Naționala feminină de handbal joacă astăzi cu Macedonia de Nord, pentru calificarea la CM 2021 – Cronica sportivă

1. Ieri a început play-out-ul Ligii 1 Casa Pariurilor, cu primele două meciuri, respectiv:

-UTA Arad s-a impus cu 1-0 în fața Viitorului Constanța, a patra înfrângere la rând pentru Viitorul. Singurul gol a fost marcat de Ioan Hora în minutul 63 (Video);

-Astra Giurgiu – Dinamo București s-a terminat egal, fără goluri, scor 0-0; este primul punct al lui Dinamo, după 4 înfrângeri consecutive (Video). 

În clasament, ultimele patru clasate din play-out sunt: 13. Viitorul – 16 puncte; 14. Dinamo – 15 puncte; 15. Poli Iași – 13 puncte; 16. Hermannstadt – 13 puncte.

Astăzi se joacă încă două meciuri din play-out, respectiv Chindia Târgoviște – FC Hermannstadt (de la ora 15.00) și Gaz Metan Mediaș – FC Voluntari (de la ora 17.30).

2. Astăzi, începe prima etapă a play-off-ului Ligii 1 Casa Pariurilor, cu meciul Univ. Craiova – Sepsi Sf. Gheorghe, care va începe la ora 20.30. Clasamentul, după sezonul regulat, este: 1. FCSB – 33 de puncte; 2. CFR Cluj – 32 de puncte; 3. Univ. Craiova – 29 de puncte; 4. Sepsi Sf. Gheorghe – 23 de puncte; 5. Academica Clinceni – 22 de puncte; 6. FC Botoșani – 21 de puncte. 

3. Liga Profesionistă de Fotbal a anunțat echipa ideală a sezonului regulat din Liga 1 Casa Pariurilor. Din aceasta, fac parte cinci jucători de la FCSB și doi de la CFR, iar surpriza este Cephas Malele, atacantul elvețian al lui FC Argeș. (Gsp.ro

4. Astăzi, în play-out-ul Ligii 2 Casa Pariurilor, se dispută nu mai puțin de cinci meciuri, respectiv: Aerostar Bacău – Viitorul Pandurii Tg. Jiu, CSM Reșita – Concordia Chiajna, Farul Constanța – Comuna Recea, Metaloglobus – CSM Slatina (toate de la ora 11.00) și Petrolul Ploiești – Gloria Buzău (de la ora 12.30).

5. Naționala feminină de handbal joacă astăzi primul meci pentru calificarea la Campionatul Mondial din Spania (2-19 decembrie 2021). Echipa antrenată de Adi Vasile trebuie să învingă Macedonia de Nord în meciurile de baraj, meciul tur jucându-se azi, în sala Dinamo din București, de la ora 18.00 (în direct la TVR 1), iar returul în deplasare, pe 21 aprilie, la Skopje. (Lead.ro)

6. România este condusă de Italia cu 2-0, după prima zi a confruntării dintre România și Italia, de la Cluj, în barajul pentru menținerea în Grupa Mondială a BJK Cup. În primul meci, Irina Bara a fost învinsă, 6-1, 6-4, de Elisabeta Cocciaretto. În cel de-al doilea, unul dramatic, Mihaela Buzărnescu a pierdut în tiebreak-ul decisivului, 2-6, 6-2, 7-6 (5), meciul cu Martina Trevisan. Mihaela a avut două mingi de meci pe propriul serviciu, la 5-4 în setul decisiv. (Treizecizero)

7. Turneul de tenis feminin organizat la București în perioada 2014 – 2019 se va muta la Budapesta începând din acest an, schimbarea fiind confirmată oficial vineri de Asociația Tenisului Feminin (WTA). Simona Halep a câștigat de două ori competiția de la București.  (ProSport)

8. Patru jucătoare din România au fost direct acceptate pe tabloul principal al turneului de la Roland Garros, al doilea Mare Șlem al anului: Simona Halep, locul 3 WTA, Patricia Ţig, locul 63 WTA, Sorana Cîrstea, locul 67 WTA, şi Irina Begu, locul 74 WTA. De asemenea, Ana Bogdan, locul 102 WTA, este prima rezervă, iar Mihaela Buzărnescu, locul 137 WTA, este a cincea. (News.ro)

9. Jasper Philipsen (Alpecin-Fenix) a câștigat la sprint etapa a 6-a din Turul Turciei, în fața lui Andrei Greipel și a lui Kristoffer Halvorsen (Uno-X). În clasamentul general, conduce Jose Manuel Diaz (Delko), urmat la 4 secunde de Jay Vine (Alpecin-Fenix) și la 6 secunde de Eduardo Sepulveda (Androni Giocattoli). (Pro Cycling)

10. Rafael Nadal, numărul 3 mondial, a fost eliminat surprinzător, în sferturi, la turneul de la Monte Carlo, de către rusul Andrey Rublev, locul 8 mondial, scor 6-2, 4-6, 6-2. Astfel, semifinalele de la Monte Carlo, care se vor disputa astăzi, sunt Daniel Evans – Stefanos Tsitsipas și Andrei Rublev – Casper Ruud. (News.ro)

Transmisiuni din sport, azi la TV:

-ora 12.30 – Petrolul – Gloria Buzău, Liga 2 Casa Pariurilor – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport

-ora 13.45 – Angers – Rennes, Ligue 1 – Digi Sport 3, Telekom Sport 3, Look Sport 2

-ora 14.00 – România – Italia, tenis feminin – Digi Sport 2, Look Sport+

-ora 14.30 – ATP Monte Carlo, tenis masculin – Eurosport 2

-ora 14.30 – Newcastle – West Ham, Premier League – Eurosport 1

-ora 15.00 – Chindia – Hermannstadt, Liga 1 Casa Pariurilor – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport

-ora 16.00 – Marele Premiu al regiunii Emilia-Romagna, Formula 1 calificări – Digi Sport 4, Look Sport 3

-ora 16.30 – Wolfsburg – Bayern Munchen, Bundesliga – Digi Sport 3, Telekom Sport 2, Look Sport 2

-ora 16.30 – Borussia Mönchengladbach – Eintracht Frankfurt, Bundesliga – Telekom Sport 4

-ora 17.30 – Gaz Metan – Voluntari, Liga 1 Casa Pariurilor – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport

-ora 18.00 – România – Macedonia de Nord, calificări CM 2021 handbal feminin – TVR 1

-ora 18.00 – Marseille – Lorient, Ligue 1 – Digi Sport 4, Telekom Sport 4, Look Sport 3

-ora 19.00 – Sassuolo – Fiorentina, Seria A – Digi Sport 3, Telekom Sport 3, Look Sport 2

-ora 19.30 – Leverkusen – FC Koln, Bundesliga – Digi Sport 2, Telekom Sport 2, Look Sport

-ora 19.30 – Chelsea – Manchester City, Cupa Angliei – Eurosport 1

-ora 20.30 – U Craiova – Sepsi, Liga 1 Casa Pariurilor – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+

-ora 21.45 – Cagliari – Parma, Seria A – Digi Sport 2, Telekom Sport 2, Look Sport

-ora 21.45 – Antwerp – Genk, Campionatul Belgiei – Look Sport 3

-ora 22.15 – Wolverhampton Wanderers – Sheffield United, Premier League – Eurosport 1

-ora 22.30 – Athletic Bilbao – Barcelona, finala Cupei Spaniei – Telekom Sport 3

-ora 22.30 – Rio Ave – Braga, Campionatul Portugaliei – Look Sport 2

Ți-ar mai putea plăcea
Clip superb facut de Rapid pentru promovarea abonamentelor I Cronica Sportiva
Azi, de la ora 19:00, Romania – Germania in direct pe TVR1, semifinala CE U21 – Cronica Sportiva

Comentează

Comentariul tău *

Numele tău *
Site-ul tău