Naționala de fotbal a României și-a aflat adversarii din preliminariile EURO 2024 – Cronica Sportivă

1. România a evitat adversarii foarte puternici la tragerea la sorți a preliminariilor Campionatului European 2024 din Germania. ”Tricolorii” vor juca în grupa I, alături de Elveţia, Israel, Kosovo, Belarus şi Andorra.

2. FCSB a câștigat pe terenul celor de la Petrolul Ploiești, cu 2-0, într-un meci al etapei a 13-a din Superligă. Este prima victorie a echipei bucureştene în deplasare din acest sezon. Meciul de pe stadionul Ilie Oană a fost întrerupt în minutul 13, pentru cinci minute, din cauza fumului provocat de petardele aruncate de fani. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

3. CSM Bucureşti a învins în deplasare, formaţia daneză Odense Handbold, scor 31-27 (16-13), în etapa a IV-a a grupei A din Liga Campionilor. Cristina Neagu a marcat 10 goluri.

4. Farul Constanţa câştigat în deplasare, meciul disputat în compania echipei Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 1-0, în etapa a 13-a din Superligă. În minutul 85 arbitrul Andrei Chivulete a anulat cu ajutorul VAR un gol al lui Tudorie, pentru offside. Verificarea reluărilor a durat puţin peste cinci minute, perioadă în care meciul a fost întrerupt. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

5. Campioana en-titre la handbal feminin, Rapid Bucureşti a învins duminică gruparea daneză Team Esbjerg, scor 34-32 (19-14), în grupa B din Liga Campionilor.

6. Manchester United a învins în deplasare, pe Everton, într-un meci al etapei a zecea din Premier League. Golul victoriei a fost înscris de Cristiano Ronaldo, aflat la reuşita cu numărul 700 la echipele de club. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

7. Union Berlin a învins în deplasare, formaţia VfB Stutgart, scor 1-0 şi este lider în Bundesliga.

8. Barbora Krejcikova (26 de ani, locul 14 WTA) a câştigat turneul de la Ostrava după ce a întors incredibil rezultatul meciului cu numărul 1 mondial, Iga Swiatek. News.ro

9. Sabrera română Amalia Covaliu a obţinut duminică medalia de argint la Budapesta, în cadrul concursului feminin individual de sabie din Circuitul European al cadeţilor. News.ro

10. Alexandru Corneschi şi Adela Bălţoi au câştigat, duminică, ediţia 2022 a Maratonului Bucureşti. Ei au devenit şi campionii naţionali la maraton clasic pe acest an. News.ro

11. Novak Djokovic a câştigat turneul ATP 500 de la Astana, după ce l-a învins pe sârbul Stefanos Tsitsipas (6-3, 6-4), într-o oră şi 14 minute.

12. Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Japoniei. În urma acestui succes, olandezul celor de la Red Bull a devenit pentru a doua oară consecutiv campion mondial al Formulei 1. La Suzuka, locul doi a fost ocupat de monegascul Charles Leclerc (Ferrari), dar acesta a fost penalizat cu cinci secunde, astffel că a fost retrogradat pe locul trei, facând rocada cu Sergio Perez (RedBull).

13. Grupele pentru preliminariile Campionatului European din 2024, stabilite duminică, la tragerea la sorţi de la Frankfurt:

• Gupa J; Portugalia, Bosnia-Herţegovina, Islanda, Luxemburg, Slovacia, Liechtenstein

14. Antrenorul Peter Bosz a fost demis de la conducerea tehnică a echipei Olympique Lyon, pe care a preluat-o în 2021. În locul său a fost numit Laurent Blanc. News.ro

15. Fundaşul stânga al echipei Bayern München, canadianul Alphonso Davies, care a fost lovit involuntar la faţă de Jude Bellingham, la Dortmund, a fost internat la spital, fiind suspectat de comoţie cerebrală, a declarat antrenorul Julian Nagelsmann. News.ro

16. Paris Saint-Germain a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul cu Reims, din etapa a zecea a campionatului Franţei.

• 22:00 – LaLiga 2 – Eibar – Mirandes – Primasport 5
Simona Halep – Iga Swiatek, azi, de la ora 12.00, în optimile Roland Garros – Cronica sportivă
Irina Begu s-a calificat în semifinalele turneului de tenis de la Cleveland – Cronica sportivă