Lionel Messi a câştigat pentru a opta oară Balonul de Aur – Cronica Sportivă

1. CFR Cluj a câștigat acasă, scor 3-1, cu Farul Constanţa, în ultimul meci al etapei a 14-a din Superligă. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

2. Universitatea Cluj a învins în deplasare, cu 3-0, formaţia FC Botoşani, într-un meci al etapei a 14-a din Superligă. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

3. Argentinianul Lionel Messi, în vârstă de 36 de ani, a câştigat pentru a opta oară în carieră Balonul de Aur. La feminin, câştigătoare a fost Aitana Bonmati.

4. Cu Răzvan Marin titular, Empoli a pierdut pe teren propriu, scor 0-3, meciul cu Atalanta Bergamo, din etapa a 10-a a Serie A.

5. România a terminat faza grupelor la Campionatul Mondial de Minifotbal cu o remiză, 0-0, împotriva Statelor Unite ale Americii. Urmează un duel cu Thailanda, miercuri, în optimile de finală.

6. Echipa saudită Damac, antrenată de Cosmin Contra, a pierdut în deplasare, scor 5-6, după lovituri de departajare, cu formaţia Al-Khaleej, în Cupa Regelui. După 90 de minute şi prelungiri, scorul a fost 1-1, cu un gol marcat de Nicolae Stanciu pentru învinși.

7. Campioana Volei Alba Blaj a pierdut pe teren propriu, meciul cu formaţia CSM Târgovişte, scor 2-3, în etapa a IV-a a Diviziei A.

8. Scrimerul George Dragomir s-a impus luni în concursul masculin individual al Cupei României la sabie. News.ro

9. CSM Slatina a învins pe teren propriu, scor 1-0, pe Unirea Slobozia, în ultimul meci al etapei a 11-a din Liga 2. Golul victoriei a venit la ultima fază.

10. Ajax Amsterdam l-a numit pe John van’t Schip în funcţia de antrenor principal interimar, la o săptămână după ce s-a despărţit de Maurice Steijn. News.ro

11. Echipa de volei Arcada Galați va întâlni în grupa din Runda 2 de calificare în Liga Campionilor echipele: Olympyakos Pireu (Grecia), Neftochimik Burgas (Bul) şi SC Prometey Dnipro (Ucraina).

• Rennes – Strasbourg 1-1

17. Jucătorul echipei NEC Nijmegen, Bas Dost, care s-a prăbuşit pe teren la meciul din deplasare cu AZ Alkmaar, a transmis un mesaj din spital, în care a precizat că se simte bine. News.ro

18. Turneul Campioanelor, care reuneşte cele mai bune jucătoare ale lumii, a început la Cancun, în primele două meciuri înregistrându-se victoriile sportivelor Arina Sabalenka şi Jessica Pegula. Sabalenka, favorită principală, s-a impus cu scorul de 6-0, 6-1 în faţa Mariei Sakkari, favorită 8. Meciul a durat o oră şi 14 minute. Pegula, cap de serie 5, a învins-o pe favorita 4, Elena Rîbakina, scor 7-5, 6-2, într-o oră şi 23 de minute.

• 22:00 – Cupa Italiei – Bologna – Verona – Prima Sport 3
România a fost învinsă categoric de Franța, în al doilea meci de la Campionatul European de handbal feminin – Cronica Sportivă
România, eșec dur cu Danemarca, la Campionatul Mondial de Handbal feminin – Cronica Sportivă