Poli Iași, victorie pe teren propriu cu Sepsi, într-un meci restant din Superliga – Cronica Sportivă

1. Poli Iaşi a câștigat pe teren propriu, scor 1-0, cu Sepsi OSK, într-un meci restanţă din etapa a şaptea a Superligii. Covăsnenii au ratat un penalty şi au avut un gol anulat de VAR. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

2. Grav accidentat la ligamentul încrucişat al genunchiului stâng în timpul ultimului meci al naţionalei Braziliei, Neymar va lipsi mai multe luni. Echipa saudită Al-Hilal, care a cheltuit aproape 100 de milioane de euro pentru a-l transfera, va primi o compensaţie. News.ro

3. Ana Bogdan, locul 73 WTA şi favorită 5, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Transylvania Open, de la Cluj-Napoca. Ea a învins-o pe Nikola Bartunkova (Cehia, 289 WTA), scor 4-6, 7-6 (5), 7-5, în trei ore şi 12 minute.

4. Echipa de handbal masculin Minaur Baia Mare a învins clar pe teren propriu, formaţia ucraineană Odesa, scor 52-26 (23-11), în prima manşă din turul 2 al European Cup.

5. Sepsi Sfântu Gheorghe a cedat în deplasare, cu formaţia poloneză UMCS Lubin, scor 76-65 (42-27), în al treilea meci din grupa A a Euroligii.

6. Naţionala Pakistanului a obţinut în această săptămână, prima sa victorie în preliminariile Cupei Mondiale, scor 1-0 cu Cambodgia, rezultat care este şi primul succes după 2018. News.ro

7. Australia vrea să candideze pentru organizarea Cupei Mondiale 2034.

8. Gabriela Ruse, locul 188 WTA, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Transylvania Open, de la Cluj-Napoca. Ea a învins-o pe Anna Bondar (Ungaria, 116 WTA), scor 7-6 (4), 6-2, în aproape două ore.

9. Americanul Taylor Fritz, locul 10 ATP şi favorit principal, a fost eliminat la Tokyo, de japonezul Shintaro Mochizuki, numărul 215 mondial şi beneficiar de wild card, cu 0-6, 6-4, 7-6.

10. Echipa italiană AC Milan a anunţat că va disputa derby-ul cu Juventus având în poartă a treia variantă, pe Antonio Mirante, de 40 de ani. News.ro

11. Boris Becker îl va antrena pe Holger Rune până la finalul sezonului.

12. UEFA a anunţat că meciul Belgia – Suedia, întrerupt luni seară după o repriză, după atacul sâmgeros de la Bruxelles, este declarat încheiat şi că scorul final este cel din momentul suspendării şi anume 1-1.

13. FC Barcelona va evolua cu logo-ul trupei Rolling Stones la ”El Clasico”,  contra celor de la Real Madrid. News.ro

14. Arbitrul Horaţiu Feşnic va conduce la centru meciul UTA – Rapid, care va avea loc, vineri, de la ora 21.00, în etapa a 13-a din Superligă.

15. Starul argentinian Lionel Messi nu va merge împrumut la Barcelona sau în Arabia Saudită în această iarnă, în pauza MLS. În schimb, jucătorul lui Inter Miami se va bucura de o vacanţă lungă cu familia sa în Argentina.