Neagu & Co joaca azi de la 11:00 contra Senegal la CM, dupa 16-31 cu Spania I Cronica Sportiva

ora 22:00 Monaco – PSG (Ligue 1) / DIGI 2, TELEKOM 2, LOOK SPORT

2. Aseara, la Romexpo in Bucuresti, s-a tras la sorti programul Euro 2020. La ceremonie au fost prezenti si cei 11 ambasadori UEFA, printre care Iker Casillas (Spania), Marcel Desailly (Franţa), Karel Poborsky (Cehia), Ruud Gullit (Olanda) si Francesco Totti (Italia). România a fost repartizată în Grupa F, dar, dacă se va califica la turneul final din vara viitoare, va fi transferată în Grupa C, alături de Ucraina, Olanda și Austria În cazul în care se va califica Islanda, nordicii vor rămâne în Grupa F. Primul meci al României la EURO 2020 ar fi cu Austria (București), al doilea cu Ucraina (București) și al treilea cu Olanda (Amsterdam)

3. Partida FC Voluntari – FCSB, care nu s-a putut disputa aseara din cauza ploii, va fi reprogramata cel mai probabil în prima parte a lunii decembrie sau anul viitor, în februarie. O variantă ar fi miercuri, 18 decembrie, înainte de ora 21:00 la care se disputa El Clasico, Barcelona – Real Madrid.

4. Azi, de la ora 11:00, Romania intalneste Senegal in a doua partida de la CM de handbal feminin din Japonia. Ieri, fetele noastre au fost batute la scor de Spania, 16-31, iar Senegalul a fost invinsa de Muntenegru 25-29.

5. Presedintele FRF Razvan Burleanu a anuntat ieri un meci amical important pentru Romania in luna iunie. Se pare ca este vorba de o partida in deplasare contra Angliei.

6. Reading a învins ieri cu 3-1 la Wigan, într-un meci în care George Puşcaş a înscris toate cele trei goluri ale oaspeţilor, într-un interval de cinci minute: 79 (penalty), 80 şi 84.

7. Steaua București și-a trecut în cont Cupa României la rugby, după o finală intensă cu Timișoara Saracens. In ultimul minut scorul era egal, 19-19, insă Florin Vlaicu, omul meciului, a transformat o lovitură de pedeapsă și a dus scorul la 22 – 19 pentru steliști.

8. Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) va porni de pe prima poziţie a grilei în Marele Premiu din Abu Dhabi, ultima etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, fiind al cincilea pole position din acest sezon. Pe circuitul Yas Marina, au încheiat calificările pe poziţiile a doua şi a treia Valtteri Bottas (Finlanda/Mercedes) şi Max Verstappen (Olanda/Red Bull).

9. Antrenorul scotienilor de la Celtic, Neil Lennon, a dezvaluit ca va aborda meciul de la Cluj cu o formatie in care isi vor face loc mai multe rezerve: „Va fi o echipa schimbata pentru ca avem un program foarte incarcat. Cred ca unii jucatori vor sa joace si merita sa joace, iar altii au mare nevoie de pauza”. Partida va avea loc pe 12 decembrie, ardelenii au nevoie de un singur punct pentru a merge in saisprezecimi, iar scotienii sunt deja calificati.

20:30 FC Botoşani – Viitorul

In Liga 2, intr-un meci cu care eram obisnuiti in prima divizie, Farul – Rapid 3-1. U Cluj a remizat, 1-1, cu CSM Resita antrenata de Dorinel Munteanu, iar Petrolul va juca marti cu Metaloglobus.

Argentina și Olanda sunt primele echipe care s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din Qatar – Cronica Sportivă
CFR Cluj a pierdut dramatic cu Young Boys Berna în Europa League, scor 1-2 – Cronica sportivă