olimpic feminin de tenis de masă, și Florin Bercean, antrenorul lotului olimpic de judo: obiectivul Federației de canotaj este cucerirea a două medalii, în vreme ce echipa feminină de tenis de masă speră, de asemenea, la o medalie. (Lead.ro)

Transmisiuni din sport, azi la TV:

-ora 04.00 – Jocurile Olimpice – TVR, Eurosport

Ți-ar mai putea plăcea
S-au tras la sorți partidele din optimile de finală ale UEFA Champions League – Cronica Sportivă
Horațiu Moldovan, portarul naționalei României, a semnat cu Atletico Madrid – Cronica Sportivă