Meciul zilei la Euro 2020 este Belgia – Rusia, de la ora 22.00 – Cronica sportivă

1. Italia a câștigat cu 3-0 meciul cu Turcia, de la Roma, în partida de deschidere al Campionatului European de Fotbal, Euro 2020. La pauză a fost 0-0, deși Italia a dominat, iar după pauză italienii au marcat de trei ori prin Demiral autogol-53, Immobile 66 și Insigne 79. Un meci care o anunță pe Italia ca favorită la Euro și o propulsează pe locul 1 în grupa A. (Video)

2. Astăzi se vor disputa încă trei meciuri la Campionatul European de Fotbal:

-în grupa A, Țara Galilor – Elveția, de la ora 16:00, la Baku

-în grupa B, Danemarca – Finlanda, de la ora 19:00, la Copenhaga

-în grupa B, Belgia – Rusia, de la ora 22:00, la Sankt Petersburg

O analiză a tuturor meciurilor din prima rundă de la Euro, pe Tackle.ro.

3. Perechea Irina Begu/Nadia Podoroska (România/Argentina) a ratat calificarea în finala probei de dublu din cadrul turneului de la Roland Garros, fiind învinsă în semifinale de perechea favorită 14, Bethanie Mattek-Sands/Iga Swiatek(SUA/Polonia), scor 6-3, 6-4. (News.ro)

4. În prima semifinală masculină de la Roland Garros, grecul Stefanos Tsitsipas, locul 5 ATP, a trecut în cinci seturi de germanul Alexander Zverev, locul 6 WTA. Tsitsipas s-a impus, scor 6-3, 6-3, 4-6, 4-6, 6-3, după trei ore şi 37 de minute. (News.ro)

5. În cea de-a doua semifinală, duelul clasic dintre Rafael Nadal și Novak Djokovic s-a încheiat 3-6, 6-3, 7-6 (4), 6-2 pentru sârb, în 4 ore și 11 minute, într-un meci excepțional, plin de suspans și de imprevizibil. Este abia a treia înfrângere din istorie suferită de Nadal la Paris, acolo unde a câștigat de 13 ori turneul. Două dintre ele au venit în fața lui Djokovic. Djokovic va juca duminică finala Roland Garros 2021 cu Stefanos Tsitsipas. (Treizecizero)

6. Finala feminină de la Roland Garros se va disputa astăzi, de la ora 16.00, între Anastasia Pavlyuchenkova și Barbora Krejcikova, jucătoare aflate la prima lor apariție într-o finală de simplu de Grand Slam. Pavlyuchenkova e prima finalistă din istorie care are nevoie de peste 50 de turnee de Mare Șlem ca să debuteze într-o finală, iar Krejcikova s-a calificat și în finala de dublu feminin.

7. Marius Copil a reușit o surpriză mare în sferturile de finală ale turneului Challenger de la Nottingham, eliminându-l pe Kevin Anderson, fost număr 5 mondial, cu scorul de 7-6(4), 7-6(9). Copil  se va lupta cu Frances Tiafoe pentru calificarea în finală, al doilea lor duel într-un meci oficial. (ProSport)

8. Portarul lui Atletico Madrid, Jan Oblak, a fost desemnat jucătorul sezonului în La Liga, campionatul de fotbal al Spaniei. Câștigător al campionatului, el a încasat doar 25 de goluri în acest sezon și a avut 18 meciuri în care nu a încasat gol, din cele 38 ale sezonului. (Republic World)

9. Ministrul Tineretului şi Sportului, Eduard Novak, a anunţat că în acest weekend va participa la a doua sa competiţie de ciclism din acest an, Turul Colinelor Bacău. Competiţia va avea la start peste 200 de sportivi, inclusiv internaţionali. (News.ro)

10. Cu două victorii din două în 2021, Simone Tempestini ia startul în acest weekend la Raliul Argeșului cu gândul de a-și apăra trofeul la competiția pe care a câștigat-o autoritar în ultimele două ediții. Patru dintre cele 8 probe ale Raliului Argeșului se vor desfășura pe Transfăgărășan sau pe drumul care duce spre cel mai spectaculos drum din România. (Gsp.ro)

Transmisiuni din sport, azi la TV:

-ora 12.00 – ATP Stuttgart, tenis masculin – Look Sport+

-ora 14.00 – WTA Nottingham, tenis feminin – Digi Sport 2

-ora 14.00 – Turul Sloveniei, ciclism – Eurosport 2

-ora 16.00 – Țara Galilor – Elveția, Euro 2020 – ProTV

-ora 16.00 – Roland Garros, finala feminină – Eurosport 1

-ora 16.15 – PSG – Aalborg, Liga Campionilor handbal feminin – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+

-ora 19.00 – Danemarca – Finlanda, Euro 2020 – ProTV

-ora 19.00 – Barcelona – Nantes, Liga Campionilor handbal feminin – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+

-ora 22.00 – Belgia – Rusia, Euro 2020 – ProTV

Farul Constanța joacă manșa decisivă cu Sheriff Tiraspol, din turul I preliminar al Ligii Campionilor – Cronica Sportivă