Manchester City a ajuns la 19 victorii consecutive în toate competiţiile – Cronica sportivă

1. Aseară s-au jucat ultimele două meciuri tur din optimile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, respectiv:

-la Budapesta, Manchester City a învins pe Borussia Monchengladbach, într-o partidă considerată în deplasare, cu 2-0, și a ajuns la 19 victorii consecutive în toate competiţiile. Bernardo Silva (min. 29) şi Gabriel Jesus (min. 65) au înscris cele două goluri ale meciului (Video);

-Real Madrid a câștigat greu pe terenul celor de la Atalanta, deși a evoluat încă din min. 17 în superioritate numerică, după ce Freuler a fost eliminat după un fault în postură de ultim apărător. Real a învins cu 1-0, după golul lui Mendy din min. 86 (Video).

2. Astăzi au loc retururile 16-imilor de finală ale Europa League, programate de la orele 19.55 și 22.00. Printre cele mai interesante partide ale zilei, se numără Ajax – Lille (în tur, 2-1), Arsenal – Benfica (1-1), Napoli – Granada (0-2), AC Milan – Steaua Roșie Belgrad (2-2), Leicester City – Slavia Praga (0-0) și PSV – Olympiakos (2-4).

Tottenham este prima echipă calificată în optimile de finală, după ce aseară a învins cu 4-0, acasă, echipa austriacă Wolfsberger (în tur fusese 4-1).

3. Astăzi începe etapa a 17-a a Ligii 2, cu meciul Gloria Buzău – Rapid București, de la ora 17.00. În clasament, pe primul loc se află U Craiova 1948, cu 30 de puncte, urmată de ASU Poli Timișoara, cu 27 de puncte, respectiv Rapid București, cu 26 de puncte. Gloria Buzău, gazda meciului de astăzi, se află pe locul 11, cu 21 de puncte.

4. Ciclistul Sam Bennett (Deceuninck – Quick Step) a înregistrat prima victorie din 2021, după ce s-a impus în etapa a patra a UAE Tour, în faţa lui David Dekker şi Caleb Ewan. În clasamentul general, Tadej Pogačar are un avans de 43 de secunde în fața câștigătorului de anul trecut, Adam Yates. (Eurosport)

5. Robert Lewandowski a fost nominalizat printre finaliștii prestigioaselor premii Laureus World Sports, la categoria ”sportivul anului”, alături de sportivi precum Rafael Nadal, Lewis Hamilton sau Lebron James. (Link)

6. Naţionala de baschet masculin a României va evolua în faza a 2-a a precalificărilor World Cup 2023, forul internaţional confirmând prezenţa tricolorilor între cele 12 echipe naţionale participante din Europa. În faza a doua a precalificărilor mondiale vor exista patru grupe de câte trei echipe, din care primele două clasate trec în faza următoare a calificărilor. (News.ro)

7. Ieri, în cadrul turneului feminin de la Adelaide, liderul mondial, Ashleigh Barty, a pierdut categoric, în două seturi, cu 3-6 4-6, cu Danielle Rose Collins. Astfel, sferturile de finală ale turneului sunt Danielle Rose Collins – Iga Swiatek, Anastasija Sevastova – Jil Belen Teichmann, Cori Gauff – Shelby Rogers și Storm Sanders – Belinda Bencic.

8. Simona Halep, locul 3 în clasamentul WTA, s-a vaccinat, miercuri dimineaţă, împotriva Covid-19, la Institutul Cantacuzino din Bucureşti, declarând, printre altele: ”Consider că este spre binele tuturor acest vaccin, sper să se vaccineze cât mai multă lume”. (News.ro)

9. Naționala României mai are câteva săptămâni până la turneul preolimpic din Muntenegru, unde va juca împotriva formațiilor din Norvegia, Muntenegru și Thailanda pentru biletele la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Cristina Neagu, căpitanul echipe naționale feminine de handbal, a subliniat, încă o dată, importanța prezenței la cea mai importantă competiție din sportul mondial. (Lead.ro)

10. Jucătorul de golf Tiger Woods este în spital, după un grav accident de mașină. Acesta s-a răsturnat cu mașina, a fost descarcerat și apoi operat după mai multe fracturi la picioare. Tiger Woods nu mai participase la competiții din luna decembrie, iar în ianuarie fusese operat pentru a cincea oară la spate. (News.ro)

Transmisiuni din sport, azi la TV:

-ora 02.30 – WTA Adelaide – Digi Sport 2

-ora 17.00 – Gloria Buzău – Rapid, Liga 2 – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+

-ora 19.55 – Arsenal – Benfica, Europa League – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+

-ora 19.55 – Rangers – Antwerp, Europa League – Digi Sport 2, Telekom Sport 3, Look Sport

-ora 19.55 – Napoli – Granada, Europa League – Digi Sport 3, Telekom Sport 2, Look Sport 2

-ora 19.55 – Ajax – Lille, Europa League – Digi Sport 4, Telekom Sport 4, Look Sport 3

-ora 22.00 – AC Milan – Steaua Roșie Belgrad, Europa League – Digi Sport 1, Telekom Sport 2, Look Sport+

-ora 22.00 – Club Brugge – Dinamo Kiev, Europa League – Digi Sport 2, Telekom Sport 4, Look Sport

-ora 22.00 – Leicester – Slavia Praga, Europa League – Digi Sport 3, Telekom Sport 3, Look Sport 2

-ora 22.00 – Man. United – Real Sociedad, Europa League – Digi Sport 4, Telekom Sport 1, Look Sport 3

Real Madrid – Chelsea, prima semifinală a Ligii Campionilor, se joacă astăzi – Cronica sportivă
Max Verstappen (Red Bull Racing) a câştigat Marele Premiu al Spaniei – Cronica Sportivă