Patru echipe europene în semifinalele CM de handbal masculin – Cronica sportivă

1. Ieri, în cele trei meciuri disputate din etapa a 19-a din Liga 1, s-au consemnat următoarele rezultate:

-Academica Clinceni a învins-o destul de greu pe FC Botoșani, deși a jucat aproape o repriză în superioritate numerică, după ce Şeroni a fost eliminat în min. 49. Scorul final a fost 2-1. Au înscris: Adi Popa 14, Chunchucov 73/ Mawas 27 (Video);

-Poli Iași pare a fi într-o perioadă foarte slabă, după ce a pierdut și ieri, acasă, cu UTA Arad, scorul fiind 1-2. Deși au condus aproape tot meciul, speranțele lor s-au năruit în prelungirile meciului. Au marcat: Flores 9 / Erico 90+2, Rus 90+4 (Video);

-Dinamo București a câștigat acasă cu Gaz Metan Mediaș, scor 2-1, și s-a apropiat la doar cinci puncte de play-off, în ciuda problemelor de la echipă. Golul victoriei a fost marcat după o fază controversată, îndelung contestată de oaspeți. Au înscris: Gueye 32, Puljic 43 / Valente 7 (Video).

2. În clasament, pe primul loc se află FCSB, cu 42 de puncte, urmată de CFR Cluj, cu 40 de puncte, Universitatea Craiova, cu 36 de puncte, și Sepsi, cu 32 de puncte.

Astăzi se vor disputa ultimele două meciuri din etapa a 19-a, respectiv FC Hermannstadt – Chindia Târgoviște (de la ora 17.00) și CFR Cluj – Astra Giurgiu (de la ora 20.00).

3. Aseară, în cele două meciuri din sferturile de finală ale Cupei Italiei, Atalanta – Lazio 3-2 (Ștefan Radu a fost rezervă la oaspeți) și Juventus – SPAL 4-0 (Radu Drăgușin a fost integralist la Juventus). Astăzi se va juca ultimul sfert de finală al Cupei Italiei, respectiv Napoli – Spezia, de la ora 22.00.

4. Ieri s-au jucat cinci meciuri din campionatul englez, Premier League: Burnley – Aston Villa 3-2, Chelsea – Wolves 0-0, Brighton – Fulham 0-0, Everton – Leicester 1-1 și Manchester United – Sheffield United 1-2 (o mare surpriză, Sheffield fiind ultima clasată și la a doar doua victorie în acest campionat!).

În clasament, Man. City este pe locul întâi (41 de puncte), urmată de Man. United (40 de puncte), Leicester (39 de puncte), West Ham (35 de puncte) și Liverpool (34 de puncte). Astăzi se va juca încă un meci în Premier League, derby-ul Tottenham – Liverpool, de la ora 22.00.

5. Campioana României U19, FC Viitorul Constanța, va întâlni echipa cipriotă Apoel Nicosia în primul tur al UEFA Youth League. Meciul se va juca în deplasare, pe 2 martie. (News.ro)

6. Ieri s-au disputat cele patru sferturi de finală ale Campionatului Mondial de handbal masculin din Egipt, respectiv: Danemarca – Egipt 39-38 (după patru reprize de prelungiri şi aruncări de la 7 metri), Suedia – Qatar 35-23, Spania – Norvegia 31-26 și Franța – Ungaria 35-32 (după prelungiri). Semifinalele Campionatului Mondial se vor juca astfel doar între echipe europene, vineri, 29 ianuarie, după următorul program: Danemarca – Spania (de la ora 18.30) și Suedia – Franța (de la ora 21.30). (News.ro)

7. Federația Internațională de Scrimă a anunțat că întrecerile la nivel mondial se vor relua în luna martie, scrima fiind unul dintre sporturile care nu a avut concursuri de un an. Atunci se va disputa câte o etapă de Cupă Mondială la fiecare armă (sabie, spadă și floretă), iar acestea vor stabili clasamentele definitive în urma cărora se vor stabili cei calificați la Jocurile Olimpice. (Gsp.ro)

8. Scoțianul John Higgins, proaspăt finalist la Masters, a ieșit pozitiv la testul Covid-19 efectuat înainte de Mastersul German de snooker, care a început ieri, la Milton Keynes, așa că nu va putea participa la turneu. Liderul mondial din snooker, Judd Trump, este principalul favorit al turneului care se încheie pe 31 ianuarie. (Eurosport)

9. FIFA a amânat termenul pentru stabilirea orașelor-gazdă ale Campionatului Mondial de Fotbal din 2026. Termenul inițial era începutul acestui an, dar din cauza pandemiei a trebuit să fie amânat. În 2026, va fi prima ediție la care vor participa 48 de echipe, iar gazde vor fi cel mai probabil 16 orașe: 10 din SUA, câte trei din Canada și Mexic. (Associated Press)

10. Fanii formației de baschet Miami Heat vor putea participa de astăzi, 28 ianuarie, la meciurile formației lor favorite, cu ajutorul câinilor care vor detecta persoanele infectate cu coronavirus. Vor putea participa până la 1.500 de spectatori, iar cei care vor sta aproape de teren trebuie să facă și un test rapid Covid-19. Sunt obligatorii, de asemenea, și măștile. (New York Post)

Transmisiuni din sport, azi la TV:

-ora 17.00 – Hermannstadt – Chindia, Liga 1 – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport

-ora 19.45 – Cercle Bruges – FC Bruges, Campionatul Belgiei – Look Sport

-ora 20.00 – CFR Cluj – Astra, Liga 1 – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+

-ora 22.00 – Tottenham – Liverpool, Premier League – Eurosport 1

-ora 22.00 – Napoli – Spezia, Cupa Italiei – Look Sport

-ora 22.00 – Ajax Amsterdam – Willem II, Campionatul Olandei – Look Sport 2

Euro 2019 U21 / Meci de foc azi de la 19:30: Romania – Anglia / Cronica Sportiva