Jonas Vingegaard a câştigat ediţia 2023 a Turului Franţei – Cronica Sportivă

1. Rapid a câștigat în deplasare, scor 3-0, contra celor de la Universitatea Cluj, într-un meci din etapa a doua a Superligii. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

2. Hermannstadt a învins în deplasare, scor 3-1, formaţia Poli Iaşi, într-un meci contând pentru etapa a doua din Superligă. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

3. Pilotul olandez Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Ungariei la Formula 1. Echipa Red Bull Racing a stabilit un record al competiţiei, cu a 12-a victorie consecutivă.

4. Ciclistul danez Jonas Vingegaard a câştigat ediţia 2023 a Turului Franţei. Este al doilea an consecutiv în care nordicul iese învingător în ”Le Tour”.

5. Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan a câştigat turneul WTA 125 BCR Iaşi Open. Ea a învins-o în finală pe Irina Begu, cu 6-2, 6-3

6. Înotătorul francez Leon Marchand a câştigat duminică titlul mondial la 400 de metri mixt, la Fukuoka, doborând recordul mondial stabilit de Michael Phelps. News.ro

7. Starul sârb din NBA, Nikola Jokic nu va juca la Campionatul Mondial de Baschet. News.ro

8. Sportivele din barca de dublu vâsle feminin (BW2x), Andrada-Maria Morosanu şi Iulia-Liliana Balauca au câștigat medalia de aur la canotaj, la Campionatul Mondial de Tineret (U23) de la Plovdiv.

9. Ovidiu Haţegan revine la un meci din Superligă. El va arbitra partida Universitatea Craiova – Oţelul Galaţi, de luni, din etapa a doua.

10. Clubul din Arabia Saudită Al-Nassr a oficializat semnarea fundaşului brazilian Alex Telles.

11. Jucătoarea de origine greacă Androniki Michalopoulou este noua componentă a echipei feminine a Farului Constanța.

12. Inter Miami, gruparea patronată de David Beckham unde joacă Lionel Messi, este interesată de atacantul uruguayan Luis Suarez. News.ro

13. Suedia, vicecampioana olimpică în exerciţiu, a reuşit o victorie în prelungiri, scor 2-1, în meciul de debut la Cupa Mondială de fotbal feminin, împotriva Africii de Sud.

14. Atleta Bianca Ghelber a câştigat etapa de la Madrid din cadrul World Athletics Continental Tour – silver şi astfel şi-a îndeplinit baremul pentru Campionatele Mondiale. News.ro

15. Aston Villa l-a transferat pe atacantul francez Moussa Diaby de la Bayer Leverkusen .

16. Căpitanul echipei Napoli, Giovanni Di Lorenzo şi-a prelungit contractul pentru încă trei sezoane.

17. Programul transmisiunilor de luni:

• 12:00 – Tenis WTA – Hamburg – Digi Sport 2
  • 12:00 – Tenis WTA – Varșovia – Digi Sport 4
  • 18:30 – Superliga – FC Botoșani – Petrolul – Digi Sport 1, Prima Sport 2, Orange Sport 1
  • 20:00 – Tenis ATP – Atlanta – Atlanta Open – Prima Sport 3
  • 21:30 – Superliga – Universitatea Craiova – Oțelul Galați -Digi Sport 1, Prima Sport 2, Orange Sport 1
Arsenal – Bayern Munchen și Real Madrid – Manchester City sunt meciurile de azi din turul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor – Cronica Sportivă
După două săptămâni de pauză, Liga 1 se reia cu meciul FC Argeș – Astra Giurgiu – Cronica sportivă