Nicolae Dică este noul antrenor principal la FCSB – Cronica Sportivă

1. Nicolae Dică este noul antrenor al celor de la FCSB, el fiind instalat în locul lui Toni Petrea, care și-a dat demisia luni, după eșecul cu Rapid din Superliga. ”Dicanio” este ultimul antrenor care a calificat-o pe FCSB într-o primăvară europeană, în Europa League, în sezonul 2017-2018.

2. Sportivii români au obţinut două medalii, marţi, la Festivalul Olimpic al Tineretului European, competiţie care se desfăşoară în Slovacia, la Banska Bystrica. Potrivit COSR, Aissia Prisecariu a obţinut argintul la nataţie, în proba de 200 m spate. Prima medalie, un bronz, a fost câştigată de Ana Maria Vişan la aruncarea discului.

3. Atacantul brazilian Rivaldinho a revenit în Superliga și a semnat cu Universitatea Craiova. În vârstă de 27 de ani, fiul legendarului Rivaldo a îmbrăcat ultima dată tricoul formaţiei KS Cracovia, grupare la care a reuşit să câştige Cupa şi Supercupa Poloniei. Brazilianul are trofee câştigate şi în România: Cupa Ligii cu Dinamo Bucureşti şi Cupa României cu FC Viitorul.

4. Fotbalistul argentinian Jose Luis Palomino, legitimat la Atalanta, a fost depistat pozitiv, marţi, cu o substanţă interzisă. Jucătorul a fost suspendat provizoriu de tribunalul antidoping din Italia. El a fost găsit dopat cu un metabolit de clostebol. News.ro

5. Perechea Monica Niculescu/Viktoria Kuzmova (România/Slovacia) s-a calificat, marţi, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de categorie WTA 250 de la Praga. News.ro

6. Paris Saint-Germain a anunţat că a obţinut serviciile fotbalistului Nordi Mukiele, acesta semnând un contract valabil cinci sezoane, până în 30 iunie 2027. El a jucat ultima dată la RB Leipzig.

7. Alison Brittain a fost aleasă în unanimitate în funcţia de preşedinte al Premier League, ea devenind astfel prima femeie care ocupă acest post, informează Reuters.

8. Bayern Munchen a anunţat, marţi, că l-a achiziţionat de la Rennes pe internaţionalul francez under 18 Mathys Tel, în vârstă de 17 ani. News.ro.

9. Ana Bogdan, locul 110 WTA, s-a calificat în optimile de finală ale turneului de categorie WTA 250 de la Varşovia. Ea a învins-o în primul tur pe favorita 7, spaniola Nuria Parrizas Diaz (54 WTA), scor 6-4, 7-6 (3).

10. Slovenul Tadej Pogacar (UAE Team Emirates), care a încheiat pe locul doi Turul Franţei, nu va participa la Vuelta, competiţie care va avea loc în perioada 19 august – 11 septembrie, informează L’Equipe.

11. Sorana Cîrstea a fost eliminată în primul tur la turneul de la Praga. Românca a fost învinsă de Oksana Selekhmeteva, numărul 177 mondial, scor 7-5, 6-4.

12. Liga Profesionistă de Fotbal (LPF) a anunţat, marţi, programul etapei a patra a Superligii. Acesta poate fi consultat aici. Capul de afiș este derby-ul Craiovei, dintre Universitatea și FCU.

13. Fotbalistul francez Yacouba Sylla, în vârstă de 31 de ani, a semnat un contract cu FC Botoşani, a anunţat clubul din Superliga. Mijlocaşul a mai jucat, între altele, la Bastia (Franţa), Mouloudia (Maroc), CFR Cluj (perioada iulie 2019 – octombrie 2020), Strømsgodset (Danemarca), KV Mechelen (Belgia).

14. Campionul mondial Magnus Carlsen a câştigat etapa de Rapid & Blitz Croatia 2022. Cel mai bun şahist al momentului şi-a adjudecat primul loc, după o serie de 5 victorii consecutive în ziua a IV-a din competiţie. News.ro

15. Juventus Torino a anunţat că fotbalistul Paul Pogba a suferit o leziune la menisc, la genunchiul drept. El are probleme la meniscul lateral, descoperită în urma examenului radiologic făcut după ce fotbalistul s-a plâns de dureri la genunchi. Francezul va fi supus unor investigaţii suplimentare.

16. Jucătorii români Alexandru Mitriţă şi Silviu Lung Jr. au semnat contracte cu gruparea saudită Al Raed, pregătită de Marius Şumudică.

17. Programul transmisiunilor zilei de miercuri:

• ora 12:00 Tenis feminin WTA Praga turul 2: Digi Sport 2
  • ora 12:00 Tenis feminin WTA Varșovia turul 2: Digi Sport 4
  • ora 12:00 Tenis masculin ATP Kitzbuhel turul 2: Prima Sport 1
  • ora 18:00 Tenis masculin ATP Atlanta turul 2: Prima Sport 1
Ți-ar mai putea plăcea
Revista ”Swimming World Magazine” l-a ales pe David Popovici drept ”Newcomer of the Year” – Cronica Sportivă
Armenia a învins ieri România cu 3-2, în preliminariile CM 2022 – Cronica sportivă