Manchester City și Inter Milano s-au calificat în semifinalele Ligii Campionilor – Cronica Sportivă

1. Manchester City s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a remizat în manșa retur, pe teren propriu, scor 1-1, cu cei de la Bayern Munchen. Englezii au câștigat prima manșă, cu 3-0.

2. Inter a fost egalată acasă de Benfica Lisabona, în minutul 90+5, în manșa retur a ”sferturilor” Ligii Campionilor. S-a terminat 3-3, dar milanezii merg mai departe, grației victorie din tur, 2-0.

3. Loredana Toma a câştigat trei medalii de aur la categoria olimpică 71 de kilograme, din cadrul Campionatelor Europene de Haltere de la Erevan (Armenia).

4. Sportiva Andreea Beatrice Ana s-a calificat în finala categoriei 55 de kilograme, la Campionatul European de la Zagreb. Pentru aur va lupta cu Erika Bognar, din Ungaria.

5. Real Madrid a prelungit cu un an contractul atacantului francez Karim Benzema.

6. Fotbalistul spaniol Joaquin Sanchez, căpitanul şi legenda clubului Betis Sevilla, a anunţat miercuri că se va retrage din activitate la finalul acestui sezon, la vârsta de 41 de ani. News.ro

7. CSM Lugoj a fost învinsă pe teren propriu, cu 3-0, de vicecampioana CSM Târgovişte, în meciul al doilea din semifinalele Diviziei A la volei feminin. La general, scorul este egal şi urmează meciul decisiv.

8. Atacantul francez Olivier Giroud şi-a prelungit miercuri contractul cu gruparea italiană AC Milan cu încă un an. News.ro

9. CSM Bucureşti a învins pe teren propriu, formaţia de pe locul 2, Gloria Bistriţa, scor 35-29 (19-17), într-un meci jucat în devans la etapa a XXII-a din Liga Națională de handbal feminin.

10. Perechea Monica Niculescu/Makoto Ninomiya (România/Japonia) a ratat calificarea în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de categorie WTA 500 de la Stuttgart. Cele două au fost învinse în runda inaugurală de echipa Alexa Guarachi/Erin Routliffe (Chile/Noua Zeelandă), scor 6-4, 1-6, 10-7, într-o oră şi 32 de minute.

11. Comisia de Disciplină din cadrul FRF a decis sancţiuni pentru jucătorii Branislav Ninaj şi Valentin Costache, eliminaţi la meciurile din etapa a patra a play-off-ului Superligii.

12. Fundaţia Ţiriac a anunţat dezvoltarea circuitului propriu de turnee de tenis ITF şi WTA 125 în România, începând cu anul curent. News.ro

13. CS Minaur a anunţat prelungirea relaţiei contractuale cu jucătorul Stefan Vujic până în 2026, adică încă trei sezoane.

14. Programul transmisiunilor de joi:

• 12:00 – Tenis ATP – Munchen – Prima Sport 2
  • 16:30 – Tenis WTA – Stuttgart – Digi Sport 2
  • 18:00 – Women’s EHF EURO 2024 – Tragere la sorti – Prima Sport 3
  • 20:30 – Turcia – Sivasspor – Trabzonspor – Prima Sport 2
  • 22:00 – Conference League – FC Sevilla – Manchester United – Pro Arena
Montpellier va planta cate 5 copaci pentru fiecare gol inscris in noul campionat I Cronica Sportiva
Simona Halep va avea, la turneele de la Indian Wells şi Miami, un antrenor de la Academia Patrick Mouratoglou – Cronica Sportivă