Oţelul Galaţi câștigă la Craiova și este a patra semifinalistă a Cupei României Betano – Cronica Sportivă

1. Oţelul Galaţi s-a calificat în semifinalele Cupei României Betano după ce a câștigat în deplasare, scor 1-0, cu Universitatea Craiova. Golul victoriei a fost marcat în minutul 114. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

2. Naţionala de handbal feminin a României a trecut clar reprezentativa Bosniei şi Herţegovina, cu 37-16 (17-8), în penultimul meci din grupa 1 preliminară a Campionatului European din 2024.

3. Chelsea a învins pe teren propriu, scor 4-3, formaţia Manchester United, în ultimul meci al etapei a 31-a din Premier League. Londonezii au marcat două goluri în minutele 10 şi 11 ale prelungirilor.

4. Anca Todoni, venită din calificări, a fost eliminată în optimile de finală ale turneului de categorie WTA 250 de la Bogota. Ea a fost învinsă de favorita 6, Camila Osorio (Columbia), scor 7-6 (4), 6-4.

5. Scrimera Andreea Lupu a cucerit joi titlul naţional la sabie feminin, în timp ce Alin Mitrică s-a impus în competiţia masculină. News.ro

6. Naţionala de fotbal a României a coborât o poziţie şi se află pe locul 46 în clasamentul FIFA dat publicităţii joi. Argentina, campioana mondială, continuă să conducă în ierarhie.

7. Tenismenul spaniol Rafael Nadal a anunţat că nu va participa la turneul Masters 1000 de la Monte Carlo.

8. ”U” Banca Transilvania Cluj a învins în prelungiri, pe teren propriu, vicecampioana CSM Oradea, scor 77-73 (33-40, 70-70), în derby-ul Ligii Naţionale de baschet.

9. CS Mioveni a terminat la egalitate pe teren propriu, cu Gloria Buzău, scor 1-1, în etapa a doua din play-off-ul Ligii 2.

10. Comitetul Naţional Paralimpic a anunţat că primii sportivi români calificaţi la Jocurile Paralimpice de la Paris sunt judoka Alex Bologa şi jucătorul de tenis de masă Bobi Simion. News.ro

11. Gabriela Ruse, locul 168 WTA, a fost eliminată în optimile de finală ale turneului de categorie WTA 125 de la La Bisbal D’Emporda (Spania). Ea a fost învinsă de sportiva din Serbia Olga Danilovic, scor 6-4, 6-3, într-o oră şi 28 de minute.

12. Jesus Fernandéz şi Ricardinho şi-au prelungit contractele cu FC Voluntari.

13. Oraşul Riad va găzdui următoarele trei ediţii ale Turneului Campioanelor la tenis, în perioada 2024-2026. News.ro

14. Brigada din România care o va avea la centru pe Iuliana Demetrescu va conduce partida Cehia – Danemarca, din grupa A2, în calificările pentru Campionatul European de fotbal feminin din 2025.

15. Jucătoarea de tenis Irina Bara, locul 156 mondial, s-a calificat în sferturi la turneul de la Bogota (Columbia). Ea a trecut de brazilianca Laura Pigossi, locul 119 mondial, scor 3-6, 7-6 (3), 6-4.

16. Cu doar câteva zile înainte de reluarea campionatului brazilian, Dimitri Payet a suferit o accidentare la genunchi și va lipsi patru săptămâni din echipa celor de la Vasco da Gama. News.ro

17. Andrei Chivulete şi Ionuţ Coza sunt arbitrii partidelor de vineri din Superliga. News.ro

18. Paris Saint-Germain s-a impus cu 1-0 în faţa formaţiei Rennes şi şi-a asigurat locul în finala Cupei Franţei.

Australian Open începe azi fără Novak Djokovic – Cronica Sportivă
Au început preliminariile pentru Campionatul European 2024. Anglia s-a impus în Italia – Cronica Sportivă