Portugalia şi Polonia au obţinut calificarea la Cupa Mondială din Qatar – Cronica Sportivă

1. România a remizat, marţi, în deplasare, la Netanya, scor 2-2 (2-0), într-un meci amical disputat cu reprezentativa Israelului. Tricolorii au condus cu 2-0. News.ro

2. Reprezentativa U21 a României a terminat la egalitate, scor 2-2 (1-0), meciul amical disputat, marţi, în deplasare, cu selecţionata similară a Marocului. News.ro

3. Echipa naţională U19 a României a fost învinsă, cu 3-0, de Islanda, marţi, la Turul de Elită, dar naţionala pregătită de Adrian Văsâi era deja calificată la turneul final.

4. Ana Bogdan, locul 95 WTA, s-a calificat în optimile de finală ale turneului de categorie WTA 125 de la Marbella. Românca a învins-o, marţi, cu scorul de 6-1, 6-0, pe Dona Vekici, locul 110 WTA. News.ro

5. Marius Copil, locul 257 ATP, s-a calificat în optimile de finală ale turneului challenger de la Lugano, cu premii totale de 45.000 de euro. El l-a învins, marţi, cu scorul de 6-4, 2-6, 6-3, pe austriacul Dennis Novak, locul 140 ATP şi cap de serie numărul 6. News.ro

6. Campioana României la polo, Steaua Bucureşti, a fost învinsă marţi, în deplasare, de formaţia croată Jug Adriatic, scor 14-7, în grupa B a Ligii Campionilor, în meci contând pentru etapa XI-a. News.ro

7. Câştigătoarea Cupei României din acest sezon, CSO Voluntari, a învins marţi, pe teren propriu, campioana en-titre, U Banca Transilvania Cluj, în meci restant din etapa a IV-a a Ligii Naţionale. Este a doua înfrângere pentru campioană în faţa CSO Voluntari în acest sezon, după cea din semifinalele Cupei României, şi tot a doua în Liga Naţională. News.ro

8. Semimaratonul şi Maratonul Bucureşti revin la datele tradiţionale, după ce în 2021 au fost mutate în toamnă, din cauza contextului sanitar. News.ro

9. Reprezentativele Portugaliei şi Poloniei au obţinut calificarea la Cupa Mondială din Qatar, după meciurile jucate, marţi, în finalele play-off-ului preliminariilor europene. Pe traseul C, Portugalia a învins, acasă, cu 2-0, pe Macedonia de Nord, iar pe traseul B, Polonia a întrecut, tot pe teren propriu şi tot cu 2-0, echipa Suediei. Ultima echipă europeană calificată la turneul final va fi cunoscută la vară. FIFA a amânat pentru luna iunie meciul Scoţia – Ucraina de pe traseul A al play-off-ului pentru Cupa Mondială din Qatar. Învingătoarea acestui joc va întâlni, tot în iunie, cu Ţara Galilor, în finala care va stabili una dintre echipele calificate la turneul final.

10. Senegalul a obţinut calificarea la Cupa Mondială din Qatar, după ce a învins, marţi, pe teren propriu, după executarea loviturilor de departajare, reprezentativa Egiptului, în manşa a doua a fazei a treia a preliminariilor africane.Leii din Teranga” s-au impus similar în faţa egiptenilor şi în finala CAN din acest an. Au mai obţinut calificarea Ghana, Maroc, Tunisia şi Camerun, ultima dramatic, după un gol marcat în minutul 120+4. News.ro

11. Daniil Medvedev, locul 2 ATP şi cap de serie numărul 1, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Masters 1.000 de la Miami. El l-a învins, marţi, cu scorul de 7-5, 6-1, pe americanul Jenson Brooksby, locul 39 ATP. În faza următoare, Medvedev va evolua cu polonezul Hubert Hurcacz, locul 10 ATP, sau cu sud-africanul Lloyd Harris, locul 44 ATP. Cu victorie în acest meci, rusul va reveni pe locul I ATP.

12. Jucătoarea de tenis Elina Svitolina a anunţat că va lipsi de la mai multe „turnee preferate” din Europa şi de la întâlnirea de Billie Jean King Cup SUA-Ucraina din 15-16 aprilie. Ea şi-a motivat această pauză prin durerile persistente avute la spate. News.ro

13. După ce a suferit un stop cardiac anul trecut, la Euro-2020, mijlocaşul danez Christian Eriksen a revenit cu gol pe Stadionul Parken, la meciul amical pe care naţionala lui, Danemarca, l-a câştigat, marţi, cu scorul de 3-0, în faţa Serbiei. News.ro

14. World Rugby a anunţat, luni, că va convoca o comisie judiciară independentă pentru a examina o potenţială încălcare a Regulamentului World Rugby 8 (referitor la eligibilitatea jucătorilor de a juca în echipa naţională de seniori) al Federaţiei Spaniole de Rugby (FER), în timpul Campionatului Europei de Rugby 2021 şi 2022, care le-a permis spaniolilor să se califice la Cupa Mondială de Rugby 2023. News.ro

15. Poloneza Iga Swiatek, care de la 4 aprilie va fi noul număr 1 mondial, a obţinut a XIV-a victorie consecutivă în acest an şi a ajuns în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 1000 de la Miami. Swiatek a trecut în optimi de Cori Gauff, din SUA, locul 14 mondial, scor 6-3, 6-1. În sferturi, ploneza va evolua cu favorita 28, sportiva cehă Petra Kvitova, care a trecut de rusoaica Veronika Kudermetova, cap de serie 21, scor 7-6 (5), 6-4. Tot în sferturi a ajuns şi spaniola Paulo Badosa, locul 6 mondial, care a învins-o pe sportiva de 16 ani, Linda Fruhvirtova, beneficiara unui wild card, scor 6-2, 6-3. Badosa va juca pentru un loc în semifinale cu americanca Jessica Pegula, favorită 16, care a beneficiat de abandonul rusoaice Anhelina Kalinina, la scorul de 6-0. Belinda Bencic din Elveţia, locul 28 WTA, este prima semifinalistă a turneului, după victoria, scor 6-1, 6-2, cu Daria Saville, locul 249 WTA.

16. Pilotul spaniol Marc Marquez, sextuplu campion mondial, nu va participa la Grand Prix-ul de MotoGP al Argentinei, a treia etapă a Campionatului Mondial de Motociclism Viteză, din weekend. News.ro

17. Adunarea Generală a Asociaţiei Cluburilor Europene (ECA), care a reunit aproape 200 de membri, a decis să doneze suma de un milion de euro pentru spijinirea Ucrainei, ţară aflată în război cu Rusia şi care se confruntă cu o criză umanitară. News.ro

18. Meciul dintre FC Barcelona şi Real Madrid, programat miercuri, de la ora 19.45, pe Camp Nou, în manşa I a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, va bate, probabil, toate recordurile de asistenţă din istoria fotbalului feminin. News.ro

19. Tenismenul Stan Wawrinka, locul 232 WTA, dar fost numărul 3 mondial, a revenit pe teren după o pauză de mai mult de un an, la turneul challenger de la Marbella. Elveţianul a fost învins, marţi, în prima manşă, cu scorul de 6-2, 6-4, de suedezul Elias Ymer, locul 131 ATP. News.ro Austriacul Dominic Thiem, locul 50 ATP, dar fost numărul 3 ATP, a fost eliminat, marţi, în turul I al turneului challenger de la Marbella, primul joc pe care l-a disputat după o lungă perioadă de timp. Principalul favorit, beneficiar al unui wild card, a fost învins, cu scorul de 6-3, 6-4, de argentinianul Pedro Cachin, locul 228 ATP. News.ro

20. Tenismenul australian Nick Kyrgios, locul 102 ATP, celebru pentru scandalurile pe care le provoacă la jocuri, a avut o nouă ieşire necontrolată, una de proporţii, în care s-a ales inclusiv cu un ghem pierdut, la meciul cu italianul Jannick Sinner, locul 11 ATP, disputat, marţi, în sferturile de finală ale Miami Open. News.ro

21. Programul transmisiunilor sportive de miercuri:

WTA Miami Open (Digi Sport 2) – 20.00;

ATP Miami Open (Eurosport 2) – 22.00;

CS Dinamo – CSM Focşani, Liga Zimbrilor (TVR1) – 18.00;

FC Argeş – U-BT Cluj, Liga Naţională de baschet masculin (Digi Sport 3) – 18.00;

Vardar – Veszprem, EHF Champions League la handbal masculin (Digi Sport 4) – 19.45;

FC Porto – Montpellier, EHF Champions League la handbal masculin (Digi Sport 4) – 21.45;

Flensburg – Pick Szeged, EHF Champions League la handbal masculin (Telekom Sport 1, Look Sport+) – 21.45;

Elverum – PSG, EHF Champions League la handbal masculin (Telekom Sport 3, Look Sport) – 19.45.

România a învins Islanda, în deplasare, cu 2-0 – Cronica sportivă
O victorie, un egal și două înfrângeri pentru echipele românești în prima manșă a turului 3 Conference League – Cronica Sportivă