Naționala de handbal masculin s-a calificat la Campionatul European, după 28 de ani de pauză – Cronica Sportivă

1. România a pierdut ultimul meci din grupele preliminarii pentru Campionatul European de Handbal 2024, contra Ucrainei, cu 31-26. ”Tricolorii” au terminat pe locul 2 și s-au calificat pentru turneul final, după o pauză de 28 de ani.

2. FCSB a câștigat în deplasare, scor 2-1, cu Universitatea Craiova, într-un meci al etapei a şasea din play-off-ul Superligii. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

3. Juventus Torino a remizat în deplasare, scor 1-1, cu formaţia Bologna, în etapa a 32-a din Serie A.

4. PAOK Salonic, antrenată de Răzvan Lucescu, a învins pe teren propriu, cu scorul de 3-2, echipa Aris, într-un meci din play-off-ul campionatului Greciei.

5. PSV Eindhoven a cucerit Cupa Ţărilor de Jos, după ce a învins cu 3-2, la lovituri de departajare, pe Ajax Amsterdam.

6. CSM Oradea a învins pe teren propriu, formaţia CSU Sibiu, scor 93-67 (48-38), în al doilea meci din semifinalele Ligii Naţionale.

7. Liverpool a învins pe teren propriu, echipa Tottenham Hotspur, scor 4-3, într-un meci al etapei a 34-a din Premier League. ”Cormoranii” au condus cu 3-0 în minutul 15, au fost egalați în minutul 90+3, dar au marcat reușita victoriei un minut mai târziu.

8. PSG a pierdut surprinzător pe teren propriu, scor 1-3, în faţa fornaţiei Lorient, în etapa a 33-a din Ligue 1.

9. Bayern Munchen a învins pe teren propriu, scor 2-0, formaţia Hertha Berlin, în etapa a 30-a din Bundesliga. Bavarezii au revenit pe primul loc al clasamentului.

10. CSM Bucureşti a pierdut în deplasare, cu formaţia daneză Team Esbjerg, scor 32-28 (17-13), în manşa tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor

11. Sergio Perez (Red Bull Racing) a triumfat în Marele Premiu al Azerbaidjanului, a patra etapă a Campionatului Mondial de Formula 1. Pe locul doi s-a clasat Max Verstappen (Red Bull Racing), iar pe trei a terminat Charles Leclerc (Ferrari).

12. Manchester City a învins în deplasare, scor 2-1, pe Fulham, în etapa a 34-a din Premier League. Manchester United s-a impus cu scorul de 1-0 în faţa lui Aston Villa, pe teren propriu.

13. Napoli a încheiat la egalitate pe teren propriu, scor 1-1, cu Salernitana, în etapa a 32-a din Serie A și mai are de așteptat cel puțin o rundă pentru a câștiga matematic titlul.

14. Rapid Bucureşti a fost învinsă pe teren propriu, de deţinătoarea Ligii Campionilor, Vipers Kristiansand, scor 31-25 (18-12), în manşa tur din sferturile de finală.

15. Echipa de volei masculin Steaua Bucureşti a pierdut duminică, pe teren propriu, scor 0-3, cu campioana Arcada Galaţi, în primul meci din  finala Diviziei A. News.ro

16. Perechea Monica Niculescu/Makoto Ninomiya (România/Japonia) s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului Mutua Madrid Open, fază în care va întâlni echipa Marta Kostiuk/Gabriela Ruse (Ucraina/România).

17. Pilotul italian Francesco Bagnaia a câştigat Marele Premiu al Spaniei, de la Jerez, impunându-se în faţa sud-africanului Brad Binder.

18. Chinezul Ding Liren a devenit noul campion mondial la şah, el câştigând, duminică, la Astana, confruntarea cu rusul Ian Nepomniachtchi. News.ro

19. Inter Milano a câștigat cu scorul de 3-1, contra celor de la Lazio Roma, în etapa a 32-a a campionatului Italiei.

20. La 15 ani și 290 de zile, Lamine Yamal a devenit cel mai tânăr jucător din istoria echipei FC Barcelona, care a intrat evoluat în LaLiga, în victoria cu Betis Sevilla, scor 4-0. News.ro

21. Arbitrul Marcel Bîrsan va conduce la centru meciul Rapid – CFR Cluj, care va avea loc luni, de la 20.30, în etapa a VI-a din play-off-ul Superligii.

• 22:00 – Premier League – Leicester -Everton – Digi Sport 2, Prima Sport 2, Orange Sport 2
Jaqueline Cristian s-a calificat în semifinala turneului de tenis de la Astana – Cronica sportivă