Manchester City – Bayern Munchen este derby-ul sferturilor de finală Champions League – Cronica Sportivă

1. Petrolul Ploieşti a învins pe teren propriu, scor 1-0, formaţia UTA Arad, cu un gol marcat de Doua, în minutul 90. În urma acestui succes, prahovenii au urcat pe primul loc în play-out-ul Superligii. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

2. FC Voluntari a încheiat la egalitate pe teren propriu, scor 1-1, cu formaţia FC Hermannstadt, în primul meci din play-out-ul Superligii. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

3. Edi Iordănescu a anunţat lotul pentru partidele cu Andorra şi Belarus, din debutul pentru preliminariile EURO 2024. Au fost convocaţi în premieră doi jucători. Lista poate fi văzută aici.

4. Newcastle United a învins în deplasare, scor 2-1, formaţia Nottingham Forest, într-un meci din etapa a 28-a a campionatului Angliei. Ambele goluri ale oaspeţilor au fost marcate de Isak, în minutele de prelungire ale celor două reprize.

5. Cu Răzvan Marin rezervă, Empoli a pierdut în deplasare, scor 1-2, meciul disputat contra celor de la Atalanta Bergamo, în Serie A.

6. Alexandre Lacazette a devenit al doilea marcator din istoria clubului Lyon, după ce a punctat în remiza de pe teren propriu, cu Nantes, scor 1-1, din etapa a 28-a din Ligue 1.

7. Federaţia Română de Tenis a anunţat echipa cu care ţara noastră va aborda meciul cu Slovenia, din cadrul Billie Jean King Cup. Au fost convocate: Ana Bogdan (locul 57 în clasamentul WTA la simplu şi 269 la dublu), Irina Maria Bara (locul 193 la simplu şi 113 la dublu), Jaqueline Adina Cristian (locul 202 la simplu şi 531 la dublu), Anca Alexia Todoni (locul 727 la simplu şi 1169 la dublu) şi Monica Niculescu (locul 40 la dublu).

8. Amina Roxana Capezan a câştigat medalia de aur la categoria 65 kg, la Campionatul European de lupte Seniori U23, de la Bucureşti. Ea a trecut în finală de Birgul Soltanova (Azerbaidjan), cu 6-5.

9. Formaţia Damac, antrenată de Cosmin Contra, a învins pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa Al Batin, într-un meci din etapa a 21-a a campionatului Arabiei Saudite.

10. Christian Atsu, fotbalistul care a murit în timpul cutremurului care a lovit Turcia şi Siria, în 6 februarie, a fost înmormântat vineri, în Ghana, pentru el organizându-se la Accra funeralii naţionale. News.ro

11. Starul portughez Cristiano Ronaldo, în vârstă de 38 de ani, a fost inclus de selecţionerul Roberto Martinez pe lista jucătorilor convocaţi pentru primele două meciuri ale Portugaliei din preliminariile Campionatului European din 2024.

12. Selecţionerul Germaniei, Hansi Flick a anunţat lotul naţionalei pentru partidele amicale cu Peru şi Belgia. De pe listă lipsesc patru dintre jucători prezenţi la ultima ediţie a Cupei Mondiale: Süle, Rüdiger, Gündogan şi Sané, dar şi Thomas Müller.

13. Partidele din sferturile de finală ale Ligii Campionilor:

• Real Madrid (Spania) – Chelsea Londra (Anglia)
  • Benfica Lisabona (Portugalia) – Inter Milano (Italia)
  • Manchester City (Anglia) – Bayern Munchen (Germania)
  • AC Milan (Italia) – Napoli (Italia)

14. Partidele din sferturile de finală ale Europa League:

• Manchester United (Anglia) – FC Sevilla (Spania)
  • Juventus Torino (Italia) – Sporting Lisabona (Portugalia)
  • Bayer Leverkusen (Germania) – Union Saint-Gilloise (Belgia)
  • Feyenoord (Ţările de Jos) – AS Roma (Italia)

15. Partidele din sferturile de finală ale Conference League:

• Lech Poznań (Polonia) – Fiorentina (Italia)
  • Gent (Belgia) – West Ham (Anglia)
  • Anderlecht Bruxelles (Belgia) – AZ Alkmaar (Ţările de Jos)
  • FC Basel (Elveţia) – OGC Nice (Franţa)

16. Florin Andrei va arbitra primul meci al play-off-ului Superligii, FCSB – Universitatea Craiova, programat sâmbătă, la ora 20.00.

17. Federaţia Argentiniană de Fotbal (AFA) a anunţat că peste un milion şi jumătate de oameni au încercat să cumpere bilete pentru primul meci al naţionalei Argentinei de după triumful de la Cupa Mondială. Sud-americanii vor juca pe 23 martie un amical, contra celor din Panama. News.ro

18. Clubul Crystal Palace a renunţat la serviciile tehnicianului Patrick Vieira după o serie de 12 meciuri fără victorie.

S-au stabilit semifinalistele turneului de la Roland Garros – Cronica Sportivă
FCSB si Dinamo n-au prins la finalul turului locuri de play-off I Cronica Sportiva