Neymar, ce revenire / Derby U Craiova – FCSb cu casa inchisa (21:00) I Cronica Sportiva

1. Azi la TV:

11:30: UTA Arad – CS Mioveni (Liga 2) – Telekom Sport 1, DigiSport 1, LookSport

13:00: Eibar – Espanyol (La Liga) – Telekom Sport 2, DigiSport 2
13:30: Genoa – Atalanta (Serie A) – Telekom Sport 1, DigiSport 1, LookPlus

14:00: Montpellier – HC Vardar (handbal masc., EHF Champions League) – DigiSport 4

17:00: Celta Vigo – Granada (La Liga) – Telekom Sport 2, DigiSport 2

18:00: Poli Iaşi – Hermannstadt (Liga 1) – Telekom Sport 1, DigiSport 1, LookPlus
18:00: Handbal M: Veszprem – HC Motor Zaporozhye (EHF Champions League) – DigiSport 3
18:00: Saint-Etienne – Toulouse (Ligue 1) – DigiSport 4
18:30: Watfrod – Arsenal (Premier L) – Eurosport

19:00: AS Roma – Sassuolo (Serie A) – Telekom Sport 2, DigiSport 2
19:00: Paderborn – Schalke (Bundesliga) – Telekom Sport 3
19:30: Valladolid – Osasuna – DigiSport 3

20:00: THW Kiel – Kielce (Champions League handbal masculin) – Telekom Sport 4, DigiSport 4

21:00: U Craiova – FCSB (Liga 1) – Telekom Sport 1, DigiSport 1, LookPlus
21:45: Hellas Verona – AC Milan (Serie A) – Telekom Sport 2, DigiSport 2

22:00: Betis Sevilla – Getafe (La Liga) – Telekom Sport 3, DigiSport 3
22:00: Monaco – Marseille (Ligue 1) – DigiSport 4, LookSport

23:00: WWE SmackDown – Telekom Sport 4

2. Azi, de la ora 21:00, derby in Casa Liga 1, U Craiova – FCSB. Echipele probabile:

Craiova (4-3-3): Pigliacelli – Mățel, Bălașa, Acka, Vătăjelu – Ivanov, Mateiu, Cicâldău – Mihăilă, Markovic, A. Ivan
Manager: Victor Pițurcă

FCSB (4-3-3): Bălgrădean – Crețu, Cristea, Planic, Panțîru – Oaidă, Pintilii, Tănase – Ad.Popa, Hora, Fl. Coman
Antrenor: Bogdan Vintilă

La centru o brigadă condusă de Istvan Kovacs, care va fi ajutat la cele două linii de Vasile Marinescu și Ovidiu Artene. Rezervă de arbitru va fi Florin Mazilu.

3. Trei despre derby-ul U Craiova – FCSB:
– s-au vandut toate biletele: 31.000
– este meciul care marcheaza revenirea lui Piturca pe banca unei echipe de Liga 1
– Craiova este pe locul 3 cu 16 puncte (la 4 distanta de liderul CFR), iar FCSB pe 11, cu 7 puncte

4. Surpriza-n Premier League! Manchester City a fost învinsă în deplasare, cu 3-2, de Norwich City, care a revenit în primul eşalon promovând la sfârşitul sezonului trecut. Chelsea, 5-2 cu Wolverhampton, a realizat o performanta istorica in acest start de sezon: cele 11 goluri au fost marcate doar de jucatori U21 (Abraham 7, Mount 3 si Tomori)

5. Gaziantep Gazişehir, formația antrenată de Marius Șumudică, a învins Beșiktaș cu 3-2, într-un meci cu nebun. Alin Toșca și Junior Morais au fost integraliști în trupa antrenorului român, care a condus cu 3-0, dar a incasat doua goluri intr-un minut (83). Gaziantep a făcut față presiunii și în cele zece minute de prelungire și a urcat pe locul 6 în clasamentul Superligii din Turcia, peste forțele Galatasaray și Beșiktaș. Lider e Alanyaspor, cu 9 puncte, urmată de cinci formații cu cate șapte puncte, printre care și Gaziantep.

6. Barcelona a învins-o pe Valencia, scor 5-2, în derby-ul etapei #4 din La Liga. In minutul 3, Fati deschidea scorul la prima sa partidă ca titular în tricoul blaugrana. Mai mult, puștiul de 16 ani a oferit 4 minute mai târziu o pasă decisivă olandezului De Jong, care a șutat imparabil în minutul 7 pentru prima sa reușită la campioana Spaniei. Golurile au fost marcate de: A. Fati (‘3), De Jong (‘7), Pique (’52), Suarez (’61, ‘ 82) / Gameiro (’27), Gomez (’90+2)

7. Huiduit de fanii PSG-ului, Neymar a adus victoria echipei sale (1-0 cu Strasbourg) in minutul 90+3, cu o bijuterie de gol: https://www.youtube.com/watch?v=LaX8B8_VVb8

8. Autorităţiel locale din oraşul Mississauga vor organiza, duminică, o paradă pentru Bianca Andreescu, prima jucătoare de tenis din Canada câştigătoare a unui turneu de grand slam la simplu, informează paginiromanesti.ca.
Parada „She The North” va avea loc în Mississauga Celebration Square şi va începe la ora locală 16.30 (23.30, ora României). Primarul oraşului, Bonnie Crombie, îi va oferi sportivei cu origini româneşti cheile oraşului şi va prezenta publicului indicatorul stradal „Andreescu Way”, o stradă din oraş urmând să poarte numele acesta. Andreescu s-a născut în Mississauga, a locuit, a studiat şi şi-a început cariera sportivă în acest oraş, la Mississauga’s Ontario Racquet Club.

9. Ai nostri p-afara:
– Mitriţă a marcat un nou gol pentru New York City FC, 2-1 acasa cu San Jose Earthquakes, în MLS.
– În Grecia, Panetolikos, cu Vlad Morar pe teren din minutul 60, a fost învinsă în deplasare de OFI Creta, scor 3-1. Morar a marcat golul oaspeţilor (69)
– Claudiu Keşeru a înscris pentru Ludogoret, 2-0 cu Etar. Dragos Grigore a fost integralist
– Remiză pentru Răzvan Lucescu: Al Hilal – Al Feiha, scor 1-1. Oaspeţii au egalat în minutul 90+4
– Ianis Hagi a jucat din minutul 81 pentru Genk, 1-2 la Charleroy
– Florin Andone a urmarit din tribuna partida Galatasaray – Kasimpaşa 1-0, gol marcat de Falcao
– Tatarusanu, rezerva la Lyon (2-2 la Amines), Maxim rezerva la Mainz (2-1 cu Herta), Baluta rezerva la Brighton (1-1 cu Burnley)

10. Echipa de baschet masculin U Banca Transilvania Cluj a fost învinsă ieri la turneul pe care îl organizează, de Fenerbahce, scor 67-66. Meciul din cadrul ”League of the 4”, în cadrul Sports Festival, de la BT Arena, a reprezentat şi retragerea oficială a căpitanului U BT Cluj, sârbul Aleksandar Rasic. In celalalt meci, Mornar Bar – Partizan Belgrad, scor 60-77 (30-41). Finalele sunt azi începând cu ora 18.00 si se vad pe LookSport.

Pe scurt:

CSM Oradea – Lokomotiv Tbilisi, scor 25-6, în turul doi al Ligii Campionilor la polo
Team Strasbourg – Steaua Bucureşti, scor 9-7, în turul doi al Ligii Campionilor la polo
România, locul 6 la CM under 18 de volei feminin, la 26 de ani de la ultima participare la acest nivel
Finala CM de baschet masculin din China se joaca azi intre Argentina si Spania: https://www.fiba.basketball/basketballworldcup/2019/game/1509/Argentina-Spain

Petrolul Ploieşti – Sportul Snagov 18:00

România joacă azi, cu Elveția, ultimul meci din preliminariile EURO 2024 – Cronica Sportivă
Simona Halep nu va putea fi prezentă alături de echipa României la viitoarea confruntare din Billie Jean King Cup – Cronica Sportivă