Manchester City și Inter Milano, victorii în manșa tur din ”sferturile” Ligii Campionilor – Crnica Sportivă

1. Manchester City a învins pe teren propriu, scor 3-0, formaţia germană Bayern Munchen, în prima manşă din sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

2. Într-un alt meci din sferturile de finală ale Ligii Campionilor, Inter Milano s-a impus, în deplasare, cu portughezii de la Benfica Lisabona, scor 2-0.

3. Miercuri se joacă în sferturile de finală ale Ligii Campionilor meciurile AC Milan – Napoli și Real Madrid – Chelsea. Confruntările încep de la ora 22:00.

4. Echipa naţională feminină de fotbal a României a învins Marocul, cu scorul de 1-0, într-un meci amical jucat pe arena ”Arcul de Triumf”.

5. Novak Djokovic, numărul 1 mondial, a revenit în competiţii după o lună, cu victorie în turul doi la Mastersul 1000 de la Monte-Carlo împotriva rusului Ivan Gakhov (locul 198), scor 7-6 (7/ 5), 6-2, după o oră şi 47 de minute.

6. CSA Steaua a terminat la egalitate, scor 2-2, contra celor de la Poli Iași, în etapa a treia din play-off-ul Ligii 2.

7. Echipa de gimnastică masculină a României a ocupat locul 11 în competiţia pe echipe, la Campionatul European din Antalya, clasare care îi aduce şi calificarea la Campionatul Mondial de la Antwerp. News.ro

8. Borussia Dortmund a anunţat marţi că a prelungit contractul fotbalistului Julian Brandt până în 2026.

9. Echipa de sabie a clubului CS Dinamo Bucureşti 1 a câştigat marţi titlul naţional la seniori în competiţia masculină pe echipe, la sabie, după ce a învins în finală echipa CSA Steaua Bucureşti 1, scor 45-30. News.ro

10. Echipa de baschet masculin SCMU Craiova a anunţat că antrenorul său, Vitaly Stepanovski a fost numit şi la cârma naţionalei Ucrainei.

11. Camera de soluţionare a litigiilor FIFA a cerut clubului Leeds United să-i plătească atacantului francez Jean-Kevin Augustin suma de 28 de milioane de euro pentru rezilierea abuzivă a contractului său.

12. Valencia, locul 18 în La Liga, a anunţat că jucătorul Justin Kluivert a suferit o accidentare la piciorul stâng şi va fi indisponibil pentru o perioadă care nu a fost precizată.

13. Organizatorii Cupei Mondiale de fotbal feminin, care începe în 100 de zile, spun că sunt aproape de a vinde un record de 1,5 milioane de bilete. News.ro

14. PSG a anunţat că fundaşul Nordi Mukiele, va fi operat şi va fi indisponibil până la sfârşitul sezonului. News.ro

15. Dean Smith a fost numit manager al grupării Leicester până la sfârşitul sezonului.

16. Gruparea Boca Juniors l-a numit în funcţia de antrenor pe Jorge Almiron, care îl înocuieşte pe Hugo Ibarra, demis în urmă cu două săptămâni, în ciuda câştigării titlului campioană în 2022.