Poli Iași a promovat în Superliga – Cronica Sportivă

1. UTA Arad a învins pe teren propriu, scor 1-0, formaţia FC Hermannstadt, într-un meci din etapa a 6-a a play-out-ului Superligii. Jucătorul gazdelor, Rareș Pop s-a prăbușit pe teren în minutul 73, starea lui fiind ok. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

2. Poli Iaşi a promovat matematic în Superliga, după ce a învins cu 2-0, formaţia Oţelul Galaţi, într-un meci din etapa a 6-a a play-off-ului Ligii 2.

3. Arsenal Londra a câștigat pe teren propriu, contra lui Chelsea Londra, scor 3-1 şi a revenit pe primul loc în Premier League.

4. Lionel Messi s-a dus în Arabia Saudită pentru un contract de sponsorizare, fără a avea însă acordul clubului Paris Saint-Germain. Marţi, clubul din capitala Franţei a decis suspendarea campionului mondial argentinian pentru 2 săptămâni.

5. Zhang Zhizhen a intrat în istorie la Mutua Madrid Open, unde a devenit primul jucător chinez care a ajuns în sferturile de finală ale unui turneu ATP Masters 1000. El a salvat trei mingi de meci pentru a trece de Taylor Fritz, al optulea favorit, cu 3-6, 7-6(5), 7-6(8).

6. FC Barcelona a învins pe teren propriu, scor 1-0, formaţia Osasuna Pamplona, într-un meci al etapei a 33-a din La Liga.

7. Jucătorul spaniol de tenis Carlos Alcaraz, locul 2 mondial, s-a calificat în ”sferturi” la Mastersul 1000 de la Madrid. El a fost expeditiv în faţa germanului Alexander Zverev, locul 16 mondial, de care a trecut, scor 6-1, 6-2, după o oră şi 22 de minute.

8. Victor Orta, directorul sportiv al clubului Leeds United, a demisionat de la conducerea grupării din Premier League. News.ro

9. Perechea Gabriela Ruse/Marta Kostiuk (România/Ucraina) s-a calificat în semifinalele probei de dublu de la turneul WTA de categorie 1000 de la Madrid. Ele au trecut de echipa Monica Niculescu/Makoto Ninomiya (România/Japonia), scor 2-6, 6-2, 10-5.

10. Federaţia Internaţională de Judo (IJF) a respins opt nume din delegaţia propusă de Rusia pentru a concura sub drapel neutru la Campionatul Mondial de la Doha. News.ro

11. Alicia Gogîrlă, fiica celebrei handbaliste Simona Gogîrlă, va juca la SCM Râmnicu Vâlcea pentru cel puţin două sezoane.

12. Selecţionata Under 15 a României a încheiat aventura la turneul internaţional din Italia cu un rezultat de egalitate, 0-0, cu Cehia. ”Tricolorii” antrenaţi de Victor Ene, s-au clasat pe locul 7 la finalul competiţiei. News.ro

13. Frosinone şi-a asigurat promovarea în prima ligă italiană, după ce s-a impus, scor 3-1 în faţa celor de la Reggina, în etapa a 35-a din Serie B.

14. Belgianul Luca Brecel a devenit primul campion mondial la snooker din afara Commonwealth-ului, învingându-l pe englezul Mark Selby, scor 18-15, performanţă istorică într-o disciplină dominată în mod tradiţional de britanici.

15. VfL Wolfsburg s-a calificat în finala Ligii Campionilor la fotbal feminin, după ce a învins formaţia Arsenal Londra, scor 3-2, după prelungiri. La meci au asistat 60.063 de spectatori.

16. Iga Swiatek, numărul unu mondial s-a calificat pentru prima oară în ”sferturi” la Mutua Madrid Open, în urma victoriei, scor 6-4, 6-7(3), 6-3, în faţa Ekaterinei Alexandrova, cap de serie numărul 16.

17. SUA au anunţat că se pune capăt obligativităţii vaccinării împotriva Covid-19 pentru călătorii din străinătate, astfel că sârbul Novak Djokovici, nevaccinat, poate reveni la turneele americane, inclusiv US Open. News.ro

• 22:00 – Premier League – Man City – West Ham – Digi Sport 1, Prima Sport 1, Orange Sport 1
Echipa feminină de tenis de masă a României s-a calificat în finală la Jocurile Europene – Cronica Sportivă
Halep joaca azi la 10:00 (Eurosport) / Liverpool este echipa cea mai fair-play din Europa (8 faulturi pe meci)