Naționala de volei masculin a învins campioană olimpică la Campionatul European și s-a calificat în ”optimi” – Cronica Sportivă

1. Sepsi OSK a câștigat pe teren propriu, scor 1-0, cu UTA Arad, în etapa a opta din Superligă. Aganovic a marcat în minutul 90+3 unicul gol al partidei. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

2. FC Botoşani a încheiat la egalitate pe teren propriu, scor 2-2, cu FC Hermannstadt, într-un meci din etapa a opta a Superligii. Ambele echipe au avut câte un jucător eliminat. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

3. Poli Iaşi a învins în deplasare, cu scorul de 2-0, echipa Universitatea Cluj, în etapa a opta a Superligii. Meciul a început duminică, dar a fost întrerupt în minutul 54, din cauza ploii torenţiale. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

4. Naţionala de volei masculin a României a obţinut o victorie istorică cu campioana olimpică Franţa, scor 3-1, în ultimul meci din grupa D a Campionatului European. ”Tricolorii” obţin astfel calificarea în optimile de finală.

5. Sorana Cîrstea, locul 30 WTA, va evolua în noaptea de marţi spre miercuri (02:00 ora României), pentru un loc în semifinale la US Open, împotriva favoritei 10, cehoaica Karolina Muchova.

6. Jaqueline Cristian, locul 99 mondial şi cap de serie numărul 2, s-a calificat în optimile turneului de la Bari, cu premii de 100.000 de dolari. Ea a trecut în runda inaugurală de italianca Angelica Moratelli, locul 513 mondial, venită din calificări, scor 7-5, 6-4, după o oră şi 43 de minute de joc.

7. Portarul lui Manchester United, camerunezul Andre Onana a confirmat că va reveni să joace pentru selecţionata ţării sale, deşi în 2022 îşi anunţase retragerea. News.ro

8. Vlad Stancu s-a clasat pe locul 8 în finala de la 400 de metri liber, la Campionatul Mondial de înot pentru juniori din Netanya.

9. Sârbul Boris Simanic nu va mai putea juca la Campionatul Mondial de Baschet, după ce a pierdut un rinichi în urma unei lovituri primite într-unul din meciurile disputate. News.ro

10. Atacantul ivorian de origine franceză Nicolas Pépé va juca în sezonul viitor pentru gruparea turcă Besiktas.

11. La 18 ani de la ultimul său meci pentru FC Sevilla, Sergio Ramos se va întoarce la formația andaluză.

• Lyon – PSG 1-4

17. FCU Craiova a anunţat oficial împrumutul fundaşului central Gabriel Buta, în vârstă de 21 de ani, de la Farul Constanţa.

18. Francesco Bagnaia, liderul campionatului de MotoGP, nu a suferit nicio fractură în urma accidentului de la Marele Premiu de la Barcelona. News.ro

19. Novak Djokovic, locul 2 mondial, s-a calificat în ”sferturi” la US Open, ultimul grand slam al anului. El a avut nevoie de două ore şi 27 de minute pentru a trece de croatul Borna Gojo, locul 105 mondial, scor 6-2, 7-5, 6-4.

20. FC Barcelona a trecut în deplasare, cu scorul de 2-1, de Osasuna Pamplona, în etapa a patra a campionatului Spaniei.

21. Jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek, locul 1 mondial şi deţinătoarea titlului, a fost învinsă de letona Jelena Ostapenko, în ”optimi” la US Open, cu  3-6, 6-3, 6-1.

22. PSG a învins clar în deplasare, formaţia Olympique Lyon, scor 4-1, într-un meci din etapa a patra a campionatului francez.