O victorie, un egal și două înfrângeri pentru echipele românești în prima manșă a turului 3 Conference League – Cronica Sportivă

1. Campioana României, CFR Cluj a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul susţinut în Turcia, în compania echipei Şahtior Soligorsk din Belarus, în prima manşă a turului trei preliminar din Conference League. Meciul retur este programat joia viitoare, în Gruia. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

2. Universitatea Craiova a fost învinsă la Lublin, cu scorul de 1-0 (0-0), de echipa ucraineană Zorya Lugansk, în prima manşă a turului trei preliminar al Conference League. Unicul gol a fost marcat de Nahnoini, în minutul 56. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

3. Sepsi Sfântu Gheorghe a suferit o înfrângere pe teren propriu, 1-3 (0-2), cu Djurgarden, în prima manşă a turului al treilea preliminar din Conference League. Suedezii au condus cu 3-0 prin golurile înscrise de Edvardsen în minutul 26 (din penalty) şi Julian Asoro în minutele 31 şi 54. Covăsnenii au redus diferența prin Tudorie, în minutul 79 din penalty. Cele mai importante faze se pot vedea aici. Manşa secundă se va disputa joi, 11 august.

4. Olimpiu Moruţan a fost împrumutat de Galatasaray la Pisa, în Serie B. Conform site-ului oficial al turcilor, suma plătită de clubul italian pentru împrumut este de 150.000 de euro, dar transferul definitiv, activat până la data de 31 mai 2023, îi va costa pe cei de la Pisa suma de 5,5 milioane de euro.

5. PSG a oficializat joi transferul mijlocaşului portughez Renato Sanches, de la Lille. Sanches a semnat un contract pentru următorii cinci ani. News.ro

6. FCSB a obţinut serviciile jucătorilor Eduard Radaslavescu, Radu Boboc şi Marco Dulca. Prezentarea oficială va avea loc la finalul săptămânii.

7. Clubul Manchester United a anunţat că brazilianul Alex Telles va juca în sezonul 2022/2023 la FC Sevilla, sub formă de împrumut.

8. Campioana en-titre la handbal feminin, Rapid Bucureşti, a învins pe SCM Râmnicu Vâlcea, în meciul inaugural al Cupei Craiovei, scor 34-28.

9. Dinamo, retrogradată din primul eşalon în acest an, a început sezonul de Liga 2 Casa Pariurilor cu victorie, scor 1-0, în deplasare, în faţa echipeI Progresul Spartac, care a venit din liga a treia. Unicul gol a fost marcat de Borduşanu, în minutul 27. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

10. Motociclistul italian Andrea Dovizioso a anunţat joi, prin intermediul unui comunicat publicat de echipa sa, Yamaha, că se va retrage din MotoGP după San Marino Grand Prix. News.ro

11. Parlamentul francez a ratificat joi parteneriatul din Paris şi Doha privind asigurarea securităţii Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, a anunţat agenţia de presă AFP.

12. CFR Cluj l-a transferat pe atacantul elvețian Cephas Malele. Fotbalistul de 28 de ani a început fotbalul la grupele de juniori ale lui FC Zurich, iar apoi a continuat în Italia la Palermo, FC Trapani şi Virtus Entella. Apoi, după o perioadă petrecută în Portugalia, Malele a jucat un sezon la FC Argeş, iar în ultima stagiune a evoluat în Arabia Saudită la Al-Tai.

13. Echipa din Liga 2, Politehnica Timişoara a anunţat că a obţinut serviciile portarului italian Matteo Kucich şi atacantului suedez Oliver Brynéus.

14. Fostul internaţional francez Thierry Henry va investi la clubul italian Como, din Serie B, anunţă presa din Peninsulă. El este în prezent antrenorul secund al naționalei Belgiei.

15. Gruparea Chelsea Londra a anunţat, joi, transferul mijlocaşului Carney Chukwuemeka, de la Aston Villa. În vârstă de 18 ani, el este internaţional englez U19 şi a semnat cu Chelsea până în 2028. News.ro

16. Atacantul chilian Alexis Sanchez, care şi-a reziliat recent contractul cu Inter Milano, ar putea ajunge la Olympique Marseille, anunţă presa italiană. El ar urma să semneze un acord până în 2024.

17. Dublu campion mondial, David Popovici s-a întâlnit cu americanul Jim Montgomery, care în urmă cu 49 de ani devenea campion mondial la 100 şi 200 metri liber.

18. După o absenţă de o lună şi jumătate, rusul Daniil Medvedev, numărul 1 mondial, a revenit cu victorie la turneul de la Los Cabos (Mexic). Rusul a trecut de australianul Rinky Hijikata, locul 224 mondial, scor 6-4, 6-3, într-o oră şi jumătate de joc.

19. Arbitrul Andrei Chivulete va conduce la centru meciul Universitatea Cluj – Petrolul, de vineri, de la ora 19.00, din etapa a patra din Superliga. News.ro

20. Formaţia sârbă Steaua Roşie Belgrad a învins pe Piunik Erevan, scor 5-0, în prima manşă din turul trei preliminar al Ligii Campionilor. Armenii au trecut în runda precedentă de CFR Cluj.

• ora 22:00 Premier League – Crystal Palace – Arsenal: Digi Sport 1 și Prima Sport 1
Simona Halep va juca astăzi cu Anett Kontaveit finala turneului Transylvania Open – Cronica sportivă
Simona Halep joacă miercuri în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon – Cronica Sportivă