Max Verstappen a câştigat Miami Grand Prix – Cronica Sportivă

1. CFR Cluj a încheiat la egalitate pe teren propriu, scor 1-1, cu formaţia Universitatea Craiova, într-un meci al etapei a 7-a din play-off-ul Superligii. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

2. CSM Bucureşti a ratat pe teren propriu calificarea la Turneul Final Four al Ligii Campionilor la handbal feminin, după ce a fost învinsă de formaţia daneză Team Esbjerg, scor 33-31 (16-18) şi în returul sferturilor de finală.

3. Napoli a învins pe teren propriu, scor 1-0, formaţia AC Fiorentina, într-un meci al etapei a 34-a din Serie A.

4. West Ham United a câștigat pe teren propriu, cu formaţia Manchester United, scor 1-0, într-un meci din etapa a 35-a din Premier League.

5. Borussia Dortmund a câștigat la scor, cu 6-0, contra celor VfL Wolfsburg, într-un meci al etapei a 31-a din Bundesliga.

6. Olympique Lyon a învins duminică, pe teren propriu, scor 5-4, pe Montpellier, după un thriller hollywoodian. În minutul 54 era 4-1 pentru oaspeţi, iar golul victoriei a fost înscris în minutul 90+10, dintr-un penalty iniţial neacordat de arbitru.

7. Arsenal Londra a întrecut în deplasare, de Newcastle, scor 2-0, într-un meci din etapa a 35-a din Premier League.

8. Naţionala de polo a României a învins la turneul de la Berlin, reprezentativa Chinei, scor 18-9, obţinând astfel calificarea la turneul final al Cupei Mondiale de la Los Angeles.

9. Echipa Celtic Glasgow a cucerit duminică, matematic, titlul de campioană a Scoţiei, după ce a învins, în deplasare pe Heart of Midlothian. Glasgow Rangers, cu Ianis Hagi titular, s-a impus pe teren propriu cu Aberdeen, scor 1-0. News.ro

10. Tenismanul britanic Andy Murray s-a impus duminică în turneul ATP Challenger de la Aix-en-Provence (Franţa), după ce l-a învins în finală pe americanul Tommy Paul, cu 2-6, 6-1, 6-2.

11. La 37 de ani după ”noaptea de la Sevilla”, CSA Steaua a terminat la egalitate pe teren propriu, scor 1-1, cu formaţia Oţelul Galaţi, în etapa a 7-a din play-off-ul ligii secunde.

12. Sorana Cîrstea, locul 44 WTA, a câştigat finala turneului WTA 125 de la Reus (Spania), după ce a învins-o pe americanca Elizabeth Mandlik, numărul 147 mondial, scor 6-1, 4-6, 7-6 (1).

13. Juventus Torino a învins în deplasare, cu scorul de 2-0, pe Atalanta, în etapa a 34-a a campionatului Italiei.

14. Şahistul român Richard Rapport a remizat cu vicecampionul mondial, rusul Ian Nepomniachtchi, la Superbet Chess Classic România, de la Bucureşti.

15. Poli Iaşi a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul susţinut în deplasare, în compania echipei Gloria Buzău, în etapa a VII-a din play-off-ul Ligii a II-a. Gazdele au marcat în minutul 90+4.

16. România este reprezentată de nouă sportivi, două fete şi şapte băieţi, la Campionatul Mondial de la Doha, care se desfăşoară între 7-14 mai. News.ro

17. Meciul Real Madrid – Manchester City, care se va disputa marţi, de la ora 22.00, în turul semifnalelor Ligii Campionilor, va fi arbtitrat de portughezul Artur Dias.

18. Real Madrid a trecut de Osasuna Pamplona, scor 2-1 şi a câştigat Cupa Spaniei pentru a 20-a oară.

19. Calul Mage a câştigat cea de-a 149-a ediţie a Kentucky Derby, în contextul în care cea mai celebră cursă din America a fost umbrită de moartea a şapte cai în perioada premergătoare. News.ro

20. Arbitrul Marcel Bîrsan va conduce la centru meciul FCSB – Sepsi OSK, care va avea loc luni, de la ora 21.00, în etapa a VII-a din play-off-ul Superligii. News.ro

21. Saul „Canelo” Alvarez şi-a păstrat titlurile WBA, WBC, WBO, IBF la categoria supermijlocie, învingându-l prin decizie unanimă pe challengerul John Ryder, în oraşul său natal Guadalajara, în faţa a 55.000 de spectatori.

22. Lens a învins pe teren propriu, cu scorul de 2-1, formaţia Olympique Marseille, în etapa a XXXIV-a a campionatului Franţei.

23. Max Verstappen (Red Bull Racing) a câştigat, duminică, Miami Grand Prix, a cincea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1. Verstappen s-a impus după ce a pornit de pe poziţia a noua a grilei. Pentru Verstappen este al treilea succes din acest sezon, după cele din Bahrain şi Australia. Pe locul doi s-a clasat Sergio Perez (Red Bull Racing), iar pe trei a terminat Fernando Alonso (Aston Martin).

• 23:15 – Portugalia – Arouca – FC Porto – Prima Sport 3
Nationala de polo s-a calificat la barajul pentru sferturile CE de la Budapesta I Cronica Sportiva
Bayern Munchen – Atletico Madrid și Ajax Amsterdam – Liverpool, meciurile zilei din Liga Campionilor – Cronica sportivă