Marti, ora 21:45, Romania – Norvegia, prima „finala” din drumul spre Euro2020

1. Ce urmeaza pentru echipele nationale:
România U21 – Irlanda de Nord, 14 octombrie, ora 20:30 , stadion “Anghel Iordănescu” (Voluntari)
România – Norvegia, 15 octombrie, ora 21:45 (Arena Națională, București). Se estimeaza ca meciul va fi urmarit din tribuna de 30.000 de copii. Nationala este sanctionata sa joace „fara spectatori”, dar UEFA permite accesul copiilor sub 14 ani la astfel de meciuri.

2. Aseara, Romania si-a indeplinit obiectivul, 3-0 in Feroe (Pușcaș ’74, Mitriță ’83, Keșeru ’90+4), dar dupa un joc cu 75 de minute modeste, in care, vorba lui Gigi Multescu, „i-am antrenat la cap pe feroezi”. Cum Norvegia a remizat cu Spania din penalty in minutul 90, 1-1, victoria in partida de marti devine obligatorie. Sansa Romaniei de a se califica este de a invinge pe teren propriu Norvegia si Suedia.

3. Campioana en-titre a României la handbal feminin, SCM Râmnicu Vâlcea, a fost învinsă sâmbătă la Brest cu 37-24, în grupa C a Ligii Campionilor. In prima repriza, valcencele au fost demolate pur si simplu 22-9! Programul în continuare: cu Buducnost (deplasare, 19 octombrie şi acasă, în noiembrie), cu Bietigheim (deplasare, 10 noiembrie) şi cu Brest (acasă, 16 noiembrie).

4. Campioana României la handbal masculin, Dinamo Bucureşti, a învins sâmbătă, în deplasare, formaţia rusă Chekhovskie Medvedi, cu scorul de 30-20 (16-10), în cea de-a patra partidă din grupa D a Ligii Campionilor şi este lider, cu 7 puncte.

5. Cristiano Ronaldo a marcat, vineri, un gol în meciul pe care echipa Portugaliei l-a câştigat pe teren propriu, cu scorul de 3-0, fiind contabilizat diferit de statisticienii de la Marca si cei de la BBC. Marca a socotit că această reuşită este cea cu numărul 700 din cariera lui, în care a disputat 973 de partide din 12 competiţii diferite (o medie de un gol la 112 minute şi cel puţin un gol marcat în 47 la sută din meciurile în care a evoluat).

Ronaldo a marcat de cinci ori în 31 de meciuri jucate la Sporting Lisabona, de 118 ori în 292 de partide la Manchester United, de 451 de ori în 438 de meciuri la Real Madrid şi de 32 de ori în 51 de jocuri pentru Juventus. La echipa naţională a Portugaliei, el a marcat 94 de goluri în 161 de meciuri.

La 34 de ani, CR7 este pe locul 6 în clasamentul „all-time” al golgheterilor din întreaga lume, după austriacul Josef Biscan, cu 805 goluri, brazilienii Pele, cu 779, şi Romario, cu 748, ungurul Ferenc Puskas, cu 709, şi germanul Gerd Muller, cu 701.

Potrivit altor surse, între care ESPN şi BBC, golul de vineri este cel cu numărul 699 din cariera portughezului.

Lionel Messi a marcat 668 de golurui în 823 de meciuri.

6. FCSB a pierdut, sâmbătă, cu scorul de 1-2 (0-0), meciul amical cu FC Voluntari, disputat în Bbaza de pregătire a roş-albaştrilor de la Berceni. Hora a deschis scorul pentru gazde, în minutul 60, apoi FC Voluntari a marcat de două ori, prin Julio Rodriguez ’85 şi ’90+2.

7. Reprezentativa Irlandei s-a calificat, sâmbătă, în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de rugby, impunându-se cu scorul de 47-5, la Fukuoka, în faţa selecţionatei din Samoa, în grupa A a competiţiei. (Detalii: https://www.theguardian.com/sport/ng-interactive/2019/sep/18/rugby-world-cup-2019-fixtures-tables-and-results)

8. Sampdoria Genova a anunţat ieri că noul antrenor al echipei este Claudio Ranieri, care a semnat un contract valabil până la 30 iunie 2021. Ranieri îi ia locul lui Eusebio Di Francesco, demis luni.

9. Patru din handbal, Cupa EHF:
Masculin:
– Poli Timişoara a ratat sâmbătă, în deplasare, calificarea în turul al trei, după ce a fost învinsă de formaţia elenă Olympiakos cu 29-26 (13-15). Acasa, Poli castigase cu 31-29 (14-15).
– HC Dobrogea Sud Constanţa a castigat cu 21-19 in fata Csurgoi KK, dar a pierdut calificarea dupa 22-24 în tur.

Feminin:
– Corona Braşov a câştigat în faţa ibericelor de la Bera Bera cu scorul de 35-30 (16-15)
– Măgura Cisnădie a dispus de formaţia ucraineană HC Lviv, scor 31-23 (19-10)
Returul pe 19 octombrie

10. Steaua a învins sâmbătă pe teren propriu campioana en-titre, CSM Oradea, cu scorul de 85-83 (43-42), în prima etapa a Ligii nationale de baschet masculin.

Ți-ar mai putea plăcea
Jose Mourinho este primul antrenor care se califică în finala unor competiţii europene cu patru cluburi diferite – Cronica Sportivă
Naţionala de baschet feminin a început cu victorie în preliminariile Campionatului European din 2025 – Cronica Sportivă