Napoli a câștigat pentru a treia oară titlul în Italia – Cronica Sportivă

1. Napoli a câştigat pentru a treia oară titlul în Italia, după ce a remizat în deplasare cu Udinese, scor 1-1, în etapa a 33-a a Serie A. În urmă cu peste trei decenii au fost cucerite celelalte trofee, cu Diego Maradona în echipă.

2. Brighton a trecut de Manchester United, pe teren propriu cu 1-0, într-un meci restant din etapa a 28-a din Premier League. Ultimul gol a fost marcat în minutul 90+9.

3. FC Sevilla a învins pe teren propriu, cu scorul de 3-2, echipa Espanyol Barcelona, într-un meci din etapa a 33-a a campionatului Spaniei.

4. CSM Oradea este prima finalistă a Ligii Naţionale de Baschet, după ce a câștigat în deplasare, contra celor de la CSU Sibiu, scor 78-68 (43-34), în cea de-a treia partidă din semifinale.

5. FCU Craiova a anunțat că mijlocaşul ofensiv Moses Abbey, în vârstă de 20 ani, a semnat cu gruparea ”alb-albastră” un contract valabil până la finalul următorului sezon, cu opţiune de prelungire pentru încă trei ani. Tânărul jucător ghanez a evoluat în acest sezon pentru formaţia Ravenna, din al patrulea eşalon al Italiei.

6. Selecţionata România AFAN All Stars a câştigat joi, cu scorul de 3-2, meciul cu o reprezentativă FIFPro Europe. Evenimentul, “Gala Mihai Neşu”, s-a organizat cu ocazia desfăşurării Congresului General FIFPro (Divizia Europa). News.ro

7. Sorana Cîrstea, locul 44 WTA, s-a calificat în sferturile de finală ale turneuluii WTA 125 de la Reus (Spania). Ea a învins-o pe sportiva din Slovacia Anna Karolina Schmiedlova, numărul 96 mondial, scor 7-5, 6-4, într-o oră şi 42 de minute.

8. Dinamo Kiev, antrenată de Mircea Lucescu, a învins în deplasare, cu scorul de 2-1, pe Vorskla Poltava, într-un meci din etapa a 24-a a campionatului Ucrainei.

9. Tenismenul rus Aslan Karatsev, locul 121 ATP, s-a calificat în semifinalele turneului de categorie ATP Masters 1000 de la Madrid. Venit din calificări, el l-a învins în ”sferturi” pe chinezul Zhizhen Zhang, numărul 99 mondial, scor 7-6 (3), 6-4.

10. Muzeul Fotbalului va fi deschis în noaptea de sâmbătă, 13 mai, de ”Noaptea Muzeelor”. Vizitatorii vor descoperi colecţii speciale dedicate marilor jucători, de la Maradona şi Ronaldo, până la Hagi şi Gică Popescu. News.ro

11. Meciul FC Voluntari – CS Mioveni, care va avea loc, vineri, de la ora 17.30, în etapa a VII-a din play-out-ul Superligii, va fi arbitrat de o brigadă condusă de Iuliana Demetrescu. News.ro

12. Leon s-a calificat în finala Ligii Campionilor Concacaf, unde va înfrunta Los Angeles FC, după ce a trecut pe teren propriu, cu scorul de 3-1, în manşa secundă a semifinalei, de o altă echipă mexicană, Tigres.

13. Erling Haaland a devenit cel mai bun marcator din Premier League, în toate formatele, după ce a marcat al 35-lea său gol pentru Manchester City în meciul West Ham, scor 3-0.

14. Atletico Madrid a învins cu scorul de 5-1, echipa Cadiz, în etapa a 33-a din La Liga şi a urcat pe locul doi în clasament, depăşind pe Real Madrid, care a fost învinsă cu 2-0 de Real Sociedad.

Franța a câștigat Campionatul Mondial de Handbal feminin – Cronica Sportivă
Cătălin Chirilă, medaliat cu aur la Cupa Mondială de canoe de la Szeged, în proba de 500 de metri simplu – Cronica Sportivă