Montpellier va planta cate 5 copaci pentru fiecare gol inscris in noul campionat I Cronica Sportiva

1. Tratativele dintre Devis Mangia si Gigi Becali au esuat, patronul ros-albastrilor nefiind de acord cu staff-ul de 6 persoane cerut de italian. Becali a fost apoi refuzat si de Catalin Anghel, mana dreapta a lui Hagi la Viitorul. Maine, cu Astra, pe banca va sta Vergil Andronache, fost antrenor de copii si juniori, cu experienta doar la nivel de Liga a 3-a, unde a pregatit Viitorul Domnesti.

2. Borussia Dortmund a câştigat Supercupa Germaniei învingând Bayern Munchen cu 2-0 în faţa a peste 80.000 de spectatori. Au marcat Alcacer ’48 şi Sancho ’69. Borussia a obţinut Supercupa pentru a şasea oară: 1989, 1995, 1996, 2013 şi 2014.

3. Baschetbalistul Deante Strickland (22 ani), component al echipei Portland State, a fost împuşcat vineri după-amiază, în Oregon. Poliţia a arestat-o pe Tamena Strickland, în vârstă de 30 de ani, ea fiind suspectată că a comis atacul. “Inima mea este frântă. Strick era unul dintre cei mai buni. Se dăruia total pe teren şi în afara terenului. A reprezentat cu adevărat valorile noastre. Nu îi voi uita niciodată zâmbetul”, a declarat Valerie Cleary, oficial al Portland State. Strickland a jucat în 65 de meciuri în ultimele două sezoane.

4. Manchester United a învins AC Milan cu 5-4 la loviturile de departajare, la International Champions Cup, dupa 2-2 la finalul timpului regulamentar. La loviturile de departajare, Daniel Maldini, fiul lui Paolo Maldini şi nepotul lui Cesare Maldini, a ratat permiţând astfel englezilor să câştige meciul.

5. Clubul Montpellier a anunţat că pentru fiecare gol pe care îl va înscrie în ediţia 2019/2020 a primei ligi din Franţa va planta cinci copaci. “În fiecare lună, jucătorii vor merge să planteze copacii ‘marcaţi’ luna precedentă”, se arată pe site-ul grupări franceze. Montpellier va disputa primul meci din noul sezon al Ligue 1, sâmbăta viitoare, pe teren propriu, cu Rennes.

6. Sergiu Hanca şi Cornel Râpă au marcat câte un gol în meciul câştigat de Cracovia în deplasare, 3-1, în faţa formaţiei Rakow, în etapa a treia a campionatului Poloniei.

7. Ajax Amsterdam, cu Răzvan Marin titular, a remizat, 2-2, la Vitesse Arnhem, în prima etapă a campionatului Olandei. Răzvan Marin a jucat până în minutul 69, cand era 2-1 pentru gazde.

8. Ianis Hagi si Gent au pierdut cu 3-1 la KV Mechelen, jucatorul nostru intrand pe teren la pauza, cand scorul era 1-1

9. Etapa a 4-a Casa Liga 1
Dinamo – Academica 4-2.
Au marcat: Daniel Popa ’52, ’82, ‘90+3 şi Montini ’56 / Vojtus ’66 şi Ion ’73.

CSM Reşiţa – U Cluj 2-0
Golurile au fost marcate de Ehmann ’34 şi Vasiu ’76, iar Kay (Cluj) a fost eliminat în minutul 40. S-a jucat in fata a 5.000 de spectatori!

3 august
Concordia – Daco Getica 1-0
Turris Turnu Măgurele – Pandurii Tg. Jiu 2-0
ASU Poli Timişoara – CS Mioveni 0-1
Viitorul Pandurii Tg Jiu – Sportul Snagov 2-1
UTA – Dunărea Călăraşi 3-0
Rapid – Farul 0-0, stadion Regie – 6.000 spectatori!

4 august
ora 11:00: Gloria Buzău – Csikszereda
ora 13:30: Metaloglobus – Petrolul

6 august
ora 19:30: FC Argeş – Ripensia Timişoara
* Nu este greseala, sunt doua echipe cu numele Pandurii, fosta Energeticianul si-a schimbat denumirea in Viitorul Pandurii si a fost reprimita in L2 dupa abandonul Luceafarului Oradea.

Azi, de la ora 20:00, Supercupa: CFR – Viitorul (LookSport, TelekomSport, DigiSport) / Cronica Sportiva
Cristiano Ronaldo a semnat cu Al-Nasr pe două sezoane și jumătate – Cronica Sportivă