Luni se afla adversarul CFR in primavara Europa League I Cronica Sportiva

1. CFR a invins Celtic cu 2-0 (goluri Burca si Djokovici) si s-a calificat in saişprezecimile Europa League de pe locul 2 cu 12 puncte, cea mai bună performanță a unei echipe românești în grupele cupelor europene! Meciurile din 16-imi vor avea loc pe 20 februarie 2020, turul, şi pe 27 februarie 2020, returul.
Urna A, cea a capilor de serie:
FC Sevilla, Malmo FF, FC Basel, Lask Linz, Celtic Glasgow, Arsenal Londra, Ajax Amsterdam (locul 3 în grupa din Liga Campionilor), RB Salzburg (LC), Inter Milano (LC), Benfica Lisabona (LC), Espanol Barcelona, Manchester United, FC Porto, KAA Gent, Istanbul Başakşehir, Sporting Braga;
Urna B
Apoel Nicosia, FC Copenhaga, Getafe, Sporting Lisabona, CFR Cluj, Eintracht Frankfurt, Bayer Leverkusen (LC), Şahtior Doneţk (LC), Olympiacos Pireu (LC), FC Burges (LC), Ludogoreţ, AZ Alkmaar, Glasgow Rangers, VfL Wolfsburg, AS Roma, Wolverhampton.
Tragerea la sorţi a 16-imilor Ligii Europa va avea loc luni, de la ora 14.00, la Nyon.

Ludogoreţ s-a calificat in primavara europeanu dupa 1-1 cu Ferencvaros. Dragoş Grigore şi Claudiu Keşeru au fost titulari, iar Cosmin Moţi nu a fost convocat.

Partizan Belgrad – Astana, 4-1. Dorin Rotariu a marcat golul oaspeţilor în minutul 79, la 4-0. El a jucat tot meciul.

2. Simone Inzaghi, antrenorul lui Lazio, a minimizat eşecul formaţiei lui la Rennes (0-2) acuzand că „în România nu era un meci”. „Probabil în prima repriză ar fi trebuit să facem mai mult, în a doua nu am început rău, dar în România nu era un meci, calificarea noastră nu a fost pierdută la Rennes. Trebuia să jucăm mai bine alte partide, nu am obţinut puncte suficiente. Nu am avut o grupă simplă, deoarece Celtic şi Rennes sunt puternice, dar s-a calificat Cluj. Regretele sunt pentru rezultatele din alte partide”, a spus Inzaghi potrivit gazzetta.it.

3. Americanul Kris Richard, de la CSM Oradea, este al doilea baschetbalist care primeşte cetăţenia română. El joacă la Oradea alaturi de Giordan Watson, primul american naturalizat pentru naţionala României.

4. Federaţia Turcă de Fotbal (TFF) a decis, joi, ca tehnicianul echipei Gaziantep, Marius Şumudică, să fie suspendat un joc şi amendat pentru un gest nesportiv faţă de fanii formaţiei Konyaspor, la un meci din prima ligă din Turcia. La finalul partidei, Marius Şumudică a făcut un gest cu degetul mare în jos, interpretat de presă ca “retrogradaţi”, către fanii formaţiei Konyaspor.

5. Atacantul formaţiei Paris Saint-Germain, Kylian Mbappe, a înscris în meciul cu Galatasaray din Liga Campionilor şi a ajuns la 100 de goluri marcate pentru echipele de club. Mbappe a marcat 73 de goluri pentru PSG şi 27 pentru AS Monaco, într-un total de 163 de meciuri. La 21 de ani, el are şi 13 goluri pentru naţionala Franţei.

6. Ppresa belgiană anunta că Ianis Hagi se va despărţi de Genk în această iarnă, după doar şase luni de la transferul de la Viitorul. ianis a reusit trei goluri şi trei assist-uri în 17 meciuri jucate în toate competiţiile pentru Genk.

7. Șase parlamentari PNL au inițiat un proiect de lege prin care suporterii vor putea consuma bere pe arenele din România. În acest moment, actul normativ este trimis spre promulgare, iar decizia stă în mâinile președintelui Klaus Iohannis, informează Europa FM.

8. Parametrii de joc de la Campionatul Mondial de handbal feminin din Japonia au concluzii frapante pentru România: suntem cea mai slabă echipă pe contraatac, egalii Australiei, procentajul ofensiv e ca al Cubei şi Argentinei, iar portarii sunt la nivelul celor din Congo.

9. Ana Bogdan s-a calificat în semifinalele turneului ITF de la Dubai, cu premii totale de 100.000 de dolari. Bogdan a învins-o în sferturile de finală pe sportiva poloneză Katarzyna Kawa, scor 6-2, 6-2, într-o oră şi 14 minute. În penultimul act, românca o va întâlni pe jucătoarea belgiană Greet Minnen.