Juventus Torino a fost penalizată cu 10 puncte pentru fraudă contabilă – Cronica Sportivă

1. Rapid a fost învinsă pe teren propriu, cu scorul de 3-2 (1-1), de Universitatea Craiova, în ultimul meci al etapei a noua din play-off-ului Superligii. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

2. Curtea de Apel a Federaţiei Italiene de Fotbal a decis luni, o penalizare de zece puncte pentru Juventus Torino, pentru fraudă contabilă, după ce a fost revizuită sancţiunea iniţială (retragerea de 15 puncte).

3. O mare de oameni a sărbătorit luni seară, în ”Piaţa Ovidiu” din Constanţa, alături de echipa Farul, câştigarea trofeului Superligii.

4. Campioana ”U” Banca Transilvania Cluj a obţinut pe teren propriu, în faţa a 9.074 de fani, a doua victorie în finala Ligii Naţionale de Baschet, cu CSM Oradea, scor 86-80 (48-38). La general este 2-2.

5. Al Sharjah, antrenată de Cosmin Olăroiu, s-a calificat în finala Cupei Ligii Emiratelor Arabe Unite, după ce a trecut de Jazira Abu Dhabi. A fost 1-0 în tur și 2-2 în manșa decisivă.

6. Carmelo Anthony, unul dintre cei mai buni baschetbalişti din istoria NBA, şi-a anunţat retragerea din activitatea sportivă, la vârsta de 38 de ani. News.ro

7. Jucătoarea Miriam Bulgaru, locul 232 WTA, a acces în turul doi al calificărilor turneului de la Roland Garros. Ea a învins-o în pe rusoaica Ekaterina Makarova, locul 225 WTA, scor 1-6, 6-3, 6-2, în două ore şi două minute.

8. Alexandra Cadanţu-Ignatik, locul 260 WTA, a fost eliminată în primul tur al calificărilor de la turneul de la Roland-Garros. Ea a fost învinsă de sportiva din Ucraina Daiana Yastremska, numărul 144 WTA, scor 7-5, 6-3, într-o oră şi 45 de minute.

9. Fostul fotbalist brazilian Mario Jardel va fi prezent la Sports Festival, la Cluj-Napoca, el urmând să joace în meciul demonstrativ All Stars Romania – Galatasaray Legends, alături de Gheorghe Hagi, Gheorghe Popescu, Adrian Ilie şi alte legende ale fotbalului mondial.

10. Finala Ligii Campionilor, Manchester City – Inter, va fi arbitrată, la fel ca finala Cupei Mondiale 2022, de polonezul Szymon Marciniak. Acesta va fi ajutat de conaţionalii săi Paweł Sokolnicki şi Tomasz Listkiewicz, asistenţi. Din brigadă fac parte şi doi români: Istvan Kovacs va fi al patrulea oficial, în timp ce Vasile Marinescu va fi rezervă pentru arbitrii asistenţi.

11. Gabriela Ruse, locul 156 WTA, a eliminat-o, cu 6-3, 6-4, pe Jaqueline Cristian (128 WTA), în primul tur al calificărilor turneului de la Roland Garros.

12. Arbitrul Cătălin Popa va conduce la centru finala Cupei României Betano, Sepsi Sfântu Gheorghe – Universitatea Cluj, care se va disputa miercuri, de la ora 20:30, pe stadionul Municipal din Sibiu. News.ro

13. Sorana Cîrstea, locul 34 WTA şi cap de serie 5, a fost eliminată în primul tur al turneului de categorie WTA 250 de la Strasbourg. Ea a fost învinsă de sportiva franceză Clara Burel, numărul 108 mondial, scor 7-6 (5), 7-5.

14. Federaţia Română de Hochei pe Gheaţă (FRHG) a anunţat premierea celor 22 de jucători ai lotului naţional de seniori care şi-au îndeplinit obiectivul în cadrul Campionatului Mondial de Hochei pe Gheaţă, Divizia I, Grupa A: rămânerea în grupa valorică. News.ro

15. Nicolas David Ionel, locul 196 ATP, a fost eliminat în primul tur al calificărilor turneului de grand slam de la Roland Garros. Sportivul român a fost învins de belgianul Gauthier Onlin, locul 206 ATP, scor 6-2, 6-3, într-o oră şi 13 minute.

• Auxerre – PSG 1-2

21. Irina Begu este în continuare jucătoarea din România cel mai bine clasată în ierarhia WTA, ea ocupând locul 27, cu 1452 de puncte. Sorana Cîrstea a urcat trei locuri şi este acum pe 31, cu 1327 de puncte. Simona Halep, suspendată provizoriu pentru dopaj, a coborât încă patru poziţii şi este pe 34, cu 1290 de puncte.

22. Ordinea disputării jocurilor de baraj pentru menţinerea/promovarea în Liga 1, respectiv pentru promovarea în Liga 2 s-a stabilit luni, în urma tragerii la sorţi care a avut loc la Casa Fotbalului. Programul partidelor poate fi văzut aici.

23. Naţionala de fotbal a Argentinei va face un turneu în China în luna iunie. Campioana mondială va juca cu Australia, în 15 iunie, la Beijing și apoi cu Indonezia, pe 19 iunie, la Jakarta. News.ro

• 23:00 – LaLiga – Valladolid – Barcelona – Digi Sport 1, Prima Sport 1, Orange Sport 1
Primul meci de tenis castigat de un jucator surd intr-un turneu ATP I Cronica Sportiva
Farul Constanţa s-a calificat în play-off-ul Conference League – Cronica Sportivă