Max Verstappen (Red Bull Racing) a câştigat Marele Premiu al Spaniei – Cronica Sportivă

1. UTA Arad se menţine în Superligă, după ce a învins cu 5-1 Gloria Buzău, în returul barajului. În tur a fost 0-0. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

2. Valladolid este ultima retrogradată din campionatul Spaniei, ca urmare a remizei cu Getafe, scor 0-0.

3. AC Milan, cu Ciprian Tătăruşanu rezervă, a învins pe teren propriu, cu scorul de 3-1, pe Verona, în ultima etapă a campionatului Italiei.

4. Real Madrid a remizat pe teren propriu, scor 1-1, cu Athletic Bilbao, în ultima etapă a campionatului Spaniei. ”Galacticii” termină în urma acestui rezultat pe locul secund.

5. Cara Maria Meşter s-a calificat în turul doi al probei de simplu junioare din cadrul turneului de la Roland-Garros. Ea învins-o în primul tur pe americanca Valeria Ray, scor 7-6 (5), 6-3.

6. Naţionala de volei masculin a României a învins duminică, în deplasare, reprezentativa Turciei, scor 3-2, în al treilea meci din grupa A din Golden League. News.ro

7. Mihai Alexandru Coman a acces în turul doi al probei de simplu juniori din cadrul turneului de la Roland-Garros. El l-a învins pe sportivul spaniol Alejandro Melero Kretzer, scor 6-4, 6-3, într-o oră şi 12 minute.

8. Olandezul Max Verstappen (Red Bull Racing) a câştigat Marele Premiu al Spaniei, a şaptea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1. Pe locul doi s-a clasat Lewis Hamiton (Mercedes) şi pe trei a terminat George Russell, tot de la Mercedes.

9. Perechea Gabriela Ruse/Marta Kostyuk (România/Ucraina), cap de serie numărul 13, a fost eliminată în turul trei al probei de dublu din cadrul turneului de la Roland-Garros. Ele au fost învinse de echipa Coco Gauff/Jessica Pegula (SUA), cap de serie 2, scor 6-7 (4), 6-4, 6-2. Meciul a durat două ore şi 20 de minute.

10. Edi Iordănescu a stabilit jucătorii pentru partidele din luna iunie, din cadrul preliminariilor EURO 2024. ”Tricolorii” vor juca cu Kosovo și Elveția. Lotul convocat poate fi văzut aici.

11. Atacantul francez Karim Benzema, unul dintre cei mai buni jucători din lume, pleacă de la Real Madrid. El ar urma să joace în Arabia Saudită. Karim a câştigat Balonul de Aur în 2022. News.ro

12. Sezonul 2023 al Red Bull Cliff Diving World Series a debutat în Statele Unite ale Americii. Constantin Popovici a reușit să se impună.

13. Reprezentativa U20 a Israelului a intrat în istoria fotbalului, după ce a învins Brazilia, cu 3-2, după prelungiri, în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din Argentina.

14. Alexander Zverev, locul 27 mondial, l-a eliminat pe Frances Tiafoe (locul 12), scor 3-6, 7-6 (7/3), 6-1, 7-6 (7/5), la Roland Garros, unde va reveni în ”optimi”, la un an după ce s-a accidentat la gleznă.

15. Programul transmisiunilor de luni:

12:00 – Tenis – Roland Garros – Euro Sport 1 și 2

21:45 – Baraj promovare/menținere Bundesliga – Hamburg – Stuttgart – Digi Sport 1

Azi incepe Australian Open, Halep joaca maine cu Brady I Cronica Sportiva
Țara Galilor învinge Ucraina și se califică la Cupa Mondială din Qatar – Cronica Sportivă