Novak Djokovici nu a primit permisiunea de intra pe teritoriul Australiei şi viza sa a fost anulată – Cronica Sportivă

1. Novak Djokovici nu a primit permisiunea de intra pe teritoriul Australiei şi viza sa a fost anulată. El poate face apel la această decizie, dar cel mai probabil nu va evolua la Australian Open. News.ro

2. Simona Halep, locul 20 WTA şi cap de serie numărul 2, a învins-o, miercuri, cu scorul de 6-4, 6-2, pe australianca Destanee Aiava, locul 316 WTA, calificându-se în optimile de finală ale Melbourne Summer Set 2, o competiţie de categorie WTA 250. Pentru Halep urmează duelul cu Elena-Gabriela Ruse, programat, joi de la ora 03.30. News.ro Fostul lider WTA a declarat, după meciul cu Aiava, că se smite sănătoasă şi pregătită pentru noul sezon.News.ro

3. Directorul tehnic al FRF, Mihai Stoichiţă, a declarat că în zilele următoare vor avea loc discuţii decisive cu antrenorul Ladislau Boloni despre preluarea primei reprezentative.News.ro

4. Administratorul special al FC Dinamo, Iuliu Mureşan, a anunţat rezilierea contractelor jucătorilor Petar Gluhakovici, Tomas Vestenicky, Mihai Neicuţescu şi pe cel al preparatorului fizic Ionuţ Antoce. News.ro

5. Perechea Irina Begu/Nina Stojanovici (România/Serbia), cap de serie numărul 3, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 250 Melbourne Summer Set 2.Begu şi Stojanovici au învins, miercuri, în runda inaugurală, cu scorul de 7-6 (4), 6-4, cuplul Beatriz Haddad Maia/Nuria Parrizas-Diaz (Brazilia/Spania). News.ro

6. Jucătorul Michael Omoh (Academica Clinceni) va evolua din această iarnă la clubul Farul Constanţa, el semnând un contract pe o perioadă de un an şi jumătate. News.ro

7. Antrenorul CFR Cluj, Dan Petrescu, a declarat, miercuri, într-o conferinţă de presă, că argentinianul Juan Culio nu va mai reveni la echipă, iar atacantul Denis Alibec nu va merge în cantonamentul din Spania. News.ro

8. Olga Orban-Szabo, prima medaliată olimpică şi prima campioană mondială a scrimei româneşti, a încetat din viaţă la 83 de ani. News.ro

9. Mircea Stoenescu, fost jucător şi conducător al clubului Dinamo Bucureşti, a decedat, miercuri, la vârsta de 78 de ani. News.ro

10. Hotărârea de Guvern privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Sportului a fost adoptată miercuri, iar ministrul Eduard Novak a afirmat că acum instituţia are „certificat de naştere”. News.ro

11. Jucătoarea de tenis Arina Sabalenka din Belarus, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, a fost învinsă, miercuri, cu scorul de 7-6 (6), 6-1, de slovena Kaja Juvan, locul 100 WTA, în optimile de finală ale turneului de categorie WTA 500 de la Adelaide, în care a fost direct acceptată. Într-un alt meci de la această competiţie, Maria Sakkari din Grecia, locul 6 WTA şi cap de serie numărul 3, a fost întrecută, cu scorul, de 7-6 (5), 2-6, 6-4, de americanca Shelby Rogers, locul 40 WTA. News.ro

12. Australianca Ashleigh Barty, locul I WTA, s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 500 de la Adelaide. Barty, care a fost acceptată direct în optimi, a învins-o, cu scorul de 4-6, 7-5, 6-1, pe americanca Cori Gauff, locul 22 WTA, după un meci care a durat două ore şi 13 minute. News.ro

13. Formaţia Chelsea a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, echipa Tottenham, în prima manşă a semifinalelor Cupei Ligii Angliei. Kante şi Thiago Silva, testaţi pozitiv cu Covid-19, nu au jucat, anunţul absenţei lor fiind făcut cu doar câteva minute înainte de meci de către antrenorul Thomas Tuchel. News.ro

14. Formaţia FC Barcelona s-a calificat în optimile Cupei Spaniei, după ce a învins, miercuri, în deplasare, cu scorul de 2-1, echipa de ligă a treia Linares. Barca a fost condusă cu 1-0 la pauză. News.ro Şi Valencia s-a calificat în optimile Cupei Spaniei, după ce a învins, miercuri, în deplasare, cu scorul de 2-1, echipa de ligă secundă Cartagena. Oaspeţii au marcat golul victoriei în minutul 90+2. News.ro

15. Atacantul argentinian al echipei PSG, Lionel Messi, testat pozitiv cu virsul Sars-CoV-2, s-a vindecat de Covid-19 şi a ajuns la Paris. News.ro

16. Clubul Liverpool a anunţat că meciul cu Arsenal, programat, joi, în turul semifinalelor Cupei Ligii Angliei, a fost amânat, ca urmare a numărului mare de cazuri de Covid-19 de la „cormorani”. News.ro

17. Potrivit Gazzetta dello Sport, 87 de jucători şi membri ai stafurilor echipelor din Serie A au fost testaţi pozitiv la revenirea din pauza de iarnă. News.ro

18. Decimată de Covid-19, gruparea Bayern Munchen doreşte amânarea meciului cu Borussia Monchengladbach, de vineri, din etapa a XVIII-a a campionatului Germaniei. News.ro

19 Programul transmisiunilor sportive de joi:

*Bologna – Inter Milano, Serie A (Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+) – 13.30;

Lazio – Empoli, Serie A (Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+) – 15.30;

*Atalanta – Torino, Serie A (Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+) – 17.30;

AC Milan – AS Roma, Serie A (Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+) – 19.30;

Juventus – Napoli, Serie A (Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+) – 21.45;

Sampdoria – Cagliari, Serie A (Digi Sport 2, Telekom Sport 2, Look Sport) – 13.30;

Spezia – Verona, Serie A (Digi Sport 2, Telekom Sport 2, Look Sport) – 15.30

Sassuolo – Genoa, Serie A (Digi Sport 2, Telekom Sport 2, Look Sport) – 17.30;

*Salernitana – Venezia, Serie A (Digi Sport 2, Telekom Sport 2, Look Sport) – 19.30;

*Fiorentina – Udinese, Serie A (Digi Sport 2, Telekom Sport 2, Look Sport) – 21.45;

Rayo Majadahonda – Atletico Madrid, Cupa Spaniei (Telekom Sport 3, Look Sport 3) – 22.30;